MERASON DAC1 Mk II. Nowa wersja przetwornika

Szwajcarska firma Merason wprowadziła do sprzedaży nowy przetwornik cyfrowo-analogowy DAC1 Mk II.

Firma informuje, że na prace nad urządzeniem poświęcili ponad rok, na „staranne zastanowienie się, jak poprawić nasz wielokrotnie nagradzany projekt, aby zaoferować klientom na całym świecie jeszcze więcej przyjemności z muzyki, i abyśmy mogliśmy być zadowoleni z wyników”.

Wszyscy obecni właściciele modelu DAC1 będą mieli możliwość apgrejdu do statusu Mk II. Sprzedaż nowego modelu DAC1 Mk II rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a apgrejdy będą dostępne od początku lutego.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Podstawowe zmiany

Nowy projekt

Zmieniono strukturę i układ ścieżek na płytce drukowanej, w wyniku czego znacznie zmniejszona została impedancja i poprawiło się zasilanie poszczególnych komponentów. Ponadto znacznie poprawiono ekranowanie przed zakłóceniami zewnętrznymi.

Komponenty

Obecnie stosowane są elementy SMD o wysokiej precyzji, ze względu na ich doskonałe właściwości użytkowe. W przeciwieństwie do wcześniej używanych elementów THT, SMD oferują znacznie krótszą ścieżkę między komponentami a ścieżkami, co skutkuje znacznie niższymi stratami. Kondensatory w obu filtrach dolnoprzepustowych mają teraz dielektryk wykonany z dobrze sprawdzonego materiału polistyrenowego, przeznaczonego do zastosowań w audio o wysokiej jakości.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Koncepcja termiczna

Nowością w DAC1 Mk II jest wyrafinowana procedura montażu tranzystorów w zasilaczu do ich indywidualnych radiatorów za pomocą specjalnie zaprojektowanych sprężyn talerzowych. Ta skomplikowana metoda pozwala na precyzyjny docisk, uzyskując optymalne wyrównanie temperatury sparowanych tranzystorów. Aplikacja ta radykalnie zmniejszyła zniekształcenia harmoniczne w ścieżce sygnału.

Rezultat

Jak pisze producent, wszystkie te zabiegi przełożyły się na ​​jeszcze szerszą i głębszą scenę dźwiękową.  I dalej:

Również i dynamika jest wyraźnie większa, z szybkimi transjentami i atakiem przypominający muzykę graną na żywo. Chociaż zmierzony poziom wyjściowy pozostał identyczny, ma się wrażenie, że Mk II gra głośniej  z dużo cichszym tłem. Detale mikro/makro są wyraźniej rozdzielane dzięki nowym szczegółom wyłaniające się ze znanych nagrań, które wcześniej nie były rozpoznawalne. Obraz dźwiękowy jest jeszcze bardziej przestrzenny, a bas jest teraz bardziej dociążony i lepiej definiowany.
Cena: 8000 euro (z VAT)

MERASON.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne