BAT REX 300 ⸜ wzmacniacz mocy

EIC, polski dystrybutor firmy Balanced Audio Technology, poinformował o nowym wzmacniaczu tego producenta.

Jak czytamy, Balance Audio Technology wprowadza na rynek zbalansowany, półprzewodnikowy wzmacniacz mocy model REX 300. I dalej:

Dzięki licznym firmowym rozwiązaniom technicznym najnowsza konstrukcja posiada cechy reprodukcji dźwięku spotykane niemal wyłącznie w konstrukcjach lampowych, zachowując przy tym w pełni, zdolności charakterystyczne dla bardzo mocnych końcówek tranzystorowych.
Celem nadrzędnym przyświecającym inżynierom jest stałe ulepszanie konstrukcji tak, by potrafiły wywołać u słuchacza wrażenia identyczne z powstającymi przy słuchaniu muzyki na żywo.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wzmacniacz mocy REX 300 jest mniejszą wersją modelu REX 500, charakteryzującą się niższą mocą wyjściową. Producent informuje, e w tym przypadku mamy do czynienia z „zasadą przechodzenia jakości z wyższego poziomu cenowego na niższy”. Chodziło o to, że nie każdy potrzebuje do nagłośnienia swojego salonu tak dużej mocy jaką oddaje model REX 500, a jest to 2 x 500 W/8 Ω. REX 300, o mocy 2 x 200 W/8 Ω ma być właśnie dla nich.

Producent informuje, że zostały w nim zachowuje „wszystkie wyjątkowe i zaawansowane obwody”, jakie można znaleźć w jego starszym bracie. Ma to się zaczynać już od zasilacza. REX 300 wykorzystuje tę samą topologię TWIN-Path (dwutorowe zasilanie), którą można znaleźć w REX 500. Chodzi o indywidualne ścieżki zasilania pozwalające dostarczać do stopni końcowych „znacznie większy prąd niż w tradycyjnych konstrukcjach”, czytamy dalej. Sercem topologii jest tu poprawiona bateria kondensatorów SuperPak Quattro, która staje się dodatkowym źródłem zasilania. Nowy SuperPak Quattro ma zapewniać cztery poziomy filtracji zasilania. Osiągnięto to, jak pisze BAT, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości srebrnych kondensatorów foliowo-olejowych, bocznikowanych kondensatorem X-cap. W rezultacie tych zabiegów:

Piękno tekstur, gęstość barw i precyzja oddania harmonicznych muzyki stają się znacznie bardziej słyszalne niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

Ponadto, ponieważ najlepiej brzmiącym bezpiecznikiem jest jego brak, w REX 300 wykorzystano układ zabezpieczający w którym wyeliminowano wewnętrzne bezpieczniki, umożliwiając tym samym „obsługę wyższych prądów bez zakłócania działania wzmacniacza”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

REX 300 to końcówka mocy która zbudowana jest z zaledwie dwóch stopni wzmacniających. Tego typu budowa pozwala uniknąć stosowania wtórników katodowych, które dodają do dźwięku coś od siebie. Stopień wyjściowy jest oparty na N-kanałowych tranzystorach polowych MOSFET (w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania w którym stosowane są pary komplementarne „N” i „P”. Producent wybrał to rozwiązanie, nazywane quasi-komplementarnym, ponieważ – jak czytamy – tranzystory z kanałem „P” są z natury wolniejsze:

Pozwala to wzmocnić cały sygnał w identycznych elementach w identycznej konfiguracji, zapewniając tym samym absolutną symetrię sygnału wyjściowego.

Wzmacniacz mocy REX 300 wyposażony jest w funkcję o nazwie firmowej Intelligent Power Upgrade, pozwalającą wykorzystywać go w wersji stereo lub mono. Konwersja (serwis) odbywa się poprzez równoległe połączenie wejść i wyjść. W wyniku tej zmiany maksymalne natężenie prądu wyjściowego się podwaja i dźwięk, jak czytamy, „staje się jeszcze lepszy”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Kluczowe cechy:
 • w pełni zbalansowana konstrukcja
 • nowa topologia SuperPak czwartej generacji, z czterema poziomami filtracji zasilania,
 • układ zabezpieczający bez bezpieczników, czyli „bardzo dobry dźwięk i przyjazna obsługa”,
 • tylko dwa stopnie wzmocnienia z zerowym globalnym sprzężeniem zwrotnym,
 • układ wzmacniający oparty na tranzystorach MOSFET z kanałem typu „N”,
 • REX 300 można zamówić jako wzmacniacz stereo lub monoblok,
 • moc wyjściowa stereo: 200 W/400 W (8/4 Ω),
 • pasmo przenoszenia: od 3 Hz do 200 kHz,
 • nominalnie wzmocnienie przy obciążeniu 8 Ω: 25 dB.
 • wymiary (szer. x wys. x gł.): 485 x 190 x 460 mm,
 • waga: 32 kg.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena: TBA

BALANCEDAUDIO.net

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne