REL Classic 98. Subwoofer w stylu vintage

Polski dystrybutor firmy REL poinformował o dostępności subwoofera Classic 98.

To najnowsza konstrukcja REL-a, będąca – jak czytamy w materiałach prasowych – „pięknym połączeniem uroku połowy ubiegłego stulecia i najnowocześniejszych technologii XXI wieku”. I dalej:

 
Czerpiąc garściami ze złotej ery stereo, udało się firmie przygotować produkt będący czymś więcej niż tylko ukłonem w stronę kultowych projektów REL; to nowe podejście, łączące estetykę z przeszłości z dzisiejszą wiedzą, technologią i jakością.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Firma mówi, że Classic 98 zajmuje ważne miejsce w jej ofercie. Chociaż nie jest częścią żadnej regularnej linii produktów, ma być rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają sprzęt audio vintage lub jego nowoczesne odpowiedniki retro. Producent informuje, że Classic 98 został „dostrojony specjalnie dla tego typu brzmienia”, oferując „nieco bardziej miękki atak i zapewniając miękki dywan wypełniającego pomieszczenie basu”. Choć w imię tego brzmienia trzeba było poświęcić nieco szybkości, przejrzystości i najgłębszego basu, to nowy model – czytamy – rekompensuje to „zachęcającym do długich odsłuchów ciepłem”:

Classic 98 oddaje esencję naszych słynnych 10-calowych konstrukcji z końca lat 90. z przetwornikiem skierowanym w stronę podłogi. Bogata, naturalna okleina orzechowa emanuje ciepłem i autentycznością, przywodząc na myśl sprzęt stereo z połowy XX wieku. Zaokrąglone krawędzie, zaakcentowane subtelną linią, są emanacją nowoczesnego rzemiosła, jednocześnie nawiązując do dawnego designu. Panel wzmacniacza z jedwabnym sitodrukiem z białego złota i kontrastującymi z nim pokrętłami przywołuje wspomnienia z epoki, a błyszczące czarne logo na matowym tle dodaje współczesny akcent.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Brzmienie vintage REL ma zawdzięczać 10-calowemu (230 mm) przetwornikowi skierowanemu w dół, z papierową membraną. Prasowany na gorąco, lekki papier tworzy zewnętrzne 2/3 stożka. Wewnętrzna nasadka to wysokiej jakości suszony na powietrzu papier, który usztywnia przetwornik, dzięki czemu Classic 98 ma brzmieniowo przewyższać wiele produktów REL-a z przeszłości. Membrana zawieszona jest na butylowym resorze.

Classic 98 wyposażono w, pracujący w klasie D, wzmacniacz o mocy 300 W. Połączono go z wejściami wysokopoziomowymi – tak charakterystycznymi dla tego producenta – i nowoopracowanymi filtrami. Filtry te mają się charakteryzować szybką reakcją wynoszącą 8 ms. W przeszłości REL oferował znakomite, ale bardzo trudne w obsłudze filtry ABC – ale, jak mówi, niektóre rzeczy lepiej zostawić w przeszłości. Aby jeszcze bardziej poprawić dźwięk, w nowym subwooferze zastosowano unikalne wersje własnych rozwiązań, takich jak LimitLess Limiters i Perfect Filters.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

REL oferuje również opcję połączenia bezprzewodowego. To jeden z tych producentów, który rozwinął ją do wyjątkowo zaawansowanej formy, dzięki czemu przesył jest bezstratny i z minimalnymi opóźnieniami.

W przypadku Classic 98 możemy wybrać jedną z dwóch opcji:

  • AirShip II — stworzony został dla modeli referencyjnych. Działając na częstotliwości 5,8 GHz, obsługuje zarówno połączenie wysokopoziomowe, jak i .1/LFE, nawet jednocześnie.
  • HT-Air Mk II Wireless — ukłon w stronę modeli HT. HT-Air Mk II oferuje transmisję z częstotliwością 5,8 GHz i umożliwia przesyłanie sygnałów stereofonicznych do wyjść niskopoziomowych lub sygnałów .1/LFE bez kompresji. Warto jednak zauważyć, że HT-Air MKII nie obsługuje łączności dla wejść wysokopoziomowych.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena subwoofera: 7190 zł

REL.net

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne