ECM Warsaw Festival 2023

W listopadzie wraca międzynarodowy festiwal muzyki i artystów spod znaku wytwórni ECM.

Będzie to czwarta edycja warszawskiego festiwalu, który swą pierwszą odsłonę miał w roku 2019, z okazji 50-lecia monachijskiej wytwórni. Festiwal ponownie zawita do najważniejszej uczelni muzycznej w Polsce – Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W komunikacie prasowym czytamy:

ECM Records – Edition of Contemporary Music – to synonim najwyższego poziomu artystycznego muzyków i realizowanych projektów, a jej założyciel i wybitny producent muzyczny – Manfred Eicher przez ponad pięć dekad przyciąga artystów, którzy wraz z nim tworzyli i tworzą słynne brzmienie ECM czyli „najpiękniejsze dźwięki zaraz po ciszy.

Organizatorzy kontynuują formułę programu koncertów rozłożoną na cztery listopadowe wieczory. Festiwal odbędzie się więc w dniach 22 – 25 listopada 2022 roku, a jego program  – tak jak katalog ECM – zapowiada się niezwykle interesująco i różnorodnie. Nie zabraknie w nim warszawskich premier koncetowych nowych albumów ECM, wystąpią artyści, którzy zapisują się w katalogu wydawnictw ECM prawie od początku jej istnienia oraz tacy, którzy „tworzą już teraz przyszły jej obraz”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

PROGRAM KONCERTÓW

  • 22 listopada, środa, godz. 19:00: Carolin Widmann L’Aurore
  • 23 listopada, czwartek, godz. 19:00: Shai Maestro
  • 24 listopada, piątek, godz. 19:00: Bobo Stenson Trio Sphere
  • 25 listopada, sobota, godz. 19:00: Ralph Towner At First Light

Długą listę artystów, których nagrania tworzą katalog zawierający obecnie ponad 1600 nagrań muzyki jazzowej i klasycznej, prezentując rozmaitość muzycznej kultury i tradycji wielu regionów świata, otwierają Keith Jarrett, Chick Corea, Arvo Pärt, Jan Garbarek czy wreszcie Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski Trio, a ostatnio Maciej Obara i Dominik Wania.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Każde z tych wydawnictw cechuje oryginalność artystyczna, mistrzowskie wykonanie oraz rygorystyczne standardy produkcji. Już legendarna jest niezmiennie wysoka jakość produkcji ECM,  a jej muzyka i towarzyszące jej projekty graficzne stały się tematami książek, filmów i wystaw na całym świecie. Dzięki inspirującemu kierownictwu Manfreda Eichera, ECM Records  stała się również jedną z najbardziej prestiżowych marek w światowej muzyce.

Założona w 1969 roku przez Manfreda Eichera, pierwotnie głównie z myślą o jazzie, od roku 1984 rozwija także linię ECM New Series, która prezentuje dzieła muzyki klasycznej i współczesnej muzyki improwizowanej. Dla wielu miłośników muzyki ECM stała się – jak zwrócił uwagę „The Village Voice” – bardziej „gatunkiem niż wytwórnią”, aczkolwiek gatunkiem stworzonym z muzyki, pochodzącej z najrozmaitszych źródeł.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Organizatorami ECM Warsaw Festival 2022 są agencja Golden Mine we współpracy z Universal Music Polska oraz ECM Records. Partnerami wydarzenia są: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Eventim.

Gdzie

Sala Koncertowa UMFC
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 2, 00-368 Warszawa (Metro Nowy Świat)

Koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00, wejście od godz. 18:30

Bilety
  • Bilety na koncerty w dniach 23, 24, 25.11. – do nabycia w systemie Eventim.pl → TUTAJ.
  • Bilety na koncert Carolin Widmann w dniu 22.11. do nabycia na Bilety24.pl → TUTAJ.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
» ECM w HIGH FIDELITY
  • ESEJ: ECM • 50 lat doskonałości, czytaj → TUTAJ.
  • RECENZJA: CARL PHILIPP EMANUEL BACH, Württemberg Sonatas ⸜ KEITH JARRETT, czytaj → TUTAJ.
  • RECENZJA: DOMINIC MILLER, Vagabond, czytaj → TUTAJ.
  • RECENZJA: STEPHAN MICUS, Winter’s End, czytaj → TUTAJ.

www.FACEBOOK.com/ECMWarsawFestival2023

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne