iFi Audio ZEN DAC 3 i ZEN Phono 3 ⸜ inauguracja najnowszej serii ZEN

Równocześnie na świecie i w Polsce premierę mają dwa najnowsze urządzenia z serii Zen.

iFi Audio wprowadza właśnie dwa nowe modele: przetwornik cyfrowo-analogowy Zen DAC 3 oraz przedwzmacniacz gramofonowy Zen Phono 3. Mają one klasyczny dla tej serii dizajn, są wyjątkowo funkcjonalne, a producent obiecuje poprawę w niemal każdym aspekcie budowy.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Urządzenia te inaugurują trzecią, zmodernizowaną wersję serii Zen tego producenta. Polski dystrybutor, firma 21Distribution pisze:

Linia ta już od początku jej istnienia była niezwykle lubiana przez słuchaczy. A to dzięki umiejętnemu połączeniu dobrego brzmienia z funkcjonalnością przy zachowaniu nad wyraz korzystnych cen. Teraz iFi Audio podnosi poprzeczkę konkurencji jeszcze wyżej – i zarówno Zen DAC 3, jak i Zen Phono 3 są tego doskonałym przykładem.
Zen DAC 3

Zen DAC 3 jest przetwornikiem cyfrowo-analogowy z wyjściami zbalansowanymi i wzmacniaczem słuchawkowym. Zastosowano w nim
układ D/A firmy Burr-Brown, który współpracuje z – jak czytamy w materiałach prasowych – precyzyjnym zegarem GMT. Zegar ten posiada dokładność rzędu „femto”, dzięki czemu ma zapewniać niski poziom jittera. Do wejść cyfrowych Zen DAC 3 prześlemy sygnał PCM aż do 768 kHz oraz DSD aż do DSD512 włącznie; DAC oferuje też pełne dekodowanie MQA.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nowy przetwornik oferuje bardzo dobrą funkcjonalność. Mamy tu nie tylko zbalansowane i niezbalansowane wyjścia liniowe, ale ma też dwa wyjścia słuchawkowe. W tym ostatnim przypadku jest to niezbalansowane gniazdo 6,35 mm oraz zbalansowane wyjście Pentaconn 4,4 mm. Zen DAC 3 daje też możliwość wyboru trybu pracy wyjść liniowych, bo mogą one pracować jako regulowane lub o stałym poziomie. A to sprawia, że do najnowszego przetwornika możemy podłączyć nie tylko wzmacniacz zintegrowany, ale też – przykładowo – kolumny aktywne i sterować ich poziomem za pomocą pokrętła.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent mówi, że w nowym przetworniku „zadbano o każdy detal”. Jako przykład podaje wejście USB-C z zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem, a także wszystkie wyjścia, które mają „zminimalizowany poziom składowej stałej”. Ma się to przełożyć na „bezpieczniejszą współpracę z szerokim spektrum urządzeń towarzyszących”. Całość uzupełniają przydatne funkcje XBass+ oraz PowerMatch. Pierwsza przyda się przy słuchawkach cierpiących na niedobór basu, druga zaś przy tych, które wymagają więcej mocy do ich napędzenia.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
» Dostępność i cena:

Najnowszy Zen DAC 3 będzie dostępny w dystrybucji 21Distribution pod koniec kwietnia tego (2024) roku. Jego cena będzie wynosić 999 zł.

Zen Phono 3

Zen Phono 3 jest przedwzmacniaczem gramofonowym ze zbalansowanym wyjściem liniowym. Producent pisze:

Sygnał z wkładki gramofonowej, czy to MM, czy MC posiada – w porównaniu do innych źródeł – niezwykle niski poziom napięcia. Dlatego jego poprawne wzmocnienie wymaga odpowiednio zaprojektowanego i dokładnie wykonanego układu korekcji RIAA, która rzadko bywa prawidłowo zaimplementowana nawet w wielu drogich urządzeniach.

W nowym przedwzmacniaczu ma to być, jak się można domyślić,  priorytet. W materiałach prasowych czytamy, że precyzja korekcji w paśmie od 20 Hz do 20 kHz mieści się w zakresie +/- 0,15 dB.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Najnowszy przedwzmacniacz gramofonowy tej brytyjskiej firmy może się pochwalić niskim poziomem szumów: -151 dBV. To około 20 dBV mniej, aniżeli w przypadku wielu znanych przedwzmacniaczy gramofonowych. Dodatkowo ZEN Phono 3 pozwala na regulację wzmocnienia w zakresie od 36 do 72 dB i możliwość ustawienia pojemności dla wkładek MM oraz impedancji dla wkładek MC. Dlatego:

Nie musimy już wybierać. Bo teraz możemy mieć jeden przedwzmacniacz gramofonowy, który nie tylko świetnie obsłuży nam tańsze wkładki MM, ale i pozwoli rozwinąć skrzydła ambitniejszym modelom MC. Nowatorski filtr subsoniczny zadba o to, aby usunięte były tylko te częstotliwości, które są skutkiem skrzywienia płyt, pozostawiając pełne spektrum basu zupełnie nietkniętym.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent podaje, że w Zen Phono 3 zastosowano „nowoczesny, niskoszumny zasilacz” impulsowy o bardzo wysokiej częstotliwości przełączania (1,2 MHz), która znajduje się daleko poza pasmem audio. Zapewnia to „nie tylko doskonałą wydajność prądową potrzebną przy transjentach”, ale i daje „w pełni czarne, pozbawione jakichkolwiek szumów tło”.

» Dostępność i cena

Zen Phono 3 będzie dostępny w dystrybucji 21Distribution pod koniec kwietnia tego (2024) roku, a jego cena będzie wynosić 1099 zł.

IFI-AUDIO.com

www.IFIAUDIO.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne