Christian Li „Discovering Mendelssohn”. Nowa płyta Decca Classic

7 lipca w Decca Classics premierę miał nowy album australijsko-chińskiego skrzypka Christiana Li.

Po zdobyciu szczytu UK Classical Charts swoim debiutanckim, wydanym w 2021 roku albumem (urodzony w 2007 roku Christian Li jest najmłodszym artystą, który nagrał cykl koncertów „Pory Roku” Vivaldiego!), wielokrotnie już nagradzany muzyk prezentuje obecnie drugi album, zatytułowany „Discovering Mendelssohn”.

Jak mówi Li:

Chciałem spróbować podążać za tym, co jest w partyturze… próbowałem też stworzyć tajemniczą atmosferę, eksperymentując z dynamiką, artykulacją i tempem, aby brzmiało to interesująco i bardziej jak improwizacja.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak pisze wydawca, Christian Li śledzi „podąża niejako śladem podróży Felixa Mendelssohna” – na którego twórczość widoczny wpływ miały podróże kompozytora – nagrywając utwory, które Mendelssohn napisał w Lipsku, Düsseldorfie, Monachium, Londynie i Wenecji oraz dodając kilka zupełnie nowych aranżacji dzieł tego kompozytora, napisanych specjalnie dla młodego artysty. W materiałach prasowych czytamy:

Centralnym elementem albumu jest Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna, nagrany z Melbourne Symphony Orchestra (MSO) pod dyrekcją Sir Andrew Davisa, ze znakomitym efektem. Mówiąc o wyjątkowej kadencji w pierwszej części koncertu.

Na tym albumie, wypełnionym utworami inspirowanymi zamiłowaniem Mendelssohna do podróży, Christian zaprasza do współpracy kilku artystów. W otwierającym płytę nagraniu – On Wings of Song op. 34 nr. 2 – skrzypkowi towarzyszą muzycy Melbourne Symphony Orchestra, w nowej aranżacji na skrzypce i zespół kameralny. Pianista James Baillieu towarzyszy zaś Christianowi w wykonaniu Sonaty e-moll K. 304 Mozarta.

Premiera albumu miała miejsce 7 lipca.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

www.DECCACLASSICS.com

www.UNIVERSALMUSIC.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne