Niepublikowany koncert Weather Report w katalogu GAD Records

GAD Records i Joe Zawinul Estate prezentują „Live In Berlin 1971” – niepublikowany wcześniej koncert Weather Report. Album ukaże się 27 października 2023 roku.

Materiał ten jest jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z 15. urodzinami tego sosnowieckiego wydawnictwa. Jak czytamy w materiałach prasowych, płyta dostępna będzie w postaci limitowanych, dwupłytowych edycji CD i LP. Prezentuje on – czytamy dalej – Weather Report na samym początku ich bogatej, kolorowej kariery:

Zarejestrowany 3 września 1971 roku w Berlinie występ to nieskrępowane niczym fusion, wyrosłe z doświadczeń gry z Milesem Davisem i wyniesione na zupełnie nowy poziom. Sensacyjna lektura obowiązkowa dla każdego fana gatunku.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Weather Report to ikona jazz-rocka. Dowodzona przez pianistę Joe’ego Zawinula grupa zostawiła trwały ślad w historii muzyki za sprawą rewolucyjnego brzmienia i kreatywności tworzących ją muzyków. W swojej twórczości łączyli jazzową finezję, rockową moc i latynoską energię, zapisując się w pamięci słuchaczy na całym świecie roztańczonym Birdland z albumu Heavy Weather”(1977). Zanim jednak zawędrowali na szczyty list przebojów i do telewizyjnego The Midnight Special, na początku swej kariery przełamywali wszelkie konwenanse i granice fusion. Wydawca pisze:

Ten koncert jest jak klucz do zamkniętego pokoju, który w którym odkrywamy nieznane dotąd tajemnice twórczości mojego ojca i zespołu – mówi Tony Zawinul, syn i spadkobierca Joe’ego Zawinula. To niesamowite doświadczenie, które przenosi nas wprost do tamtych dni. Jestem niezwykle dumny z tej płyty. Liczę, że fani Weather Report przyjmą ją z otwartymi ramionami i otwartym sercem.

Live in Berlin 1971 to zapis dokonań zespołu, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej wydał swój debiutancki longplay zatytułowany po prostu Weather Report. Rozbudowane, swobodne formy stanowią tutaj idealny wehikuł do solowych i zbiorowych improwizacji, w których liczy się zarówno inwencja melodyczna, harmoniczna, jak i barwa. W programie koncertu znalazły się m.in. kompozycje znane z płytowego debiutu grupy, ale też Directions wykonywane przez Zawinula jeszcze z Milesem Davisem czy Moto Grosso Feio z solowego albumu Wayne’a Shortera o tym samym tytule.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W Berlinie, poza pierwszym składem Weather Report (Joe Zawinul, Wayne Shorter, Miroslav Vitouš, Alphonse Mouzon, Dom Um Romão), pojawiło się także trzech zaproszonych gości: saksofonista Alan Skidmore (John Mayall, Ronnie Scott, Soft Machine), puzonista Eje Thelin (Don Cherry, Krzysztof Komeda) i John Surman (John McLaughlin, Karin Krog, Jack DeJohnnete). Cała trójka to postaci doskonale znane na światowej sceny freejazzowej, a ich energiczne improwizacje idealnie wpisują się w ówczesne brzmienie Weather Report, uzupełniając kaskady piana Fender-Rhodes Zawinula i mocne saksofonowe kadencje Shortera. Brzmienie i energia tamtego wieczoru są trudne do odnalezienia gdzie indziej.

Materiał powstał w ramach cyklu jazzowych workshopów organizowanych na zlecenie rozgłośni NDR z Hamburga. Spotykali się na nich najwybitniejsi twórcy z kręgu europejskiego (i nie tylko) jazzu. Udział Weather Report w tym niecodziennym przedsięwzięciu, realizowanym pod czujną opieką Michaela Naury, był jedną z głównych atrakcji „Berlin Radio Show”. Muzycy nie tylko przygotowali krótki występ na potrzeby telewizji, ale zagrali też pełnowymiarowy koncert w Haus des Rundfunks w Zachodnim Berlinie, monumentalnym gmachu zaprojektowanym przez światowej sławy architekta Hansa Poelziga. I to właśnie nagranie wypełnia dwie płyty Live in Berlin 1971.

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani – mówi Michał Wilczyński, szef GAD Records. Nie spodziewałem się, że piętnaście lat naszego wydawnictwa będziemy mogli uczcić w tak wyjątkowy sposób. “Live in Berlin 1971” to materiał sensacyjny, dokumentujący najwcześniejszy okres w działalności Weather Report, dotąd pomijany w oficjalnych wydawnictwach grupy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy wypełnić tę lukę elektryzującym albumem, który pozwala lepiej zrozumieć historię i fenomen zespołu.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Wydania

Live in Berlin 1971 ukaże się 27 października 2023 roku, zarówno w formie albumu 2CD (z pełnym zapisem występu), jak i na limitowanej edycji 2LP. Edycja winylowa będzie dostępna w trzech wariantach: jako czarny LP oraz dwie wersje kolorowejedna dostępna via GAD Records, druga w oficjalnym sklepie Weather Report.

Płycie towarzyszy tekst napisany przez utytułowanego niemieckiego dziennikarza Wolfa Kampmanna, autora książek i znawcę europejskiego jazzu. Kampmann odsłania w nim kulisy powstania zespołu i opowiada o atmosferze tamtego wieczoru. Album ukazuje się w ramach współpracy partnerskiej między GAD Records i grupą Weather Report.

KULTOWENAGRANIA.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne