Yvonne Loriod „The Complete Vega Recordings 1956-1963”

Z okazji setnej rocznicy urodzin jednej z najważniejszych artystek XX wieku Universal Music France prezentuje po raz pierwszy kompletne nagrania Yvonne Loriod dokonane dla wytwórni Vega.

Składająca się z 13 płyt CD kolekcja to przegląd rozległego repertuaru fortepianowego Yvonne Loriod, od Mozarta, Chopina, Schumanna, Liszta, Albéniza i DeFalli, przez Berga, Barraqué’a i Weberna, po Messiaena i Bouleza. Wiele nagrań pojawia się po raz pierwszy na płytach CD. Dołączony do kolekcji dwujęzyczny booklet zawiera kopię oryginalnej okładki, rzadkie zdjęcia, biografię pianistki oraz teksty Claude’a Samuela, Nigela Simeone oraz Rogera Muraro.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wydawca pisze:

Reputacja Yvonne Loriod wynikała nie tylko z jej wyjątkowego związku z muzyką męża: była jedną z najpotężniejszych i najbardziej przekonujących orędowniczek muzyki XX wieku. Jej repertuar wykraczał poza muzykę kompozytorów takich jak Boulez, Barraqué, Bartók, Jolivet i Henze, była również chwalona za swojego Mozarta, Chopina, Schumanna, Berga i Albéniza, wśród wielu innych. Niezwykła biegłość techniczna oraz wybitna umiejętność kształtowania barwy i energia wniosły do jej kreacji estradowych i do nagrań tęczowy blask.
Choć była bardzo powściągliwa w tej kwestii, była również utalentowaną kompozytorką ale zdecydowała się skoncentrować na występach i na swoich uczniach, była także szanowaną członkinią jury wielu międzynarodowych konkursów fortepianowych.

Wydawca zwraca również uwagę na to że dziedzictwo Universal Music Group to nie tylko nagrania własne, ale i niezwykłe i czasami mało znane katalogi mniejszych, lokalnych wytwórni, które są – jak czytamy – „skarbnicami rzadkich nagrań czekających wciąż na ponowne odkrycie”. Wśród nich są katalogi Disques Véga, Club français du disque i Boîte à musique, w całości należące obecnie do Universal Music France.

www.UNIVERSALMUSIC.com

tekst mat. prasowe/red.

okładka mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne