Till Brönner „Melting Pott”. Wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach

Na nowej wystawie czasowej w Muzeum Śląskim w Katowicach można będzie zobaczyć fotografie Tilla Brönnera.

Till Brönner jest światowej sławy muzykiem jazzowym urodzonym niedaleko Düsseldorfu. Reportaż fotograficzny w postaci 57 wielkoformatowych fotografii jego autorstwa przedstawia zapis rocznej penetracji jednej z największych europejskich aglomeracji miejskich – Zagłębia Ruhry – podczas której artysta uwieczniał swoim aparatem człowieka, jego otoczenie i krajobraz industrii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października 2023 r. o godzinie 18:00 w Muzeum Śląskim w Katowicach w budynku Łaźni przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku.

Kuratorami wystawy są: Ewelina NiewiadomskaBernd Heinrich Dinter.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Autoportret • zdj. Till Brönner

Till Brönner (ur. 1971 r.), zainspirowany pracami muzyka i fotografa mody Williama Claxtona, przedstawionymi w filmie dokumentalnym Jazz Seen w reżyserii Juliana Benedikta, stawał się coraz bardziej świadomy oczywistych podobieństw między jazzem a fotografią. Po zakupie pierwszego aparatu Leica M8 w 2009 roku jazzman zaczął od portretowania swoich kolegów muzyków, dopiero później odważył się prosić o portrety artystów spoza własnego kręgu – aktorów, sportowców, pisarzy, aktywistów.

Organizator wystawy pisze:

Portret jest niewątpliwie mocną stroną Brönnera. W tym projekcie artysta znacznie poszerzył jednak swoją perspektywę. „Melting Pott” [pl. Tygiel] został zrealizowany w 2019 roku na zlecenie Fundacji Brost, organizacji non-profit z siedzibą w Essen, która promuje artystyczne, kulturalne i edukacyjne projekty, mające służyć wspieraniu społeczności oraz działań w zakresie integracji międzypokoleniowej mieszkańców Zagłębia Ruhry. W 2019 roku w MKM Museum Küppersmühle w Duisburgu zaprezentowano ekspozycję, która przedstawiała i portretowała cały region – okręg Ren-Ruhra, dawne centrum górnictwa węgla kamiennego, zamieszkiwane obecnie przez 18 milionów ludzi – główny ośrodek architektury industrialnej i koegzystencji etnicznej w Niemczech.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Dwie prace Tilla Brönnera: „Hutnicy stali w zakładzie Thyssenkrupp”, Duisburg 2019 oraz „Pożegnanie z weglem kamiennym”, kopalnia Prosper-Haniel w Bottrop 2018 • zdj. Till Brönner

Wystawa fotografii, której oficjalne otwarcie z udziałem artysty i zaproszonych gości odbędzie się w czwartek 5 października w Łaźni, pozwoli zwiedzającym – jak czytamy – „podziwiać tętniący życiem teren, na którym do niedawna przemysł odgrywał kluczową rolę”. I dalej:

Przyjrzymy się mieszkańcom Zagłębia, miejscu, w którym żyją, oraz industrii, która widoczna jest w krajobrazie i architekturze. Fotografie ukazują kompletny obraz miejsca stanowiącego do niedawna centrum górnictwa węgla kamiennego. Przyjrzymy się również zjawisku przywiązania się człowieka do miejsca, które w krótkim okresie stopniowo uległo przeobrażeniu.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Brost. Zgodnie z wolą jej założycielki, Anneliese Brost, wspiera ona projekty w dziedzinie sztuki i kultury, opieki nad młodzieżą i osobami starszymi, edukacji i szkolenia zawodowego, a także działalność charytatywną ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Ruhry. W ten sposób z domu Anneliese i Ericha Brostów wychodzą impulsy, które wzmacniają tożsamość Zagłębia Ruhry i niosą ich charyzmę daleko poza jego granice.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Fundacji Brost

www.MUZEUMSLASKIE.pl

tekst mat. pras./red.

foto mat. prasowe/Till Brönner

galeria

«●»

Poprzednie

Następne