Premiery wytwórni Musikproduktion Dabringhaus und Grimm (MDG)

Niemiecki wydawca, Musikproduktion Dabringhaus und Grimm, zapowiedział nowe tytuły.

Będą to kompozytorzy: FERNANDO SOR i „Mes Ennuis” , wydany na płycie SACD,  MILY BALAKIREV z „Orchestral Works”, również na krążku SACD, „Sonaty” JOSEPHA HAYDNA (ponownie na SACD) oraz dzieła organowe MOZARTA, także na SACD. Przypomnijmy, że MDG jest jednym z tych wydawców, którzy dbają nie tylko o stronę muzyczną, ale i soniczną swoich krążków.

FERNANDO SOR (1778 – 1839)
Mes Ennuis
Favourite Works, Vol. 1
Wyk. Frank Bungarten, gitara

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
First Recording
⸤ MDG 905 2263-6 ⸜ SACD

Fernando Sor kojarzą dziś prawdopodobnie głównie entuzjaści muzyki gitarowej. Fakt, że poza etiudami jego obszerny dorobek jest mało znany, ma zapewne związek z odejściem przez niego od zewnętrznej wirtuozerii przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów technicznych. Jak informuje wydawca, trzeba było mistrza takiego jak Frank Bungarten, aby nadać „promienną ekspresję i delikatną elegancję pracom, które na pierwszy rzut oka wydają się tak kruche”.

MILY BALAKIREV (1837 – 1910)
Orchestral Works
Dinara Klinton, fortepian
Niederrheinische Sinfoniker
Mihkel Kütson

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
First Recording
⸤ MDG 952 2236-6 ⸜ SACD

Muzyka Milija Aleksiejewicza Bałakiriewa w dużej mierze zniknęła dziś z sal koncertowych. Nowe nagranie Niederrheinische Symphoniker pod batutą dyrygenta Mihkela Kütsona pojawia się więc, jak informuje wydawca, „we właściwym czasie”: I Koncert fortepianowy z Dinarą Klinton jako solistką, a także II Symfonia i dwie niezwykle oryginalne uwertury świadczą, jak czytamy, o szczególnym miejscu Balakiriewa w historii muzyki , nie tylko jako spiritus rektor tak zwanej „Mighty Group”.

JOSEPH HAYDN  (1732 – 1809)
Sonatas
C-major Hob16 :21
G-minor Hob 16 :44
G-major Hob 16 :39
As-major Hob 16 :46
Christian Zacharias, fortepian

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸤ MDG 940 2257-6 SACD 

Trudno to zrozumieć: Joseph Haydn jest nadal jednym z najbardziej niedocenianych kompozytorów epoki klasycznej. W tych czterech sonatach Christian Zacharias prezentuje indywidualnie zaprojektowany solowy album. Dzieła ze „środkowego” okresu twórczego Haydna, pisane na dworze Esterhazy, zaskakują „hojną swobodą formy, którą Zachariasz potrafi pięknie rozwinąć”.

W. A. MOZART (1756 – 1791)
Mozart on the Organ
Christoph Schoener
Wegscheider Organ
St. Jakobi Stralsund
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸤ MDG 949 2269-6 SACD

Wolfgang Amadeusz Mozart uwielbiał improwizować na organach i uważał je za „króla instrumentów”. Tym bardziej zdumiewające, że w jego katalogu znajdziemy tylko kilka „prawdziwych” kompozycji organowych. W swojej najnowszej produkcji Christoph Schoener łączy „oczywiste i zaskakujące aranżacje z oryginalnymi dziełami Mozarta”. Nowe organy Wegscheidera w St. Jakobi w Stralsundzie „okazują się idealnym instrumentem w jego pełnym szacunku nawiązaniu do mistrzów XVIII wieku”.

Płyty dostępne są na stronie internetowej wydawcy:

www.MDG.de

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

    Poprzednie

    Następne