Marcin Wasilewski Trio zagra w klubie Village Vanguard

Amerykański saksofonista Joe Lovano i Marcin Wasilewski Trio na deskach klubu Village Vanguard.

Polski zespół po czterdziestu latach ostatniego występu w tym miejscu polskiego muzyka zagra w jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów jazzowych Nowego Jorku. Występy rozpoczną się we wtorek 14 listopada, a  zakończą w niedzielę 19 listopada.

Kto: Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio
Joe Lovano – saksofon tenorowy, Marcin Wasilewski – fortepiano, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja
Kiedy: 14-19 listopada 2023
Gdzie: Village Vanguard, 178 7th Avenue South, NY 10014, New York, USA
» Bilety: → VILLAGEVANGUARD.squadup.com
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak informuje polski przedstawiciel wytwórni ECM, będzie to debiut na tej scenie tria, występującego w niezmiennym od prawie 30 lat składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławek  Kurkiewicz kontrabas i Michał Miśkiewicz perkusja. I dalej:

Artyści pojawią się na tej małej, acz niezwykle klimatycznej i prestiżowej scenie dzięki zaproszeniu Joe Lovano. W Village Vanguard zespół zagra materiał z albumu Arctic Riff oraz wiele nowych utworów. Każdego dnia od 14 do 19 listopada odbędą się dwa wieczorne występy. 

Zanim Joe Lovano po raz pierwszy spotkał się z Triem Marcina Wasilewskiego w 2006 roku na Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w Polsce, jazzowe drogi artystów przez lata wielokrotnie krzyżowały się na międzynarodowych festiwalach (również z racji współpracy muzyków tria w Kwartecie Tomasza Stańko). W końcu muzycy spotkali się w Studio La Buissonne na południu Francji w sierpniu 2019 roku, aby nagrać muzykę, która znalazła się na albumie Arctic Riff, wyprodukowanym przez Manfreda Eichera, założyciela ECM Records:

Album ten był pierwszą twórczą kooperacją zespołu z obdarzonym głębokim brzmieniem amerykańskim tenorzysta Joe Lovano  i polskiego tria, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. W rok po wydaniu albumu zespół promował tę muzykę podczas trasy koncertowej  koncertowych w Europie i w Polsce w 2021 roku, a po jej sukcesie – rok później znowu pojawił się na festiwalach i  salach koncertowych w 2022.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Położony w centralnej części dzielnicy Greenwich Village klub Village Vanguard powstał w 1935 roku. Jest najstarszym, najsłynniejszym i najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji jazzu na świecie. Od początku istnienia w legendarnej trójkątnej piwnicy (mogącej pomieścić ok. 120 osób) wystąpili wszyscy artyści liczący się w dziejach muzyki improwizowanej. Liczba słynnych albumów nagranych podczas tych występów idzie w dziesiątki i wszystkie są ozdobą katalogów najważniejszych wydawnictw płytowych (Verve, Impulse!, Blue Note, Mack Avenue, ECM i innych).

Występ w Village Vanguard to nobilitacja i prestiż dla każdego artysty oraz potwierdzenie jego przynależności do wąskiego grona najwybitniejszych artystów jazzowych.Do tej pory nieliczni polscy artyści dostąpili zaszczytu koncertowania w Village Vanguard (Adam Makowicz w 1977 r., The Quartet  w 1980 r., w składzie Tomaszem Szukalskim, Sławomirem Kulpowiczem, Pawłem Jarzębskim i Januszem Stefańskim, Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1981 r.  oraz Michał Urbaniak w 1985 r. Występy Tria Marcina Wasilewskiego w Village Vanguard będą zatem również powrotem polskiego jazzu do klubu na Manhattanie po blisko 40 latach i w naturalny dla Tria sposób będą pisać nową kartę w historii polskiego jazzu.

Koncerty „Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio w Village Vanguard w Nowym Jorku” są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP,  Związek Artystów Wykonawców STOART oraz współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Koncerty rozpoczynają się codziennie o godz. 20:00 i 22:00.

ECMRECORDS.com

UNIVERSALMUSIC.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

Poprzednie

Następne