Hugo Distler „Die Weinachtsgeschichte Opus X”. Premiera płyty

3 listopada odbędzie się premiera płyty „Die Weinachtsgeschichte Opus X” Hugo Distlera.

Nagranie to zostało zarejestrowane w DXD przez duńskiego inżyniera dźwięku Prebena Iwana w rezonansowych wnętrzach kościoła św. Marka w Århus. Za wykonanie odpowiedzialny jest zespół Concert Clemens, z gościnnym uczestnictwem Adama Riisa, prowadzony przez Carstena Seyera-Hansena. Płyta została wydana w technice SACD.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Inspirację dla bożonarodzeniowej narracji Hugo Distlera można znaleźć w niemieckojęzycznej protestanckiej muzyce sakralnej wczesnego baroku, zwłaszcza w muzyce Heinricha Schütza. Jak pisze wydawca, czerpiąc z przykładu Schütza, Distler skomponował swoją świąteczną opowieść wyłącznie dla wokalistów – solistów i 4-8-głosowego zespołu – w sposób, który według własnych słów Distlera określa się jako „Oratorium mit kammermusikalishem Charakter”. W dziele tym słyszymy także fragmenty chorału Es ist ein Ros entsprungen, który w toku narracji pojawia się siedmiokrotnie – za każdym razem w nowej kolorystyce.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Historia życia Hugo Distlera jest tragiczna. Urodzony w 1908 roku w Norymberdze, wykładał w Szkole Muzyki Kościelnej w Spandau, a w 1940 roku został mianowany profesorem muzyki kościelnej w Stuttgarcie. Distler, człowiek głęboko religijny, uznawany jest za prekursora Nowej Niemieckiej Muzyki Kościelnej. Był to ważny ruch muzyczny, który rozwinął się w latach trzydziestych XX wieku. Naziści napiętnowali kompozycje Distlera jako „sztukę zdegenerowaną”, a kiedy otrzymał dokumenty poboru do wojska, odebrał sobie życie. Niestety, muzyka Distlera do dziś jest rzadko wykonywana poza granicami Niemiec.

www.OURRECORDINGS.com

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne