Shabaka „Perceive its Beauty, Acknowledge its Grace” ⸜ premiera nowego albumu w wydawnictwie Impulse!

W zeszły piątek, 12 kwietnia, wydawnictwo Impulse! wydało nowy album Shabaki.

Shabaka, artysta najbardziej znany jako saksofonista i lider grup Sons of Kemet i The Comet Is Coming, zaprezentował swój nowy solowy album „Perceive its Beauty, Acknowledge its Grace”. Jak informuje wydawca, na albumie tym Shabaka skupia się głównie na brzmieniu fletów i „łagodniejszych instrumentach dętych drewnianych”. Dlatego na singlu „End of Innocence”, usłyszymy Shabakę grającego na klarnecie. W nagraniu utworu udział‚ wzięli Jason Moran (fortepian), Nasheet Waits (perkusja) i Carlos Carlos Niño (perkusja).

 
˻ PROGRAM ˺ 1. End Of Innocence, 2. As The Planets And the Stars Collapse, 3. Insecurities, 4. Managing My Breath, What Fear Had Become, 5. The Wounded Need To Be Replenished, 6. Body To Inhabit, 7. I’ll Do Whatever You Want, 8. Living, 9. Breathing, 10. Kiss Me Before I Forget, 11. Song Of The Motherland
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace jest solowym debiutem studyjnym Hutchingsa, następującym po jego solowej EP-ce Afrikan Culture z 2022 roku, doskonałej płycie, którą zrecenzowaliśmy → TUTAJ, a która również skupiała się na grze dętej drewnianej Hutchingsa. Tytuły obu wydawnictw są ze sobą powiązane; według słów Hutchingsa należy je czytać jako „Afrikan Culture, przecinek, Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace”, a jego następny album będzie „kolejnym zdaniem w długim wierszu, który zawiera, mam nadzieję, wszystkie solowe płyty w mojej karierze”. Nazwy utworów na albumie zostały zaczerpnięte z wiersza napisanego na potrzeby albumu.

Jak czytamy, Perceive its Beauty, Acknowledge its Grace jest w pewnym sensie debiutanckim albumem, który równocześnie jest „ponownym przedstawieniem artysty”. I dalej:

To album pełny inspiracji płynących z doświadczeń, które Shabaka zdobył w ciągu swojego życia i kariery. Dzięki udziałowi na płycie André 3000, Esperanzy Spalding, Mosesa Sumneya, Brandee Younger, Floating Points, Laraaji, Miguela Atwooda-Fergusona, Saula Williamsa, Elucid i innych, Perceive its Beauty, Acknowledge its Grace jest wielką artystyczną deklaracją Shabaki, niemożliwą do zaklasyfikowania do określonego gatunku i bezkresną w swojej odkrywczej ciekawości. 

Album powstał po przerwie, którą Hutchings zrobił sobie w grze na saksofonie i zakończeniu działalności jego zespołów Sons of Kemet i Comet Is Coming, i skupia się na różnych rodzajach fletów, w tym shakuhachi i svirel, a także klarnecie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Wytwórnia Vinyl Please Me oferuje ekskluzywny dwupłytowy album, masterowany przez Ryana K. Smitha w Sterling Sound

O płycie Hutchings poinformował 28 lutego i tego samego dnia do streamingu trafił również singiel End of Innocence, wraz z teledyskiem wyreżyserowanym przez Phoebe Boswell. W utworze tym muzyk gra na klarnecie. Drugi singiel, I’ll Do Whatever You Want“, został wydany 21 marca. Współautorami tego utworu są Hutchings, Laraaji i Floating Points.

W utworze słyszymy lidera grającego na shakuhachi, André 3000 na flecie dronowym, wokal Laraaji, Floating Points na syntezatorze Rhodes Chroma i wibrafonie, Esperanzę Spalding i Toma Herberta na basie, Dave’a Okumu na gitarze, Marcusa Gilmore’a na perkusji i Niño na perkusji. Hutchings powiedział, że piosenka jest „o poddaniu się i intymnej przestrzeni, do której się udajemy w ramach posiadania”. Inni muzycy występujący na płycie to Moses Sumney, Brandee Younger, Miguel Atwood-Ferguson, Saul Williams, Lianne La Havas i Elucid. 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Wydanie

Płyta została nagrana w slynnym Van Gelder Studio w 2022 roku; więcej o Rudym Van Gelderze → TUTAJ, → TUTAJ i → TUTAJ. Hutchings dzielił obowiązki producenckie z Dilipem Harrisem i sprowadził długą listę współpracowników, w tym własnego ojca Anum Iyapo, André 3000, Laraaji i Floating Points. Muzycznie album koncentruje się na jazzie i muzyce new age. Jak informuje wydawca, krytyczny odbiór albumu był pozytywny, podkreślając śmiałość zmiany stylu Hutchingsa.

Wydawnictwo dostępne jest w serwisach streamingowych, a także w fizycznych wydaniach. Możemy wybierać pomiędzy płytą Compact Disc oraz kilkoma wersjami kolorystycznymi winylu: przezroczystym i czerwonym, jest też klasycza, czarna wersja. Ale można kupić także inny master – wytwórnia Vinyl Please Me oferuje ekskluzywny dwupłytowy album, masterowany przez Ryana K. Smitha w Sterling Sound.

www.IMPULSERECORDS.com

UNIVERSALMUSIC.pl

Poprzednie

Następne