Nagra HD PHONO. Przedwzmacniacz gramofonowy

Po ponad czterech latach prac badawczo-rozwojowych firma Nagra oferuje swój topowy przedwzmacniacz gramofonowy.

Jak informuje producent, HD PHONO jest „idealnym towarzyszem gramofonu Reference i wkładki Reference MC, a gdy wszystkie trzy zostaną połączone, tworzą najlepsze źródło analogowe”. Nowy przedwzmacniacz jest częścią serii HD: HD PREAMP, HD DAC X i HD AMP.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Pierwszy przedwzmacniacz gramofonowy Nagry wywodził się z przedwzmacniacza mikrofonu magnetofonu szpulowego Nagra IV-S. Był to model Nagra PL-P. Jak czytamy w materiałach prasowych, od tego czasu Nagra „dopracowała i udoskonalała ten oryginalny projekt”, tworząc model Nagra VPS. W 2020 roku, po „latach szeroko zakrojonych badań i niezliczonych sesjach odsłuchowych”, firma wprowadziła na rynek model Classic PHONO. Nagra HD PHONO był więc naturalnym krokiem, po wprowadzeniu do sprzedaży gramofonu Reference i wkładki MC MC-4.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

HD PHONO to konstrukcja z dwoma obudowami, w której obwody przedwzmacniacza gramofonowego są izolowane we własnej aluminiowej obudowie obrabianej CNC. Producent pisze:

To, co najlepsze w analogu, jest zawarte w HD PHONO. To dual-mono, czysta klasa A ze stopniami w 100% lampowymi. Ponadto umożliwia zdalne sterowanie obciążeniem wkładu w zakresie od 5 do 390 omów, z dokładnością do 5 omów dla mniejszych wartości. Umożliwia to idealne dopasowanie pomiędzy wkładką a stopniem HD PHONO – a wszystko to można potwierdzić na ucho, siedząc wygodnie w fotelu odsłuchowym.

HD PHONO wyposażony jest w nową generację transformatorów wejściowych. Bazując na oryginalnym transformatorze z VPS i bazując na transformatorach wejściowych mikrofonu Nagra IV-S, transformatory HD PHONO są konstrukcjami czwartej generacji w katalogu Nagry i charakteryzuj się wzmocnieniem 26 dB. Rdzeń nowego transformatora jest wykonany z kobaltu i przez kilka tygodni poddawany obróbce kriogenicznej w celu poprawy jego pracy. Sam transformator jest nakręcany ręcznie w delikatnym procesie wymagającym, jak mówi producent, „zegarmistrzowskich umiejętności”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Druga obudowa przeznaczona jest dla zasilacza z masywnym superkondensatorem. Producent mówi, że zasilacze oparte na superkondensatorach zapewniają „wszystkie zalety zasilaczy akumulatorowych z dodatkową zaletą polegającą na znacznie szybszym przyjmowaniu i dostarczaniu ładunków oraz przy wyższym obciążeniu prądowym i stabilności cyklu niż zasilacze akumulatorowe”.

Zasilacz ten bazuje na zasilaczach modeli HD PREAMP i HD DAC X, ale zawarto w nim „szereg innowacji”, dzięki którym „jest on jeszcze cichszy i ma lepszą wydajność prądową”. Obydwie obudowy są zawieszone w systemie obejmującym wielowarstwową platformę połączoną z czterema tłumionymi wieżami izolującymi, „zapewniającymi doskonałą odporność na wibracje”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cechy szczególne
  • Lampy dual mono/klasa A
  • 4x EF806S, 2x E88CC
  • Wykonane na zamówienie transformatory wejściowe o wzmocnieniu 26 dB, wyposażone w rdzenie kobaltowe poddane obróbce kriogenicznej
  • Całkowite wzmocnienie do 68,5 dB z możliwością regulacji w zakresie +/- 6 dB, czyli 62,5 i 56,5 dB
  • Krzywe RIAA, TELDEC, NAB 100µS, VICTOR EUR, VICTOR USA
  • 2x wejścia MC na RCA
  • 1x wejście MM na RCA
  • 1x wejście opcjonalne dla przyszłych niestandardowych transformatorów
  • Zdalnie sterowany system ładowania od stanu bez obciążenia do 390 Ω w krokach co 5 Ω
  • Oddzielny zasilacz z modułem superkondensatora zapewniający cichą pracę
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena

Nagra HD PHONO będzie dostępna u większości jej sprzedawców detalicznych w cenie 87 500 USD.

www.NAGRAAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne