Protest przeciwko festiwalowi Audioriver w Łodzi

Zielone Serce Zdrowia, ruch społeczny mieszkańców Łodzi, protestuje przeciwko organizacji festiwalu Audioriver.

Chodzi o imprezę zaplanowaną w w zabytkowym parku na Zdrowiu, obawiając się, że impreza przyciągnie 15-20 tysięcy osób do obszaru o wyjątkowym ekosystemie. Jak czytamy, Zielone Serce Zdrowia nie jest przeciwko samemu festiwalowi, ale chce zmiany jego lokalizacji. Poniżej znajdą państwo argumenty ZSZ przeciwko tej imprezie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Główne powody protestu
  • Festiwal może zaszkodzić dzikim zwierzętom w parku, w rezerwacie przyrody Polesie Konstantynowskie oraz zwierzętom w ZOO. Główna scena festiwalu będzie tylko 300 metrów od ZOO.
  • Teren parku nie posiada infrastruktury, oprócz jednej zniszczonej drogi. Użycie ciężkiego sprzętu spowoduje uszkodzenie terenów zielonych.
  • W miejscu festiwalu są mogiły pamiątkowe, a pod ziemią znajdują się szczątki nawet 80 osób biorących udział w rewolucji 1905 roku. Nie wszystkie ciała rozstrzelanych zostały ekshumowane.
  • Główna scena festiwalu jest skierowana w stronę bloków mieszkalnych. Najbliższy budynek jest oddalony o ok. 300 metrów od miejsca festiwalu. Na Audioriver będzie co najmniej 6 scen.
  • Miasto nie zorganizowało konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji, a sama decyzja łamie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego parku.
  • Dodatkowo, co innego mówił organizator i reprezentanci Miasta, a co innego zapisano w umowie między Łódzkim Centrum Wydarzeń a firmą Audioriver
    Jak podaje ruch, petycję o przeniesienie festiwalu podpisało już ponad 12 000 osób. Wśród protestujących jest wiele osób, organizacji społecznych i kulturalnych oraz in. instytucji, m.in.: Adam Wajrak, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Primum, Fundacja Urban Forms, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Psie Sucharki, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Wszystkich, którzy zgadzają się z jego argumentami Zielone Serce Zdrowia prosi o podpisanie stosownej petycji:

» Petycja na portalu Nasza Demokracja (w chwili pisania jest tam 6250 głosów) → TUTAJ

» Petycja na portalu change.org (ok. 6500 podpisów) → TUTAJ

Kontakt

Karolina Kujawska: +48 513 489 907
Katarzyna Gauza: +48 609 393 938

ZIELONESERCEZDROWIA.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne