Sławek Dudar „The Colours Of Tonalities”. Premiera

Trzy dni temu, 12 grudnia, miała miejsce premiera płyty album „The Colours Of Tonalities” saksofonisty Sławka Dudara.

Album jest dostępny w formie fizycznej na płycie Compact Disc i na wszystkich możliwych portalach streamingowych. Tym razem to płyta nagrana całkowicie w pojedynkę – saksofon solo!

Muzyk pisze o sobie, że jest polskim saksofonistą, obecnie mieszkającym w Niemczech, absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu i nauczycielem saksofonu w Szkole Muzycznej – Orkiestry Symfonicznej w mieście Hof w Niemczech, dyrektorem artystycznym Festiwalu – Hof Jazz Nights w Hof an der Saale. Jest też kompozytorem sidemanen oraz liderem zespołów Sławek Dudar Quartet, Blue Couch, Trylobity, oraz wielu innych. Jako muzyk eksploruje różnorodne gatunki muzyczne od jazzu, funku, muzyki indyjskiej po muzykę filmową, elektroniczną i klubową.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W materiałach prasowych czytamy:

Saksofon to instrument, który działa jak głos i może przekazywać uczucia i emocje tak samo jak śpiew. Używając różnych środków, skal i naszych wewnętrznych emocji, nastrojów poprzez projektowanie dźwięku, jesteśmy w stanie wpłynąć na emocje słuchacza. Już w średniowieczu zwracano na to uwagę, że każda skala ma inny wpływ na ludzkie emocje i to mnie fascynowało.
W muzyce europejskiej mamy 12 półtonów, a formując każdą nutę w skalę durową, czyli starożytną grecką skalę jońską, otrzymujemy 12 tonacji. Moim celem było ukazanie odmiennego charakteru i nastroju każdej z tych Tonacji. Każdy utwór na tym albumie jest wykonywany w innej tonacji durowej i wszystkie nagrane w ramach jednej sesji nagraniowej.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

I dalej:

Oprócz tego jest to także próba ukazania różnorodności i bogactwa brzmienia saksofonu jako instrumentu solowego, bez super efektów, kompresorów… Czysty saksofon z delikatnym dodatkiem naturalnej przestrzeni. Mimo to mam nadzieję, że udało mi się pokazać bogactwo brzmienia saksofonu i różnorodność nastrojów. 
Muzyka na tym albumie to jednorazowa sesja wykonywana w czasie rzeczywistym, bez tzw. dogrywek. Powstała w wyniku różnych przemyśleń i pod wpływem chwili nagrana spontanicznie w dniu 12 marca 2023 w mieście Hof an der Saale w Niemczech. 
Milego słuchania!  

www.SLAWEKDUDAR.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

galeria

«●»

Poprzednie

Następne