Tsuyoshi Yamamoto Trio „A Shade Of Blue”. Nowa płyta pianisty

Pierwsza płyta weterana sceny jazzowej dla wydawnictwa Evosound.

Znany ze swojego wyjątkowego stylu gry oraz wyjątkowej wrażliwości muzycznej, mistrz jazzu Tsuyoshi Yamamoto (山本 剛) może pochwalić się długą i burzliwą karierą, która zaowocowała ponad 50 albumami, grając u boku amerykańskich legend jazzu, takich jak Dizzy Gillespie i Elvin Jones.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

A Shade Of Blue jest kontynuacją albumu z 2021 roku, zatytułowanego Blues For K. Ukazuje Tsuyoshi Yamamoto na czele trio składającego się z basisty Hiroshiego Kagawy i perkusisty Toshio Osumiego.  Trio, które Yamamoto zebrał na potrzeby nowej płyty jest niezwykle doświadczone, a ich łączny wiek wynosi 215 lat; perkusista Toshio Osumi (大隅 寿男) ma 79 lat i od 1974 roku jest sercem trio Yamamoto, a najmłodszym członkiem zespołu jest 61-letni basista Hiroshi Kagawa (香川 裕史).

Mający 75 lat, urodzony w Niigata w Japonii Yamamoto pianista, pomimo podeszłego wieku nie ma zamiaru odchodzić na emeryturę i  otwiera nowy rozdział, dołączając do grona muzyków skupionych w młodej wytwórni Evosound. Album A Shade Of Blue składa się z dziesięciu utworów uchwyconych podczas koncertu, który pianista nagrał ze swoim trio na żywo w tokijskiej Gotanda Cultural Center Music Hall. Album został nagrany i zmiksowany przez wielokrotnie nagradzanego Hideo Irimajiri 入交英雄.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Na płycie znajdziemy kilka ulubionych utworów Yamamoto, przez co przypomina on kompendium jego największych hitów; to podróż po jego katalogu, w którym znajdują się utwory rozsławione w latach 70. przez tokijską wytwórnię Three Blind Mice, która odegrała kluczową rolę we wprowadzeniu wysokiej jakości dźwięku audio do japońskiej sceny jazzowej.

Jak czytamy w materiałach prasowych, dobrze wyważona mieszanka ponadczasowych standardów jazzowych (Misty), zapadających w pamięć utworów popowych (The Way We Were) i oryginalnego materiału (Speed Ball Blues), ma być „oszałamiającą wizytówką pianistycznego blasku 76-letniego Yamamoto, który błyszczy w szybkich utworach swingowych i osiąga olśniewający blask w swoich niesamowitych wykonaniach powolnych ballad”.

I dalej:

A Shade Of Blue to list miłosny Yamamoto do formatu tria fortepianowego. Odzwierciedla jego głębokie uznanie dla muzyki Errolla Garnera, Wyntona Kelly’ego i Reda Garlanda, trzech niezwykle utalentowanych pianistów afroamerykańskich, którzy wywarli głęboki wpływ na podejście japońskiego muzyka do gry na fortepianie.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Wydanie

Album będzie dostępny na 180-gramowym podwójnym winylu LP, krążkach hybrydowych SACD Multi-Channel oraz na płycie MQA-CD od 27 października 2023, a później ukaże się również w wersji MQA-CD + Blu-ray (Dolby Atmos + stereo) oraz na płycie Blu-ray 4K Ultra HD (Dolby Atmos/Auro/stereo) z zapisem koncertu.

Hideo Irimajiri (inżynier nagrywający i inżynier miksowania) mówi na temat albumu:

A Shade Of Blue powstało jako dzieło imersyjne (dźwięk 3D). Aby to uchwycić, użyliśmy ośmiu mikrofonów do fortepianu, trzech do basu, dwunastu do perkusji i aż 16 aby uchwycić całość.
Wersje stereo i 5.1-kanałowe zostały zmiksowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu uwzględnić wrażenia, które można uzyskać z nagraniami imersyjnymi, dzięki czemu słuchanie albumu wydaje się tak realistyczne, jak to tylko możliwe – tak jakby Tsuyoshi Yamamoto Trio występowało tuż przed tobą.

EVOSOUND.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne