WOJCIECH PACUŁA o płycie JOHNA COLTRANE’a „Blue Train”. Film

Audio Video Summit nagrała kolejny film z udziałem redaktora naczelnego „High Fidelity”.

Tym razem Wojciech Pacułą opowiada o okolicznościach powstania płyty Johna Coltrane’a pt. „Blue Train”. Opisuje klimat muzyczny tamtych czasów, przybliża sylwetkę muzyka, analizuje technikę nagraniową Rudy’ego Van Geldera i omawia najważniejsze reedycje krążka wydane na płytach Compact Disc oraz Super Audio CD.

» Film do oglądnięcia → TUTAJ
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Przyczynkiem do serii trzech artykułów, a potem do filmu było wydanie w zeszłym roku, w 65. rocznicę ukazania się płyty, najnowszego remasteru. Wydawnictwo Blue Note zaprezentowało ją w najnowszym remasterze KEVINA GRAY’a i w produkcji JOE’a HARLEY’a, zarówno w wersji monofonicznej, jak i stereofonicznej; ukazała się ona w ramach serii „Tone Poet”. Po raz pierwszy wersja dostaliśmy wersję z siedmioma dodatkowymi utworami, z których żadne nie był wcześniej publikowany na winylu, a cztery w ogóle, w żadnym formacie.

Wersja ta nosi oficjalny tytuł Blue Train: The Complete Masters. Do sklepów trafiły krążki LP oraz CD – ta pierwsza jednopłytowa oraz dwupłytowa. Częścią tej edycji są również niepublikowane wcześniej zdjęcia Francisa Wolffa oraz esej pióra Ashley’a Kahna, eksperta w dziedzinie wiedzy o Coltranie.

Artykuły, które ukazały się na łamach „High Fidelity” dostępne są pod linkami:

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne