Wesołowski, Karałow, Beethoven „Odkrycia Kopernikańskie”. Premiera

Już w grudniu premiera pierwszego wydawnictwa Young Arts.

„Odkrycia Kopernikańskie” to nagranie live zrealizowane podczas finałowego koncertu 8. edycji Young Arts Festival. Jak czytamy w materiałach prasowych, repertuar nagrania nawiązuje do wielkich odkryć Kopernika oraz jest barwną opowieścią o kosmosie, łącząc współczesne orkiestrowe kompozycje Adama Wesołowskiego, Andrzeja Karałowa ze światem muzyki Beethovena. W nagraniu wzięli udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą José Maria Florêncio oraz pianista Piotr Sałajczyk . Reżyserem odpowiedzialnym za realizację jest Piotr Taraszkiewicz.

Gdzie: nagranie dostępne jest → TUTAJ oraz serwisie streamingowym Spotify, a także w formie wideo na profilu YouTube Fundacji Young Arts.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Taniec sfer niebieskich to centralny punkt wydawnictwa, którego autorem jest uznany polski kompozytor Adam Wesołowski. Utwór na orkiestrę symfoniczną został skomponowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten, jak czytamy, muzyczny majstersztyk „przekracza granice gatunków, oferując odważne spojrzenie na dziedzictwo polskiej kultury muzycznej”. Adam Wesołowski w swoim dziele odniósł się do wszystkich dziedzin działalności Kopernika, a temat główny kompozycji oparł na symbolach wydanego w roku 1543 dzieła astronoma O obrotach sfer niebieskich, które zawiera wykład o heliocentrycznej budowie świata. Ta ważna data w całości wypełnia dźwięki głównej melodii, która w swoim centrum ma dźwięk sol (z łac. sol = słońce), od którego kompozytor buduje charakterystyczne interwały w górę. Sam dźwięk sol (słońce) staje się centrum dla całego utworu, co jest kolejnym symbolem heliocentrycznej budowy wszechświata.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Obok kompozycji Wesołowskiego słuchacze nagrania znajdą koncert fortepianowy Denudation, premierę ponadgatunkowej twórczości polskiego dyrygenta, aranżera i kompozytora Andrzeja Karałowa. Partia solowa nagrana została przez wybitnego pianistę Piotra Sałajczyka. Wydawca pisze:

Kompozycja Karałowa, jest rozważaniem kompozytora na temat otaczającej nas przestrzeni kosmicznej, wielowarstwowości ziemskiego krajobrazu, jago nieprzewidywalności połączonej z synestezją i szeroko pojmowanym kolorem w kompozycji muzycznej. „Koncert” inspirowany jest także techniką timelapse obecną w fotografii krajobrazu czy astrofotografii. Struktura Ziemi, ruchy płyt tektonicznych, zjawiska atmosferyczne – te elementy wpływają na wielowarstwową budowę kompozycji. Celem, jaki postawił sobie kompozytor, było stworzenie poruszających się między sobą, niezależnych przestrzeni kolorystycznych i chmur dźwiękowych. Co ciekawe aspekty sonorystyczne i czasowe grają w utworze jedną z kluczowych ról formotwórczych.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zwieńczeniem koncertowego nagrania jest orkiestrowa aranżacja pierwszej części Sonaty Księżycowej op 27 nr 2 Ludwika van Beethovena autorstwa ukraińskiej kompozytorki Anny Khazovej. Utwór ten ma wpisywać się, jak czytamy, „swoim unikalnym klimatem w tematykę muzyki związanej programowo z kosmosem i jego hipnotyzującym pięknem. W nagraniu miłośnicy klasyki, będą mogli usłyszeć kunszt muzyki klasycznej w zupełnie nowej odsłonie kolorystycznej”.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyczny Ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

YOUNGARTS.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe, Karolina Sałajczyk

«●»

Poprzednie

Następne