Antykwa „Nasze Pokolenia” (nagrania archiwalne z 1970 roku). Premiera Kameleon Records

Płyta zespołu Antykwa to ostatnia tegoroczna premiera wytwórni Kameleon Records.

Prawdopodobnie nazwa zespołu nie mówi większości słuchaczy zbyt wiele ale – jak zaręcza wydawca – wszyscy wielbiciele muzyki spod znaku Romualda & Romana, 74 Grupy Biednych, Klanu, a przede wszystkim wczesnych eksperymentalnych Pink Floyd „bedą tym materiałem zachwyceni”. Pomimo że z takim repertuarem Antykwa nie miała szans zadomowić się na naszym rynku muzycznym, to – paradoksalnie – teraz „ich twórczość lśni znacznie jaśniejszym blaskiem niż błahe, pozbawione głębi piosenki ich ówczesnych konkurentów”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Po raz pierwszy w historii otrzymujemy płytę zbierającą komplet nagrań prawdziwie undergroundowej legendy, zespołu – Antykwa. Wszystkie nagrania pochodzą ze specjalnie zgranych, oryginalnych taśm-matek Radia Kielce i są, jak zapewnia Kameleon, idealnej jakości. I dalej:

Elegancka edycja w rozkładanym, laminowanym card sleevie ze specjalną kopertą na płytę oraz insertem z bardzo wnikliwie opracowaną historią zespołu.

Jak czytamy w materiałach prasowych, kompozycje proponowane przez Antykwę „nie należą do prostych i łatwych w odbiorze”. Mówi, że są one przeznaczone są one dla „bardziej wyrobionych, gustujących w zakręconych klimatach, dominujących w muzyce młodzieżowej końca lat 60., słuchaczy”. Nad całością materiału ma się unosić duch psychodelii w stylu wczesnych Pink Floydów, The Doors, czy Iron Butterfly.

W opisie czytamy jeszcze:

Snujące się niespiesznie motywy, tajemniczy nastrój, drgające organy, surowa gitara, smakowita sekcja rytmiczna, jazzujący saksofon, czy wreszcie trudna, zakręcona i oparta głównie na melorecytacjach melodyka, to cechy charakterystyczne tego materiału. Głos wokalisty, wielbicielom polskiego beatu może nieco przypominać skrzyżowanie Klaudiusza Magi z Markiem Ałaszewskim. Skomplikowane strukturalnie i formalnie utwory zdecydowanie zyskują po kilku przesłuchaniach, odkrywając przed słuchaczami fascynujące pejzaże dźwiękowe.

Wydawca mówi, że wielbicieli dłuższych form powinny zainteresować dwa ponad 10-minutowe utwory: Aż staniesz się nasieniem Nasze pokolenia – otwierające i zamykające album. Z kolei Ci którzy wolą bardziej przystępne piosenki mają polubić najbardziej komercyjną w zestawie kompozycję – Refleksje

www.KAMELEONRECORDS.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

galeria

«●»

Poprzednie

Następne