Trzy koncerty fortepianowe na 600-lecie Łodzi – już w tę sobotę

Jak informuje organizator wydarzenia, Festiwal Soundedit, już w tę sobotę przy ul. Piotrkowskiej 104 zabrzmi „Prząśniczka” wykonana przez Macieja Tubisa.

Impreza jest częścią kulminacyjnego dnia obchodów 600-lecia Miasta Łodzi. Będzie to, jak czytamy, „zupełnie nowa, innowacyjna i niepowtarzalna wersja hymnu Łodzi”. Jednocześnie projekt „Fortepiany Wolności” powraca na Księży Młyn. W Akademickim Centrum Designu (Księży Młyn 13/15) wystąpi Marcel Baliński. Pianista wykona improwizacje, które zainspirowane będą pracami wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego. Po południu ponownie zagra Maciej Tubis. Łódzki pianista wystąpi w ramach cyklu „Letnie koncerty na Kozinach – cztery spotkania z muzyką na Kozińskich fontannach”. Koncert odbędzie przy zbiegu ulic Długosza i Ossowskiego w Łodzi. Udział w koncertach jest bezpłatny.

Niecodzienna wersja Prząśniczki

29 lipca, punktualnie o godz. 12.00 przy ul. Piotrkowskiej 104 zabrzmi Prząśniczka wykonana przez Macieja Tubisa. Będzie to zupełnie nowa, innowacyjna i niepowtarzalna wersja hymnu Łodzi. Artysta wykorzysta fortepian oraz instrumenty elektroniczne. Wydarzenie odbędzie się przy znanej wszystkim Łodzianom Ławeczce Tuwima.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak czytamy:

Projekt, na który zapraszamy, opiera się na łączeniu brzmień fortepianu akustycznego z nakładaniem na siebie kolejnych warstw jego dźwięków oraz dodawaniem syntetycznych lub zsamplowanych tonów, tworzących spójną i nowocześnie brzmiącą całość. Punktem wyjścia będzie „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, czyli łódzki hejnał. Podczas koncertu powstanie zatem współczesna wersja utworu, tym samym uczcimy obchody 600-lecia Miasta Łodzi.

Maciej Tubis z kolei mówi:

Analogia do przędzy tkanej przez jedną osobę, czy maszynę tworząca coraz to bardziej skomplikowane struktury wydaje się tu bardzo bliska i nie bez znaczenia. Układ strun w fortepianie przypomina układ przędzy na maszynach tkackich. Nawiązując w ten sposób także pod względem wizualnym do włókienniczych korzeni Łodzi, miasta w którym się urodziłem i tworzę do dnia dzisiejszego.
» Zadanie: „Maciej Tubis – Prząśniczka 600” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Marcel Baliński i Nowosielski Improspiracje

Organizator informuje również, że na Księży Młyn powraca projekt „Fortepiany Wolności”. 29 lipca, o godz. 15.00 w Akademickim Centrum Designu (Księży Młyn 13/15) wystąpi Marcel Baliński. Pianista wykona improwizacje, które zainspirowane będą pracami wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku.

» Zadanie: „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Maciej Tubis na Kozinach

Również 29 lipca o godz. 18.00 jesteśmy zaproszeni na koncert Macieja Tubisa. Pianista wystąpi w ramach cyklu „Letnie koncerty na Kozinach – cztery spotkania z muzyką na Kozińskich fontannach”. Koncert odbędzie przy zbiegu ulic Długosza i Ossowskiego w Łodzi.

» Zadanie: “Letnie koncerty na Kozinach – cztery spotkania z muzyką na Kozińskich fontannach” jest realizowane dzięki finansowaniu z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. ●
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Bilety

Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny.

O artystach

Maciej Tubis – pianista, kompozytor. Od początku postawił na autorską drogę twórczą polegającą na tworzeniu własnego języka wypowiedzi opartego na syntezie muzyki klasycznej i rozrywkowej. Recenzenci często podkreślają, że jego utwory są pomostem łączącym świat improwizacji i piosenki. Publiczność na koncertach potwierdza te opinie i wiele osób nie słuchających na co dzień jazzu entuzjastycznie przyjmuje muzykę prezentowaną przez zespoły tworzone przez Macieja. Jego główne projekty to akustyczne trio jazzowe: Tubis Trio oraz dość nietypowy na rynku muzycznym duet Bolewski & Tubis ze śpiewającym perkusistą Radkiem Bolewskim.

Artysta równolegle spełnia się w roli pedagoga, dzieląc się z młodzieżą zdobytym doświadczeniem. Od 2008 roku jest wykładowcą fortepianu jazzowego w Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów oraz nauczycielem w sekcji jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Za swoje najważniejsze osiągnięcia uważa wyróżnienie przez Stuarta Nicholsona dla brytyjskiego magazynu „Jazzwise” oraz nowojorskiego „Village Voice” płyty Live In Luxembourg na najlepszą płytę jazzową (2009) na świecie.

 

Marcel Baliński – pianista, kompozytor i animator kultury. Absolwent wydziału kompozycji w Hochschule der Kunste Bern w Szwajcarii. Z wyróżnieniem ukończył klasę fortepianu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą.

Artysta jest liderem projektów: Marcel Baliński Trio, Marcel Baliński Quartet feat. Rudi Mahall, Entropia Ensemble. Współtworzy zespoły RASP Lovers oraz Jerry and The Pelican System. Jest również pomysłodawcą i liderem projektu Współgłosy, w którym połączył chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi z kwintetem improwizatorów. Baliński jest zaangażowany w działania społeczne. Jest inicjatorem oraz współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej „Dwa Piętra” w Łodzi, którego pierwsza edycja została wyróżniona w plebiscycie JazzPRESS na polskie jazzowe wydarzenie koncertowe. W ramach otrzymanego Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi zorganizował serię koncertów jazzowych w łódzkich przestrzeniach miejskich o niskim dostępie do wydarzeń kulturalnych.

­→ SOUNDEDIT.pl

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe organizatora

 «●»

Poprzednie

Następne