Jubileuszowy, dwupłytowy album winylowy – „85 lat Dwójki”. Premiera 12 grudnia

Radiowa Dwójka wydaje dwupłytowy album LP z ikonicznymi nagraniami ze swojego archiwum.

1 marca 1937 roku, pod kierownictwem pisarza i poety Zenona Kosidowskiego, uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmuje się jako dzień narodzin radiowej Dwójki. Przez cały 2022 rok Program 2 Polskiego Radia celebruje 85. rocznicę powstania. Fonograficznym zwieńczeniem obchodów jest ukazujący się w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy, wyjątkowy, dwupłytowy album winylowy, zatytułowany „85 lat Dwójki”, którego mecenasem jest Polska Fundacja Narodowa.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Na każdej z czterech stron dwóch winylowych płyt znalazły się muzyczne perełki, choć niezwykle trudnym zadaniem był wybór nagrań z przebogatej muzycznej historii Programu 2.

Eugenia Umińska i Grzegorz Fitelberg należeli do najbliższych muzycznych przyjaciół Karola Szymanowskiego. Skrzypaczka włączała do swojego repertuaru wszystko, co Szymanowski napisał na ten instrument. W 1951 roku wraz z odrodzoną orkiestrą radiową w Katowicach pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga nagrała dla Polskiego Radia oba Koncerty skrzypcowe Szymanowskiego. II Koncert skrzypcowy op. 61 znajduje się na STRONIE A wydawnictwa.

W październiku 2005 roku, 20-letni wówczas Rafał Blechacz wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dwadzieścia jeden miesięcy wcześniej, jeszcze nie tak popularny, ale już uważany za świetnie zapowiadającego się pianistę Blechacz wykonał w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Koncert A-dur Franciszka Liszta z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Wojciecha Rajskiego. Zapis tego koncertu trafił na STRONĘ B wydawnictwa.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jazz obecny jest na antenie radiowej Dwójki od samego początku, czyli od roku 1937. W Dwójce jazz i muzyka improwizowana stanowią integralną część programu. Pandemia nikomu nie sprzyjała, a już najbardziej jazzmanom, przyzwyczajonym do bezpośredniego kontaktu z publicznością. W ostatni piątek stycznia 2021 roku Dwójka otworzyła radiowe Studio S3 i zorganizowała pierwszy koncert pod szyldem Jazz.PL. Z czasem Studio S3 zamieniło się w Dwójkowy klub jazzowy, a cykl Jazz.PL doczekał się swojej serii płytowej. Wybór z koncertów czterech jazzowych składów stanowi STRONĘ C wydawnictwa.

Wreszcie na STRONIE D koncert sylwestrowy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w środę… 15 grudnia 2021 roku. Na scenie Marcin Masecki w czarnym smokingu, Janek Młynarski w czarnej muszce i białej marynarce oraz ich elegancki 14-osobowy Jazz Band Młynarski-Masecki. Koncert został odtworzony na antenie Dwójki w naprawdę sylwestrowy wieczór. Składając noworoczne życzenia Janek Młynarski zacytował ojca Wojciecha, który podczas takich chwil przypominał tytuł swojej piosenki: Wesołego powszedniego dnia.

Niech te życzenia towarzyszą wszystkim słuchaczom albumu uświetniającego przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Program

» STRONA A      19:35
 • Karol Szymanowski II Koncert skrzypcowy op. 61
 • Eugenia Umińska skrzypce, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Grzegorz Fitelberg dyrygent

Nagranie z 27.12.1951 r., opublikowane na płycie winylowej Polskich Nagrań SX0026.

» STRONA B      22:45
 • Ferenc Liszt II Koncert na fortepian i orkiestrę A-dur, S.125
 • Rafał Blechacz fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, Wojciech Rajski dyrygent

Nagranie z 18.01.2004 r. – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

» STRONA C                                                                                       
 • NEW BONE Sygnał                                                                              
 • HENRYK MIŚKIEWICZ & FULL DRIVE Crisis                             
 • WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO Old Friend Revisited                    
 • HEART BEATS Eleanor Rigby

Fragmenty koncertów serii Jazz.PL, zarejestrowane w Studiu S3 Polskiego Radia, w 2021 roku.

» STRONA D                                                                                       

JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI

 • Yo-Yo muzyka                                                                                    
 • Gondolo płyń                                                                           
 • Warszawo, piękna Warszawo   

www.POLSKIERADIO.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne