Tour de Pologne i Pylon Audio Jade 20 High Fidelity: salon AUDIOTRENDT, Kraków. Relacja

Drugie spotkanie z kolumnami Pylon Audio Jade 20 High Fidelity Edition – za nami.

W sobotę 11 marca odbyło się drugie z cyklu spotkań, nazwanych przez nas Tour de Pologne, jako że chcemy spotkać się z jak największą grupą melomanów i fanów wysokiej jakości dźwięku. Miało ono miejsce w salonie AUDIOTRENDT, mieszczącym się przy ulicy Sołtysowkiej 35A w Krakowie.

AUDIOTRENDT.com.pl

tekst WOJCIECH PACUŁA

zdjęcia Bartosz Łuczak/Piksel Studio

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ System audio – ostatnie poprawki wprowadzane do gramofonu przez WIESŁAWA ZAWADĘ

Podczas około trzyipółgodzinnego spotkania, oprócz odsłuchu i spotkania z szefami firm PYLON, FEZZ AUDIO oraz MUARAH, można było wysłuchać mojego autorskiego wykładu pt. Nagrania cyfrowe 1971-2023 na płytach LP. W systemie odtwarzającym znalazły się kolumny Pylon Jade 20 High Fidelity, wzmacniacze Fezz Audio oraz gramofon Muarah, tworząc całkowicie polski system. Ustawiono go na dłuższej ścianie pomieszczenia, ponieważ lepiej się wówczas „odezwał”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Prowadzący prezentację autor artykułu

Jadąc miesiąc temu do Gdańska, na pierwsze spotkanie z państwem, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Jak się okazało, nie miałem czym się martwić. Było wszystko, czego potrzeba mi było do szczęścia: wspaniali ludzie, profesjonalnie przygotowany salon i uwaga, którą państwo obdarzyli moją prezentację. Sytuacja ta powtórzyła się w Krakowie. O ile Audioneo z Pruszcza Gdańskiego jest nowym salonem, o tyle krakowski Audiotrendt jest zakorzeniony w miejscu, w którym się spotkaliśmy. Przypomnijmy, że właśnie od Krakowa rozpoczął się pierwszy Tour… z 2017 roku.

Tydzień, w którym spotkanie się tym razem odbyło, był pod względem pogodowym zwariowany. W piątek – 20⁰ C, ciepło, pięknie – wiosna. W sobotę – 2-5⁰ C, śnieg i mocny, zimny wiatr. Nie było wiadomo, czy aby nie wystraszy to niektórych chętnych, albo czy po prostu nie zaśpią, wtuleni w ciepłą kołdrę, korzystając z wolnego dnia. I choć, jak mówili mi ludzie z Audiotrendtu, już od piątku odmawiali zapisów na spotkanie, wszystko mogło się zdarzyć.

Jak się okazuje, nie tylko nie było się czym martwić, to jeszcze w trakcie spotkania wtedy zadziała się magia. George Michael, o którym mówiłem w czasie wykładu, był jednym z wczesnych posiadaczy magnetofonu cyfrowego Mitsubishi. Nagrał za jego pomocą cały album Faith, ale używał go już w czasach Wham! Kiedy opowiadałem o jednym z najbardziej znanych hitów duetu, którego musimy słuchać co roku, w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia, za oknami salonu Audiotrendt zaczął sypać śnieg. Obrócony plecami do szyby nie widziałem tego i jedynie zarejestrowałem zdumione miny niektórych słuchaczy. O tym, o co chodziło dowiedziałem się dopiero po imprezie, od Bartosza Łuczaka, grafika „High Fidelity”, który robił w czasie spotkania zdjęcia do tego reportażu. Magia naprawdę się zdarza…

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Uczestnicy spotkania, a przynajmniej ich część 🙂

Sala w której Mateusz Jujka, szef Pylona, ustawił swoje kolumny, Maciek Lachowski, współprowadzący Fezz Audio dzielony wzmacniacz lampowy, a Wiesiek Zawada swój gramofon Muarah, do dużych nie należy. Mimo to obawa była. Niepotrzebnie. Zjawiliście się państwo na tyle licznie, że niektórzy musieli stać w drzwiach. Także i dźwięk systemu był bardzo fajny.

Salon Audiotrendtu jest jednym z bardziej napakowanych produktami audio salonów audio, w jakich ostatnio byłem. Niemal można się zgubić chodząc pomiędzy regałami, półkami i ekspozyturami. Można w nim znaleźć zarówno produkty nowe, jak i vintage’owe. Strona internetowa mówi, iż ma on dostęp do produktów 200 producentów z branży audio-wideo. Poza tym salon oferuje również projekty, współpracując z architektami i firmami zajmującymi się wykończeniami wnętrz. Jak czytamy, „wszystko to po to, by sprzęt cieszył nie tylko uszy, ale i oczy naszych klientów, którzy zdecydują się na współpracę z nami”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Maciek Lachowski, Fezz Audio

Co ważne, pracujący tam ludzie są pasjonatami audio, a jeden z nich sam konstruuje kolumny. Jak mówią:

W branży audio nie ma czasu na nudę, ponieważ zawsze pomiędzy przybyciem kolejnych klientów jest sporo towaru do przetestowania, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i sprawdzenia każdej możliwej konfiguracji w systemie; wszystko to po to, by podczas rozmowy z klientem mieć wyobrażenie o brzmieniu sprzętu i móc trafić w jego oczekiwania.
Wynikiem tego zawsze ma być od nas propozycja systemu „skrojonego” idealnie na miarę jego potrzeb i pragnień. Z racji tego, że wszyscy jesteśmy pasjonatami sprzętu audio, zawsze mamy ręce pełne pracy, m.in. przy projektach i inwestycjach, które prowadzimy. Na całe szczęście znajdujemy również chwile na przyjemności; wtedy np. sprawdzamy nowe wydawnictwa muzyczne, które mogą posłużyć nam do testów sprzętu w naszej sali odsłuchowej.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Mateusz Jujka, Pylon, oraz Wiesław Zawada, Muarah

Mam nadzieję, że zainteresowałem obecnych na prezentacji historią świata cyfrowych nagrań i nieco poruszyłem ich niezachwianą wiarą w to, że „tylko analog”. Nie chodziło mi o wykazanie wyższości „cyfry”, a jedynie  wskazanie na to, że porównując jedno do drugiego zazwyczaj nie wiemy, co porównujemy i dlaczego coś brzmi tak, a nie inaczej. Jeśli mi się to udało, jestem szczęśliwy.

Spotkanie nieco się przeciągnęło, ale nikt nie protestował, więc i ja nie kończyłem go przedwcześnie. Przeprowadzone na koniec losowanie było miłym akcentem – gratulujemy wygranych!

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Zwyciezca losowania (po prawej) z Mateuszem Jujką, Pylon

Następne spotkanie już 15 kwietnia (sobota) w Warszawie w salonie PLANETA DŹWIĘKU, a kolejne:

17.06 – ŁÓDŹ/Pabianice – Q21

9.09 – POZNAŃ – Audiostrefa

9.12 – WROCŁAW – Media Max

02.2024 – RZESZÓW – Linia Dźwięku

Do zobaczenia na trasie!

Tour de Pologne – ETAPY

» Etap nr 1: AUDIONEO (Rotmanka, ul. Kościelna 1) ⸜ relacja → TUTAJ.

 

www.PYLONAUDIO.pl

FEZZAUDIO.com

MUARAH.pl

galeria

Poprzednie

Następne