Avid na wystawie High End 2024: Acutus Dark Iron

Brytyjski producent AVID, specjalizujący się niegdyś w gramofonach, obecnie oferujący także wzmacniacze i kolumny, wprowadził na rynek nowy gramofon Acutus Dark Iron.

Jak zaznacza, to jego pierwszy gramofon od sześciu lat i pierwszy, który korzysta z nowej, zintegrowanej konstrukcji silnika. Został on zaprojektowany, skonstruowany i ręcznie zbudowany w Cambridgeshire w Anglii i ma zastąpić swojego poprzednika, Acutus Dark Limited Edition:

 
W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, AVID wprowadził nowe, ciemniejsze wykończenie, które nazwa „sparkling iron”, a które znacznie obniża koszty w porównaniu do pracochłonnych modeli Acutus z chromowanym wykończeniem. Cena: 12 000 euro.
 
» AVID w „High Fideity”:

Avid ACUTUS + SME SERIES IV ⸜ gramofon + ramię gramofonowe, test → TUTAJ

Avid ACUTUS REFERENCE + Avid PULSARE PHONO ⸜ gramofon + przedwzmacniacz gramofonowy, test → TUTAJ

Avid DIVA II SP ⸜ gramofon, test → TUTAJ

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent informuje, że kluczem do modelu Acutus Dark Iron jest nowy system silnika, w którym jest on połączony z główną podstawą. Przypomnijmy, że konstrukcje tej firmy mają konstrukcję odsprzęganą. Nowa konstrukcja ma pomóc w prawidłowym wyrównaniu paska napędowego, nawet gdy gramofon jest wypoziomowany za pomocą regulowanych nóżek, i eliminuje problemy związane z prędkością:

System silnika zwiększa płynność działania, zapewniając jednocześnie precyzyjne wyrównanie paska. Silnik synchroniczny AC o wysokim momencie obrotowym zapewnia dziesięciokrotny wzrost mocy w porównaniu z konkurencyjnymi gramofonami, a także lepszą kontrolę i stabilność.

Wykorzystując podwójne paski napędowe o okrągłym przekroju, konstrukcja nowego gramofonu ma umożliwiać swobodny ruch zawieszenia bez wahań prędkości. Zasilacz, wykorzystujący technologię DSP, generuje częstotliwość dla obydwu prędkości obrotowych. Wyposażony w transformator sieciowy 80 VA, działa jako zintegrowany wzmacniacz dostosowany do silnika o wysokim momencie obrotowym.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Gramofon wyposażono w 10-kilogramowy aluminiowy talerz z 10-milimetrowym talerzem tłumiącym i matą filcowo-kompozytową Shrunk. Nabywcy mogą wymienić ją na matę żywiczną Avida, która ma poprawiać odprowadzanie drgań z płyty.

Talerz osadzony jest na odwróconym łożysku, które obniża środek ciężkości. Kulka z węglika wolframu styka się w nim z szafirowym łożem, co ma pomóc w eliminacji ruchu bocznego i „dudnienia”. Samosmarująca tuleja ma z kolei zapewnić cichą i bezobsługową pracę.

Wraz z gramofonem otrzymujemy docisk wykonany z litego aluminium, który spłaszcza płyty na talerzu, kierując wibracje do podstawy. Firma oferuje też lepszy docisk, który ma dać „większą kontrolę nad różnymi grubościami płyt, eliminując wypaczenia i kieszenie powietrzne”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Podstawa Acutus Dark Iron wykonana jest z jednoczęściowego odlewu aluminiowego. Pokryty materiałem tłumiącym ma neutralizować wibracje, zapewniając liniową i „wrażliwą na czas reakcję dźwiękową”. W połączeniu z systemem zawieszenia, którego częstotliwość własna wynosi 2,5 Hz ma zapobiegać przeskakiwaniu igły i eliminować wibracje z zewnętrz.

Ceny i dostępność

Acutus Dark Iron jest już dostępny u sprzedawców firmy AVID w cenach:

  • Acutus Dark Iron: 12 000 euro,
  • Acutus Dark Iron z matą i lepszym dociskiem: 15 000 euro,
  • Lepsza mata: 3500 euro,
  • Lepszy docisk: 600 euro.
Kiedy i gdzie

09 – 12 maja 2024

czwartek + piątek: 10 am do 6 pm
tylko branża audio

sobota: 10 am do 6 pm
niedziela: 10 am do 4 pm

MOC München
Lilienthalallee 40
80939 Monachium, Niemcy

www.HIGHENDSOCIETY.de

www.AVIDHIFI.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne