Monitor Audio Concept 50. Kolumny na 50. rocznicę firmy

W maju 2022 Monitor Audio uczcił swoją 50. rocznicę powstania kolumnami Concept 50.

Zrobił to pokazując na targach High End 2022 w Monachium swoje topowe kolumny głośnikowe, które będą wprowadzone do produkcji w późniejszym okresie tego roku. Noszą one roboczą nazwę Concept 50. Idea głośnika Concept 50 powstała dwa lata temu. Wtedy to dyrektor techniczny firmy Monitor Audio Michael Hedges oraz dyrektor działu projektowego Charles Minett dokonali eksperymentu, który miał pokazać, jak dalece można ulepszyć konstrukcję pasywnych kolumn głośnikowych. Jak czytamy, „ich praca szybko przyniosła wymierne efekty, kiedy dostrzegli możliwość stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego”. 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wyjaśniając, czym Concept 50 tak bardzo różni się od innych kolumn głośnikowych, Michael Hedges tłumaczy:

„Żaden głośnik nie jest perfekcyjny. Korzystając z naszego doświadczenia i zrozumienia fizyki, staraliśmy się skonstruować realny głośnik, który byłyby tak blisko perfekcji, jak to możliwe. Inni próbowali tego wiele razy, jednakże wierzymy, że udało nam się dojść bliżej z Concept 50, niż komukolwiek wcześniej.
Są dwa kluczowe elementy, które są często ignorowane, czyli wielkość postrzeganego źródła oraz kierunkowość. Aby scena dźwiękowa i obrazowanie źródeł było tak dokładne, jak to możliwe, dźwięk musi pochodzić z jednego miejsca i mieć stałą kierunkowość.
Concept 50 osiąga to poprzez innowacyjne rozmieszczenie i konstrukcję każdego ze swoich przetworników, ciasno zgrupowanych wysokotonowego i średniotonowych nazwanych „The Array”, wraz z kompaktową parą zespołów niskotonowych skierowanych do środka w konfiguracji eliminującej drgania”.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

The Array („Macierz”) to zestaw przetworników, na który składa się głośnik wysokotonowy oraz wieloprzetwornikowa część średniotonowa. Korzystając z autorskiej techniki RDT III, sześć przetworników średniotonowych posiada łączą powierzchnię membran, która jest większa, niż w głośniku odpowiedzialnym za środek pasma w serii Platinium.

Druga część zespołu przetworników, który producent określa, jako „Macierz” to finalna i najlepsza zarazem wersja przetwornika wysokotonowego MPD. Concept 50 korzysta z najnowszej, trzeciej już generacji głośników wysokotonowych MPD.

“Każda siła ma swoją równoważną i przeciwstawną reakcję” – stworzone mając na uwadze trzecią zasadę dynamiki Newtona, zespoły basowe w modelu Concept 50 są umiejscowione naprzeciw siebie w parach w konfiguracji znoszącej siły działające na obudowę. Symetria ta oznacza, że niepożądana energia wibracji, którą generuje każdy przetwornik ma być wygaszana przez jego odpowiednik znajdujący się w parze naprzeciwko. W rezultacie najnowszy projekt Monitor Audio ma realne pasmo przenoszenia w pomieszczeniu w zakresie od 21 Hz do 60 kHz (przy spadku -6 dB) zachowując przy tym – jak czytamy – „niezwykle niskie zniekształcenia”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dalsze informacje odnośnie rozwoju i wprowadzenia do produkcji modelu Concept 50 będą dostępne na mediach społecznościowych producenta, czyli marki Monitor Audio, jak również u dystrybutora, czyli Audio Center Polska.

www.MONITORAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne