Dwie nowe płyty LP z wytwórni 2L: POLARITY oraz HOME

Norweskie wydawnictwo 2L wydało dwa tytuły na przezroczystych płytach LP.

Wytwórnia płytowa 2L została założona w 2001 roku przez Mortena Linberga, specjalistę od nagrań i menadżera biznesowego firmy fonograficznej Lindberga Lyda (stąd 2 x L). 2L nagrywa i wydaje swoje tytuły z zachowaniem jak najlepszego dźwięku, w postaci płyt Blu-ray Audio, SACD, MQA-CD oraz plików DSD i DXD. Teraz dwa tytuły otrzymujemy na płytach LP, wytłoczonych w przezroczystym winylu 180 g.

Hoff Ensemble POLARITY

„Moim głównym celem jest stworzenie specyficznej tożsamości dla każdego albumu, który tworzę. Tym razem zdecydowałem się zaangażować Andersa Jormina i Auduna Kleive, dwóch najlepszych skandynawskich artystów jazzowych. Rezultatem jest Polarity, album oparty zarówno na nowych, jak i starszych kompozycjach mój, nagrany w wyjątkowej oprawie akustycznej”– mówi Jan Gunnar Hoff,

POLARITY zostało pomyślane jako spójne doświadczenie, w którym same kompozycje, momenty spontanicznej inspiracji podczas występu i naturalny świat akustyki kościoła wpływają na końcowy wynik.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hoff pisze dalej:

Pomysł na pracę nad projektem dla tria przyszedł mi do głowy kilka lat temu, ale dopiero niedawno zaczął on nabierać realnych kształtów. Wybór muzyków nie był trudny, zarówno Audun Kleive, jak i Anders Jormin mają na swoim koncie długą historię na skandynawskiej scenie jazzowej i obaj wciąż są chętni do eksploracji i energetyzowania ustalonego formatu trio. To pierwszy raz, kiedy nasza trójka nagrała coś takiego razem, porzucając zwykłe studio na rzecz akustyki kościoła. Moim głównym celem jest stworzenie specyficznej tożsamości dla każdego albumu i sprawienie, by muzyka ożyła.
Jan Gunnar Hoff HOME

HOME można postrzegać zarówno jako hołd, jak i deklarację przynależności do północnej Norwegii, z jej nagim krajobrazem i arktycznym położeniem. Tytuł może również nawiązywać do poszukiwania tożsamości, zarówno z perspektywy osobistej, jak i artystycznej. Jak mówi wydawca, wszystkie te uczucia i aspiracje znajdują wyraz w muzyce na tym albumie. Wiele utworów to interpretacje dobrze znanych tematów, podczas gdy inne to oryginalne kompozycje Hoffa. Niektóre utwory są całkowicie improwizowane.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hoff pisze:

W maju 2021 roku Morten Lindberg skontaktował się ze mną i zapytał, czy mógłbym nagrać solowy album w Stormen Concert Hall w Bodø. Z otwartymi umysłami i kilkoma z góry przyjętymi pomysłami poszliśmy naprzód i, ogólnie rzecz biorąc, braliśmy rzeczy takimi, jakie były – sposób, w jaki się wtedy czuliśmy, sam fortepian i sama sala koncertowa determinowały to, co nagraliśmy przez dwa sierpniowe dni.
Album ten nie ma na celu prezentowania konkretnego gatunku, z wszystkimi oczekiwaniami, jakie może wiązać się z takim nastawieniem, ale raczej nadanie każdemu numerowi własnego kształtu i stylu. Kiedy instrumentalnie interpretujesz piosenki oparte na tekście, najlepiej jest skupić się na melodii, rytmie i frazowaniu. Uwalniając frazowanie melodii od ograniczeń związanych z ustalonym tempem, mogę włożyć więcej siły i intensywności w moją interpretację oraz poszerzyć i dodać odwagi materiałowi melodycznemu.

www.2L.no

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne