John Lee Hooker „Burnin’” w reedycji Craft Recordings

W 60-lecie wydania płyty „Burnin’” Johna Lee Hookera amerykańskie wydawnictwo Craft Recordings przygotowało jej audiofilską reedycję.

Craft Recordings świętuje 60. rocznicę wydania elektryzującego bluesowego albumu Johna Lee Hookera pt. „Burnin’”, wydając kilka reedycji. Album, którego premiera zaplanowana jest na 24 lutego 2023 roku i który można zamówić w przedsprzedaży już dziś, zawiera nagranie przeboju Hookera „Boom Boom” i znajdziemy na nim członków legendarnego zespołu Funk Brothers (zespół ze słynnej wytwórni Motown Records).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nowo zremasterowany z oryginalnych taśm analogowych przez Kevina Graya z Cohearent Audio, Burnin’ będzie dostępny w kilku formatach. 180-gramowy LP zawiera stereofoniczny miks albumu, który został wydany po raz pierwszy w 1962 roku, z okładką, która jest repliką oryginalnego projektu Vee-Jay Records. Oprócz powszechnie dostępnego wydania na klasycznym czarnym winylu, fani mogą również znaleźć album w różnych limitowanych, kolorowych edycjach, w tym na winylu Flame Orange (za pośrednictwem Barnes and Noble), na winylu Translucent Red (za pośrednictwem Independent Record Stores) i Fuego Blend winyl (dostępny wyłącznie na stronie JohnLeeHooker.com, wraz z oficjalnymi gadżetami, w tym zupełnie nową koszulką z kultową grafiką albumu).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Rozszerzone edycje CD i cyfrowa oferują zarówno mono, jak i stereofoniczne miksy albumu, a także niepublikowane wcześniej alternatywne nagranie utworu Thelma, zarejestrowane podczas sesji Hookera w listopadzie 1961 roku. Płyta CD zawiera również nowe przypisy autorstwa nominowanego do nagrody GRAMMY dziennikarza i historyka muzyki, Billa Dahla. Pliki dostępne są zarówno w  standardowej rozdzielczości, jak i w postaci 192/24 i 96/24. Fani mogą zapoznać się z nowymi miksami mono dzięki dwuścieżkowemu singlowi Boom Boom (Mono and Stereo), który jest dostępny w streamingu lub pobrania już dziś.

Wydany na singlu przez Vee-Jay’a wiosną 1962 roku utwór Boom Boom stał się największym hitem Hookera od ponad dekady, spędzając osiem tygodni na liście przebojów R&B Billboard i latem wspinając się na 16. miejsce. Była to również jedna z zaledwie dwóch piosenek gwiazdy bluesa, które przebiły listę Billboard Hot 100, zajmując 60. miejsce. 30 lat później, w 1992 roku, ten ponadczasowy utwór znalazł się na liście Top 20 brytyjskich list przebojów (dzięki występowi w reklamie Lee Jeans). Krytyk muzyczny Charles Shaar Murray napisał wówczas, że jest to „najwspanialsza piosenka popowa, jaką [Hooker] stworzył”.

CRAFTRECORDINGS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne