„Muzyczna Łódź – 600”. Koncert Hedone i Renaty Przemyk

Jak informuje wydawca, po wielu latach Renata Przemyk i zespół Hedone ponownie staną na jednej scenie.

Będzie to również okazja do wysłuchania na żywo utworu „Zapach”, który Hedone nagrało z Renatą na swój album „SancT.V.arium” (1998 r.). Niepowtarzalny koncert odbędzie się 17 września w łódzkim Klubie Wytwórnia. Tego samego dnia w Kinie Charlie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o zespole Hedone – „Rozkosz”. Poniższy tekst jest ateriałem włąsnym organizatora.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hedone powstało na początku lat 90. w Łodzi. Zespół należy do grona najbardziej nowatorskich, niepoddających się zaszufladkowaniu formacji. Można śmiało stwierdzić, stanowi niezwykle wartościowy, wręcz nieodłączny już element polskiej sceny muzycznej ostatnich czterech dekad. Po piętnastu latach milczenia Hedone powróciło z nowym albumem 2020, który ukazał się 31 grudnia 2020. Maciej Werk nagrywa płyty rzadko, ale gdy wchodzi do studia to oznacza, że ma coś ważnego do powiedzenia. Tak samo było w wypadku 2020, bezdyskusyjnie najdojrzalszego muzycznie albumu w historii zespołu. Ta płyta to dwanaście zwartych utworów, układających się w spójną opowieść o mijających dwunastu miesiącach, a przede wszystkim emocjach i myślach, które były aktualne w roku 2020, jak i będą aktualne w przyszłości.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Po wydaniu 2020 zespół zagrał koncerty m.in na Festiwalach Castle Party (2021 r.), Jarocin (2022 r.), Opole Alternatywa (2022 r.), Summer Dying Loud (2022 r.), Łódź Summer Festiwal (2023 r.) i wiele innych. W roku 2022 nakładem GAD Records ukazała się długo wyczekiwana reedycja debiutanckiego albumu Werk (1994 r.). Jesienią 2023 r. ukaże się minialbum 600 Lat Samotności, na który złoży się sześć polskojęzycznych utworów opowiadających o przemijaniu i odchodzeniu, ale także o dojrzałości i życiowym spełnieniu. Aktualny skład Hedone: Maciej Werk – wokal, gitara, Izes – wokal, Tomasz “Mechu” Wojciechowski- gitara, Wojciech Król – klawisze, wokal, Łukasz Klaus – perkusja.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Renata Przemyk zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć prawdziwe powołanie odkryła dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. Wychodząc w swojej muzyce od surowego, postpunkowego brzmienia, poszerza konsekwentnie instrumentarium, eksperymentuje z brzmieniami i jest współproducentką swoich płyt. W 2020 r. obchodziła 30-lecie wydania pierwszej płyty i z tej okazji powstał wyjątkowy album jubileuszowy, składający się z trzynastu największych hitów Renaty. Piosenki wykonała wspólnie z wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej: Johnem Porterem, Wojciechem Waglewskim, Grzegorzem Turnauem, Markiem Dyjakiem, Arturem Andrusem, Igorem Herbutem, Czesławem Mozilem i in.

W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” Przemyk znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku. Na scenie w Łodzi projekt pojawi się jako Renata Przemyk Kwartet „Babę zesłał Bóg” w składzie: Renata Przemyk – wokal, perkusjonalia, Piotr Wojtanowski – bas, Piotr Bogutyn – gitara, Maciej Gołyźniak – instrumenty perkusyjne.

Koncert Hedone i Renaty Przemyk odbędzie się 17 września 2023 r. (niedziela) o godz. 18.00 w klubie Wytwórnia (ul. Łakowa 29, Łódź). Bilety w cenie 80 zł dostępne są w kasie Wytwórni oraz na stronach: Bilety24.pl, Goingapp.pl, Ticketmaster.pl i Wytwornia.pl.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W dniu koncertu, w Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) o godz. 15.00 odbędzie się projekcja filmu Rozkosz. To film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Bryndela, opowiadający historię łódzkiego zespołu Hedone. To historia o trudnych początkach, ewolucji brzmieniowej oraz reaktywacji w 2020 r. Opowiada ją lider zespołu Maciej Werk, byli członkowie zespołu oraz dziennikarze muzyczni. W filmie znalazły się wypowiedzi m.in.: Roberta Tuty, Macieja Stanieckiego, Renaty Przemyk, Piotra Metza czy Adama Kołacińskiego. Przed pokazem dokumentu odbędzie się spotkanie z jego bohaterem Maciejem Werkiem oraz reżyserem Wojciechem Bryndelem. Spotkanie poprowadzi Marcin Tercjak, szef redakcji muzycznej Radia Łódź i redaktor magazynu Megatony.pl. Pokaz filmu Rozkosz odbywa się w ramach Festiwalu Filmowa Uroda Miasta, który pokazuje Łódź jako miasto mieniące się tysiącem barw i różnych osobowości, miasto pełne perspektyw i kontrastów, którego unikatowość jest niezwykle złożona.

„Projekt “Muzyczna Łódź – 600” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

­→ SOUNDEDIT.pl

tekst mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe organizatora

 «●»

Poprzednie

Następne