Zima Stulecia, „Minus 30°C”. Nowe wydawnictwo Astigmatic Records

Pierwszym wydawnictwem Astigmatic Records w 2023 roku jest debiutancki album pt. „Minus 30°C”, autorstwa nowego projektu – Zima Stulecia.

To duet tworzony przez Marka „Latarnika” Pędziwiatra oraz Marcina „Cancer G” Raka znanych z zespołów EABS czy Błoto. Pre-order na Bandcampie i pierwszy singiel „Ostatnia taka zima” we wszystkich serwisach streamingowych pojawiły się 3 lutego. Album ukaże 28 lutego się na LP w wersji standardowej oraz dwóch numerowanych edycjach limitowanych (SNOW – na białym winylu, ICE – na transparentnym winylu), a także na CD.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
foto Z. Gąsiorowska

Wydawca pisze:

Muzyka Zimy Stulecia jest trudna do gatunkowego szufladkowania. Oscyluje wokół melancholijnej muzyki elektronicznej. Dla jednych będzie to techno, inni usłyszą tu częściej elementy house’u, a to wszystko w towarzystwie muzyki improwizowanej na syntezatory i perkusje. Nagrania zostały zrealizowane 22.11.2021 we Wrocławiu w studiu Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej (Tercet Egzotyczny). W tym samym miejscu gdzie urodziły się Kwasy i zasady zespołu Błoto.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zima Stulecia to duet, który – jak czytamy w materiałach prasowych – nie miał mieć żadnych szans na powodzenie. Wiele lat temu, w 2006 roku, jeszcze jako początkujący muzycy (Latarnik ze Świnoujścia, Cancer G z Rycerki Dolnej) spotkali się po raz pierwszy na warsztatach jazzowych w Pułtusku. Gdy dowiedzieli się o tym skąd pochodzą i że dzieli ich niemal 800 kilometrów, mimo ogromnej chemii w graniu, żartobliwie pożegnali się zdaniem: „fajnie się grało!”. Sądzili, że już nigdy się nie spotkają.

Nikt z nich wtedy nie przypuszczał, że za kilka lat we Wrocławiu stworzą jedne z najciekawszych współczesnych jazzowych zespołów w Polsce: EABS i Błoto. Co więcej, obaj urodzili się w styczniu 1987 roku. Wtedy miała miejsce ostatnia z historycznych zim stulecia nad Wisłą, która ostatecznie przesądziła o nazwie zespołu. Album Minus 30°C to dokumentacja niewerbalnego działania bratnich dusz, a także owoc muzycznej współpracy trwającej nieprzerwanie od 16 lat.

Przedsprzedaż startuje 3 lutego, a premiera krążka odbędzie się 28 lutego 2023 roku.

ASTIGMATICRECORDS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe/Z. Gąsiorowska

«●»

Poprzednie

Następne