Young Arts Festival 2023. Już w lipcu w Krośnie

W lipcu w Krośnie na Young Arts Festival zagrają: Ralph Kamiński, kultowy zespół The Yellowjackets i najnowsza symfonika.

Krosno na Podkarpaciu będzie gościć 8. edycję Young Arts Festival – wydarzenia, które od lat łączy świat klasyki, jazzu oraz muzyki współczesnej. Festiwal, będący jednym z najważniejszych punktów kulturalnych na mapie Podkarpacia odbędzie się w dniach 21-23 lipca 2023 roku.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W materiałach prasowych czytamy:

Young Arts Festival 2023 to wydarzenie, które od lat zachwyca miłośników klasyki, jazzu, jak i muzyki współczesnej. Do tej pory na scenie festiwalu można było usłyszeć największe nazwiska artystów tych gatunków tj. Jan Garbarek, Trilok Gurtu, Kronos Quartet czy  Leszek Możdżer, Michał Urbaniak.
21-23 lipca zanurz się w magicznym świecie dźwięków i doświadcz niezwykłych emocji, jakie tylko muzyka potrafi przekazać. Zapraszamy do Krosna na Podkarpaciu, aby wziąć udział w tej niepowtarzalnej muzycznej podróży!
Dzień pierwszy

Na otwarcie festiwalu wystąpi Ralph Kamiński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów młodego pokolenia.

Myślę, że słuchaczy przyciąga do Ralpha połączenie elektronicznych brzmień lat 80-tych z nieszablonowymi tekstami oraz prawdziwe sceniczne show – zapowiada Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny festiwalu. Jak mówi, najnowsza twórczość Ralpha Kaminskiego, którą możemy usłyszeć na albumie “Bal u Rafała”, to refleksyjna muzyka przesycona tęsknotą za beztroskim życiem oraz dzieciństwem, dlatego ten piątkowy koncert będzie z pewnością pełen wyjątkowych chwil, bo artysta wraca w swoje rodzinne strony.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dzień drugi

W drugim dniu festiwalu 22 lipca, miłośnicy jazzu będą mieli okazję spotkać prawdziwą legendę międzynarodowej sceny jazzowej, zespół – The Yellowjackets. Zdobywcy nagrody Grammy, określani przez krytyków jako tytanów jazzu zaprezentują swoje kultowe kompozycje oraz materiał z najnowszego albumu Parallel motion.

To niesamowite, że ten zespół od ponad 40 lat odkrywa siebie na nowo – mówi Bartłomiej Tełewiak – Yellowjackets mają swój niepowtarzalny elektroakustyczny styl, który sprawia że są  najbardziej rozpoznawalnym jazzowym kwartetem świata! To będzie ich pierwszy koncert w tym regionie Polski, który zdecydowanie jest ukłonem w kierunku ich wiernych fanów, którzy od lat śledzą ich twórczość – dodaje.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dzień trzeci

Finał festiwalu 23 lipca odbędzie się pod znakiem muzyki polskiej i wielkiego składu symfonicznego prezentującego kosmiczny repertuar. Na scenie usłyszymy Taniec sfer niebieskich, utwór na orkiestrę symfoniczną autorstwa Adama Wesołowskiego, który jest hołdem dla Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy jego urodzin. Wydarzeniem będzie także premiera najnowszego koncertu fortepianowego Andrzeja Karawałowa, która przyciągnie do najnowszej muzyki nowe rzesze słuchaczy.

W programie nie mogło zabraknąć kompozycji programowo związanych z tematyką kopernikańską. Zabrzmią więc takie arcydzieła jak Symfonia „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz symfoniczna aranżacja I części Sonaty Księżycowej Ludwika van Beethovena. Jak mówi Bartłomiej Tełewiak, będzie to prawdziwa muzyczna uczta, która przeniesie słuchaczy w nieznane przestrzenie i nowy współczesny wymiar.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Sponsorzy
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
  • Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna
  • Mecenasi festiwalu to: firma Splast, Nowy Styl, Profbud, Glob Cars Service – Ford Krosno, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Wino i Przyjaciele, Restauracja Posmakuj
  • Partnerzy wydarzenia to: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, MOSIR Krosno, Zespół Szkół Muzycznych. Obsługę prawną festiwalu zapewnia Grupa Prawnicza.

YOUNGARTS.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne