PMC Active twenty5i ⸜ seria kolumn aktywnych

Brytyjska firma PMC wprowadza do swojej oferty linię aktywnych kolumn głośnikowych, prenaczoną do użytku domowego.

W materiałach prasowych czytamy że Active twenty5i są „eleganckim i prostym rozwiązaniem dla każdego miłośnika muzyki”. I dalej:

Dzięki zoptymalizowanemu wzmocnieniu wbudowanemu w każdy głośnik, wystarczy przedwzmacniacz lub dekoder DAC czy odtwarzacz strumieniowy z regulacją głośności wyjściowej, aby stworzyć najwyższej klasy system muzyczny.

Firma wprowadza również możliwość apgrejdu posiadanych przez klientów kolumn z serii Twenty5 i Twenty5i. Polega on na wymianie panelu tylnego na panel ze zintegrowanymi wzmacniaczami.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W serii Active Twenty5i, znajdują się cztery modele kolumn głośnikowych. Dwa z nich to monitory: Active twenty5.21i oraz Active twenty5.22i, a dwa to kolumny podłogowe: Active twenty5.23i i Active twenty5.24i.

We wszystkich kolumnach głośnikowych wchodzących w skład nowej serii każdy przetwornik jest bezpośrednio sterowany przez wzmacniacz o mocy 100 W. Zwrotnice są analogowe i mają jak zapewnia producent, „skrupulatnie wymodelowane charakterystyki”, dzięki czemu „każdy wzmacniacz obsługuje tylko te częstotliwości które przeznaczone są dla konkretnego przetwornika”. Ma to gwarantować ich „idealną integrację”, a w rezultacie dawać „oszałamiająco czysty, naturalny i swobodnie oddychający dźwięk”. Czytamy:

W PMC dążymy zawsze do bliższego połączenia z muzyką poprzez reprodukcję jej z większą przejrzystością, czystością i rozdzielczością. Od ponad 30 lat stosujemy tę dewizę w świecie profesjonalnym budując aktywne kolumny głośnikowe. Precyzyjne analogowe zwrotnie dzielą dźwięk na pasma przeznaczone dla poszczególnych przetworników, a następnie wyodrębnione sygnały trafiają do dedykowanych i zoptymalizowanych wzmacniaczy.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wersja aktywna Active twenty5i jest rozbudową serii pasywnej twenty5i, znanej już od dłuższego czasu. Seria ta charakteryzuje się zastosowaniem linii transmisyjnej ATL, która obciąża głośnik nisko-średniotonowy. Przetwornik ten ma średnicę ø 140 mm – modele Twenty5.21i i Twenty5.23i lub 170 mm – modele Twenty5.22i oraz Twenty5.24i. Wysokie tony we wsztsrkich kolumnach odtwarza miękka kopułka Sonomex o średnicy ø 19 mm, będąca owocem współpracy firmy PCM z producentem głośników SEAS. Jest ona chłodzona ferro fluidem i ma 34 mm zawieszenie zewnętrzne oraz perforowaną osłonę ze stali.

Producent pisze:

Wraz ze stworzeniem „Active twenty5i” przenosimy to podejście do naszej najlepiej sprzedającej się linii domowych kolumn głośnikowych „twenty5i”. Dokładamy do nich zintegrowaną elektronikę ze wzmocnieniem zapewaniającym doskonałą jakość działania i wydajność, co pozwala wyeliminować z toru dodatkowy wzmacniacz zintegrowany czy końcówkę mocy. Wystarczy przedwzmacniacz, przetwornik D/A lub streamer z regulacją poziomu wyjściowego i otrzymujemy kompletny system wysokiej rozdzielczości bez bałaganu związanego z wieloma komponentami hi-fi.
Rozwiązania techniczne

G-weave: Przetworniki niskośredniotonowe wyposażone w nowe membrany które zbudowane są z: drobniutkiego splotu włókna szklanego, żywicy i pulpy papierowej. To materiał mocniejszy niż sam papier. Zastosowany system magnetyczny ma być o 80% efektywniejszy niż ten stosowany w starszych rozwiązaniach.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Laminar: Profil wylotu linii transmisyjnej (ATL) opracowany, by zapewnić lepszy przepływ powietrza z wnętrza obudowy do otoczenia. Przy jego projektowaniu wykorzystano doświadczenia jakie zdobył Oliver Thomas pracując w Formule One, gdzie turbulencje są problemem, ponieważ wyhamowują bolidy. Profil Laminair został po raz pierwszy zastosowany w profesjonalnych monitorach głównych QB1, gdzie w linię transmisyjną wdmuchują powietrze cztery 10-calowe głośniki niskotonowy o łącznej mocy 4000 W.

ATL (Advanced Transmission Line): Linia transmisyjna umieszcza jednostkę napędową na końcu długiego, silnie wytłumionego tunelu, który pochłania całą niepożądaną energię średnich i wysokich częstotliwości emitowaną przez tył przetwornika, ale pozwala najniższym częstotliwościom opuścić linię w fazie z czołem fali promieniowanej przetwornik. Częstotliwość rezonansowa linii transmisyjnej jest definiowana przez długość akustyczną tunelu w ten sposób, że równa jest częstotliwości fali dźwiękowej której jedna czwarta jest równa długości akustycznej tegoż tunelu.    

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Każda kolumna PCM porównywana jest z modelem referencyjnym, a kolumny w parze poddawane są krzyżowej kontroli, co zapewnia ich idealne spasowanie. Dzięki temu, że przez 30 lat dbamy o najmniejsze szczegóły, na każdym etapie produkcji, zbudowaliśmy sobie reputację twórców najlepszych głośników.

Ceny: 2521i – 20 999 zł, 2522i – 26 999 zł, 2523i – 29 999 zł, 2524i – 39 999 zł.

www.PMC-SPEAKERS.com 

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne