GAD Records – Włodzimierz Nahorny, Gustav Brom, „Jerzy Milian Tapes”, Kaczki z nowej paczki, Quidam, SBB, „Sekrety Pana Kleksa”. Lutowe nowości

W lutym wydawnictwo GAD Records ma dla państwa przede wszystkim płyty z jazzem i rockiem progresywnym.

Zaplanowane na luty wznowienia i premiery to: Włodzimierz Nahorny i „Z tamtej strony tęczy”, Gustav Brom i „Kyrie Eleison”, w serii Jerzy Milian Tapes” płyta  „Four Hats”, „Greps” – debiutancki album kabaretu Kaczki z nowej paczki, „Pod niebem czas –  trzeci studyjny album zespołu Quidam, SBBz albumem „Live Cuts: Bytom 1979” oraz soundtrack Andrzeja Korzyńskiego  do filmu „Sekrety Pana Kleksa”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
» Poniższy tekst został przygotowany przez wydawcę.

Z tamtej strony tęczy to jedna z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych w dorobku Włodzimierza Nahornego. Niezwykle kolorowa, pełna lirycznych motywów, zmysłowych wokaliz (Ewa Wanat!), ale też awangardowych eksperymentów czy ucieczek we free. Doskonały materiał odnaleziony w przepastnych archiwach wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych pierwszy raz na płycie.

Gustav Brom w latach 60. przestał zajmować się tylko lekką, rozrywkową stroną jazzu i zaczął realizować coraz więcej rozbudowanych form, idąc z ówczesnym duchem jazzu. Kyrie Eleison pokazuje rozwój jego orkiestry w drugiej połowie lat 60. – są tutaj zarówno ambitne kompozycje wykraczające daleko poza jazz (jak choćby utwór tytułowy), ale też doskonale wykonane standardy – w dwóch z nich na wibrafonie gra Jerzy Milian!

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Gdyby komuś było mało naszego mistrza wibrafonu – mamy kolejną, dwunastą już, odsłonę serii Jerzy Milian Tapes. Four Hats to dwa obrazki z lat 1965-66 – droga do jazzowej niezależności artysty, naznaczona poszukiwaniem własnego miejsca na scenie. Pierwsza część to nagrania radiowe z Belgii zrealizowane z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Juliuszem Sandeckim, a druga – pierwsze radiowe sesje tria Jerzego Miliana (jeszcze w składzie bez Jacka Bednarka, ale z gościnnym udziałem Jana Ptaszyna Wróblewskiego).

Kontynuując odkrywanie archiwów Polskich Nagrań, w lutym sięgamy do jednego z najważniejszych kabaretowych materiałów, jakie powstały w latach 80.: Greps to debiutancki album kabaretu Kaczki z nowej paczki, pełen błyskotliwych i często wciąż aktualnych utworów wykonywanych przez artystów związanych wcześniej bądź później z takimi projektami jak Trzeci Oddech Kaczuchy czy Czerwony Tulipan.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Pod niebem czas to trzeci studyjny album w dorobku Quidam, ostatni z Emilą Derkowską przy mikrofonie. Niezwykle dojrzały i zróżnicowany stylistycznie materiał powraca teraz w zremasterowanej formie, uzupełnionej o nagranie dodatkowe przygotowane podczas tych samych sesji.

W kolejnej części koncertowych przygód SBB sięgamy do serii koncertów promocyjnych z października 1979 roku, jakie grupa zorganizowała w Bytomiu. Live Cuts: Bytom 1979 prezentuje jeden z tych występów, będących okazją do szerszego zaprezentowania czterosobowego składu zespołu, wzbogaconego o Sławomira Piwowara. Był to także pretekst do przygotowania odświeżonego programu, w którym obok klasycznych suit zespołu znalazła się urzekająca wersja Szczęśliwych z miasta N.

Dla fanów płyt winylowych mamy – obiecane miesiąc temu – Sekrety Pana Kleksa. Dwupłytowy zbiór rarytasów i unikatów, jakie przetrwały na taśmach z prywatnego archiwum Andrzeja Korzyńskiego (dostępny także wciąż w wersji 2CD!). GAD

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Z kolei 16 lutego wydawca zaprasza do Kwidzyna na spotkanie z Tomaszem Lachem i GAD Records. Przy okazji promocji płyty Live in Bled 1965 można będzie posłuchać historii o Krzysztofie Komedzie. Szczegóły wydarzenia znajdziecie państwo m.in. na Facebooku. GAD będzie miał z sobą płyty, w tym ostatnie egzemplarze, jakie zostały z pierwszego winylowego tłoczenia koncertu z Bled.

A w marcu?:

Fortepianowy jazz i pierwsza odsłona archiwów Wytwórni Filmów Oświatowych. A jeśli wszystko się poukłada jak trzeba – to jeszcze dodatkowo lektura na pierwsze wiosenne wieczory.

GADRECORDS.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«»

Poprzednie

Następne