Weekend w Muzeum Śląskim w Katowicach

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach i najciekawsze propozycje na nadchodzący weekend.

Jak czytamy w materiałach organizatora wystawy, twórczość Dobiesława Gały – artysty rzeźbiarza – to „hybryda rysunku i rzeźby oraz malarstwa i rzeźby”. Nacinanie, wydrapywanie, wgniatanie czy też mnogie nawarstwianie farb, pigmentów i żywic sprawiają, jak czytamy, że ostatecznie zmienia się definicja tego, z czym mamy do czynienia. Powstałe w ten sposób obiekty, artysta przekształca i nadaje im trzeci wymiar, dzięki czemu prace stają się wielobarwnymi reliefami, w których zastosowane media przenikają się, tworząc unikalne kompozycje.

Wystawa „DOBIESŁAW GAŁA. METAOBSZARY”
Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się w czwartek 13 lipca 2023 o godzinie 18.00 i będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Dobiesław Gała z cyklu Rzeki informacji 100×100 cm 2022 r.
Próbuję zestawiać za sobą, a tym samym kontrastować, kompozycje wyszukanymi odmiennymi i nie oczywistymi strukturami. Istotnym elementem dookreślającym konfigurację linii i kształtów jest najczęściej metaliczna paleta barw, która dodatkowo odrealnienia te prace.  Dlatego wrażliwość odbiorcy najczęściej lokuje się w obszarach metafizyki i kosmosu – mówi o swoich pracach twórca.

Komunikat prasowy mówi dalej:

Dobiesław Gała czerpie z nauki i kosmologii, tworząc metaforyczne przedstawienia makro- i mikrokosmosu. Jego kompozycje pełne są detali, które ukazują nieznane światy i oddziałują na wyobraźnię widza. Prace, które będzie można zobaczyć na ekspozycji są swego rodzaju meta obszarami przyszłych zdarzeń. Zawieszone w czasie i przestrzeni prezentują widoki z lotu ptaka bliżej nieokreślonych planet, zderzenia galaktyk i rozpad minerałów. Mamy tu do czynienia z wycinkami miejsc, ukazującymi strukturę, szczegół i rozkład elementów. Wydaje się, że są to hipotetyczne obrazy wszechświata i kosmosu, niemożliwe obecnie do uchwycenia przez znaną nam aparaturę.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Dobiesław Gała z cyklu strefa 79 100×100 cm  2022 r.

Dobiesław Gała urodzony w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekan na Wydziale Rzeźby. Ukończył Studia na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Został wyróżniony m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta, stypendysta Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Uzyskał dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną.

Wystawa potrwa do 15.10.2023 roku.
Kurator wystawy: Łukasz Szostkiewicz

Najciekawsze wydarzenia na nadchodzący weekend (materiał Muzeum Śląskiego)

Piątek, 14.07 godz. 17.30 – Oprowadzanie kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945

Dzieła od razu rozpoznawalne i mniej znane, z kolekcji malarstwa i rzeźby Muzeum Śląskiego w Katowicach, składają się na arcyciekawą panoramę zjawisk estetycznych doby wczesnej i dojrzałej nowoczesności. Jej początek stanowią pierwsze dekady XIX wieku, naznaczone efektami rewolucji francuskiej oraz uprzemysłowienia i urbanizacji. Koniec zaś to dynamiczne lata wielkich modernizacji, stłumionych wybuchem drugiej wojny światowej.

→ Bilety: 9 zł

Oprowadzanie poprowadzi dr Michał Burdziński kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach.  Z Muzeum Śląskim związany jest od 2019 roku. Komparatysta w zakresie historii literatury i sztuki XIX i XX wieku w Europie Środkowej na tle przemian globalnych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego, student Uniwersytetu Masaryka w Brnie, stypendysta Narodowego Centrum Nauki i Fundacji im. Stanisława Lama przy Towarzystwie Historyczno-Literackim w Paryżu, odbył wyjazdy badawcze i muzeologiczne m.in. do Bratysławy, Budapesztu, Koszyc, Lwowa i Ostrawy. Współpracownik Muzeum Narodowego i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (2007-2010), pracownik merytoryczny Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2016-2019). Kurator wystaw stałych i czasowych, wykładowca, autor artykułów problemowych i polsko-słowackiej edycji felietonów Alexandra Križki W Paryżu 1925-1926 (2016), współredaktor albumu Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2017).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Sobota, 15.07 godz. 10.00 – Letnie spacery po ogródkach działkowych

W ramach SZYCHTY KREATYWNEJ/FAJRANT NA GWARKU! zapraszamy na “Letnie spacery po ogródkach działkowych”. Spacery będą poświęcone historii zorganizowanych form spędzania czasu wolnego w mieście, łączących tradycyjną uprawę roślin z aktywnym wypoczynkiem dzieci i dorosłych. W okresie międzywojennym na terenie Katowic w dwóch miejscach powiązano w jedną całość ogródki działkowe i ogrody jordanowskie, co było ewenementem na skalę kraju.

» Zbiórka o godz. 10.00 przy ROD im. Tadeusza Kościuszki na ul. Barbary 18 w Katowicach.

Wędrówkę poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny mieszkaniec Katowic, absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach na stanowisku adiunkta w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury, w latach 2004-2011 redaktor naczelny ogólnopolskiego kwartalnika „Archivolta”, współautor i redaktor książek: Słynne wille Polski (Wydawnictwo Foibos, Praha 2013) oraz Oblicza modernizmu w architekturze (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2013), zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochroną dziedzictwa kultury najnowszej, członek: SARP, Komisji Urbanistyki i Architektury PAN Oddział Katowice, sekcji polskiej DOCOMOMO (międzynarodowej organizacji dokumentującej architekturę modernistyczną), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, współzałożyciel Domu Modernisty i organizator 6 edycji Festiwalu Ogrodów w Katowicach.

» Pełny program Szycha Kreatywna 2023
Niedziela, 16.07 godz. 10.00 – Joga na trawie

W każdą niedzielę do 27 sierpnia zapraszamy na darmowe zajęcia jogi na trawie, które prowadzą instruktorzy ze szkoły Akademię Jogi Pawła Kamińskiego.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zajęcia odbywają się na łące pomiędzy platanami, przy wejściu do Holu Centralnego. Zajęcia są bezpłatne. Czas trwania ok. 90 minut.

www.MUZEUMSLASKIE.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne