Miles Davis „Sketches of Spain”. Mobile Fidelity One-Step LP & SACD

Już wkrótce Mobile Fidelity zaprezentuje najnowszy remaster płyty Milesa Davisa „Sketches of Spain” – na płycie winylowej One-Step oraz na krążku SACD.

Wersja UltraDisc One-Step znalazła się w wysokiej jakości pudełku Deluxe Slipcase i została wytłoczona w tłoczni RTI na winylu SuperVinyl. Remaster został wykonany z cyfrowej kopii taśmy analogowej: ANALOG ¼”/15 IPS → DSD64, przez analogową konsolę masteringową.

Miles Davis i Gil Evans połączyli swoje indywidualne style i współpracowali przy ambitnych projektach trzy razy w ciągu swojej kariery. W swoim ostatnim akcie stworzyli Sketches of Spain, wybitne dzieło łączące hiszpańskie motywy, mocne orkiestracje, romantyczne barwy i coraz bardziej liryczną grę Davisa.

Program
  1.      Concierto de Aranjuez
  2.      Will O’Wisp
  3.      Pan Piper
  4.      Saeta
  5.      Solea
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kluczowe dla tej reedycji płyty Milesa Davisa to fakt, że została ona zmasterowana z oryginalnych taśm-matek, z pośrednim krokiem polegającym na zamianie sygnału na DSD i z powrotem na analogowy, oraz wytłoczona na niezwykle cichym SuperVinylu 33,3 RPM 180 g w RTI. Jej nakład jest limitowany do 12 500 numerowanych kopii. Wydawca mówi, że wersja ta „dramatycznie rozszerza scenę dźwiękową i eliminuje suchość brzmienia, która dla wielu krytyków była hamulcem radości płynącej z nagrania”. I dalej:

Słuchacze mogą teraz zobaczyć pełną perspektywę, na którą od dawna zasługiwały instrumenty dęte drewniane, smyczki i perkusja, które ożywają z niespotykaną dotąd definicją i szczegółowością.
Niezależnie od tego, czy jest to ciemny, nastrojowy utwór Concierto de Aranjuez (Adagio) znany z gry Davisa na flugelhornie, czy oparty na baśniach ludowych Solea, Sketches of Spain zachwyca grą, pomysłami i innowacjami charakterystycznymi wyłącznie dla tego niezrównanego dzieła.
To jeden z powodów, dla których inżynierowie Mobile Fidelity podjęli wszelkie dostępne środki, aby umieścić słuchaczy w przestrzeni zajmowanej pierwotnie przez Davisa, basistę Paula Chambersa, perkusistę Jimmy’ego Cobba, perkusistę Elvina Jonesa i 18-osobową orkiestrę. Rezultaty są równie zapierające dech w piersiach, jak muzyka.

Płyta LP ma kosztować 100 USD, a SACD 29,99.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Album Sketches of Spain znalazł się na 358. miejscu listy 500 albumów wszechczasów magazynu „Rolling Stone”, a przez znanego krytyka J.D. Considine uznany został „dzieło niezrównanego wdzięku i liryzmu”, otrzymał pięciogwiazdkową recenzję od „DownBeat” i odnotowany przez „Q” jako „jazz w nowym wydaniu”. Album otrzymał nagrodę Grammy.

MOFI.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne