HIGH FIDELITY na Audio Video Show 2023. Warsztaty & nagrody

Choć wydaje się, że zostało sporo czasu, tak naprawdę pozostał już tylko miesiąc do rozpoczęcia się wystawy Audio Video Show 2023.

Będzie to jej jubileuszowa, 25. edycja. Ta największa w tej części Europy, a druga w Europie, impreza promująca sprzęt audio wysokiej klasy będzie miała miejsce w dniach od 27 do 29 października i będzie świadkiem premier, spotkań oraz wydarzeń towarzyszących. Choć program imprezy jest mocno rozrośnięty, mamy nadzieję, że i tym razem znajdziecie państwo czas, aby spotkać się ze mną podczas WARSZTATÓW.

tekst WOJCIECH PACUŁA

zdjęcia mat. prasowe, „High Fidelity”

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Co roku wystawcy oraz zaproszeni goście Audio Video Show noszą smycze z logo HIGH FIDELITY.

Tym razem zapraszamy państwa aż na CZTERY spotkania: jedno w piątkowy wieczór i trzy w sobotę:

  • ˻ 1 ˺ Płyty LP AC RECORDS: Test Press → LP COLOR i BLACK
  • ˻ 2 ˺ TEST PRESS – WTF?
  • ˻ 3 ˺ CZESŁAW NIEMEN na płytach SACD
  • ˻ 4 ˺ TAŚMA → acetat → Test Press → LP

W czasie wystawy zostaną również wręczone międzynarodowe nagrody Statement in High Fidelity 2023 ⸜ Polish Edition ˻ 5 ˺.

˻ 1 ˺ Płyty LP AC RECORDS: Test Press → LP COLOR i BLACK

Od lat „High Fidelity” jest patronem wydawnictw AC Records, wytwórni prowadzonej przez Adama Czerwińskiego. Nasze logo znajdą państwo zarówno na obi, jak i na tylnej stronie okładki. A to dlatego, że są to znakomite realizacje, w przeważającej większości nagrane na magnetofonie analogowym w studiu Custom 34.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ ADAM CZERWIŃSKI z płytą Pictures – styczeń 2021 • zdj. AC Records

Tak też jest w przypadku najnowszej płyty ADAMA MAKOWICZA Blue Sapphires, która otrzymała w naszej recenzji maksymalną ilość punktów oraz wyróżnienie ˻ BIG RED FINGERPRINT ˺. W czasie spotkania posłuchamy zarówno krążka LP, jak i Test Pressów, opowiemy również historię tych ostatnich – a powstały aż trzy wersje (!). Spotkanie poprowadzę wraz z właścicielem AC Records.

Kiedy: PIĄTEK, 27 października 2023, godz. 16:00

Gdzie: PGE Narodowy (pokój J.Sikora)

˻ 2 ˺ TEST PRESS – WTF?

Spotkanie pod tym tytułem pomyślałem jako niezobowiązujące, służące wymianie poglądów na temat Test Pressów, czyli testowych tłoczeń płyt LP wykonywanych dla realizatora dźwięku i muzyków pod kątem technicznej poprawności lakieru i matryc.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Dwa różne Test Pressy płyty Adama Makowicza Blue Sapphires – z plików oraz z taśmy analogowej

W czasie spotkania opowiem o tym, czym jest tego typu tłoczenie, do czego służy i czym się różni od gotowej płyty. Posłuchamy kilku tytułów, z różnych lat i z różnych wytwórni i kilka z nich porównamy z gotową płytą. Sięgniemy po krążki Polskich Nagrań, AC Records, Verve, Tacet, Karl Records, ECM i Blue Note.

Dodajmy, że odsłuchy będą prowadzone na absolutnej nowości, fantastycznym gramofonie Rega Naia, który znajdzie się w teście w naszym magazynie już w listopadzie (więcej → TUTAJ).

Kiedy: SOBOTA, 28 października 2023, godz. 12:00

Gdzie: Hotel Radisson Blu Sobieski, sala Arkadia II + III (21 Distribution)

˻ 3 ˺ CZESŁAW NIEMEN na płytach SACD

29 września, czyli dzisiaj, miała miejsce premiera pięciu płyt CZESŁAWA NIEMENA na krążkach SACD. To bezprecedensowe wydarzenie, jako że nigdy wcześniej nie wydano u nas płyt tego typu z muzyką na nośniku tego typu. Wydanie ma uświetnić 75. urodziny Empiku. Serię nazwano „Polskie Nagrania catalogue selections – Limited Edition SACD Hybrid” i w jej ramach wydawane będą najważniejsze płyty z katalogu Polskich Nagrań. Serię rozpoczyna pięć albumów Czesława Niemena w tym Dziwny jest ten świat, jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej, długo oczekiwane reedycje KatharsisIdée Fixe” a także Niemen Enigmatic oraz Niemen vol. 1 i Niemen vol. 2 (Marionetki).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Pięć pierwszych płyt SACD Warner Music Poland to nowe reedycje krążków CZESŁAWA NIEMENA; jeszcze przed wystawą AVS 2023 w sklepach znajdzie się kolejna piątka

Albumy zostały na nowo zremasterowane przez Damiana Lipińskiego. Świetnie wyglądają polsko-angielskie książeczki ze wstępem autorstwa Marka Romańskiego. Fani znajdą w nich pierwszy raz opublikowane protokoły z sesji nagraniowych. Znakiem rozpoznawczym serii jest tzw. obi, nałożone na lewy grzbiet opakowania. I teraz: jest szansa, że na spotkaniu obecny będzie Damian, który opowie nam o tym, jak przygotowywał ten materiał i z jakimi trudnościami musiał się zmierzyć. Posłuchamy zarówno samych płyt SACD, jak i porównamy kilka utworów z wcześniejszymi remasterami tego samego materiału na płytach CD. Odsłuchy będą prowadzone na systemie w którym znajdą się kolumny Estelon oraz elektronika Accuphase.

Kiedy: SOBOTA, 28 października 2023, godz. 16:00

Gdzie: Hotel Golden Tulip (pokój Estelon + Accuphase)

» UWAGA: Na spotkanie obowiązują wejściówki, które można pobrać u wystawcy, firmy NAUTILUS.
˻ 4 ˺ TAŚMA → acetat → Test Press → LP

Spotkanie to organizowane jest wspólnie przez redakcje niemieckiego magazynu → www.HIFISTATEMENT.net oraz HIGH FIDELITY. Prowadzącymi będą Birgit i Dirk Sommerowie, właściciele wydawnictwa Sommelier du Son, oraz piszący te słowa.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Okładka płyty De-Phazz Jazz Quartet feat. Joo Kraus Live at Villa Belvedere.

Nasi przyjaciele przywiozą do Polski najnowszą, nagraną przez siebie płytę zespołu De-Phazz Jazz Quartet feat. Joo Kraus, zatytułowaną Live at Villa Belvedere. Będziemy mogli posłuchać zarówno taśmy „master”, jak i – uwaga – naciętego z niej acetalu, jak i Test Pressu oraz gotowej płyty LP. System, jak zwykle: Ayon Audio z okablowaniem Siltecha.

Kiedy: SOBOTA, 28 października 2023, godz. 18:00

Gdzie: Hotel Golden Tulip (pokój Ayon Audio)

» UWAGA: Na spotkanie obowiązują wejściówki, które można pobrać u wystawcy, firmy NAUTILUS.
˻ 5 ˺ Nagroda Statement in High Fidelity 2023 ⸜ Polish Edition

Dirk Sommer, redaktor naczelny magazynu HIFISTATEMENT.net pisał:

Na początku 2019 roku Wojciech Pacuła, redaktor „High Fidelity”, i ja, redaktor hifistatement.net, wpadliśmy na pomysł, aby nasze magazyny przyznały nieco inną niż wszystkie inne, wspólną nagrodę jako wyraz naszej polsko-niemieckiej współpracy: STATEMENT In High Fidelity. Pomysł był taki, aby nie wiązało się to z żadnymi kosztami dla laureatów i nie powinno to być działanie inflacyjne: każdy z nas wskazałby tylko jednego laureata na targach w Warszawie i jednego na High End w Monachium. Nagrody są wręczane podczas kolacji, na którą „High Fidelity” i hifistatement.net zapraszają zwycięzców: wieczór pełen inspirujących rozmów oraz dobrego jedzenia i napojów – zupełne przeciwieństwo gorączkowej imprezy. Po raz pierwszy nagrodę STATEMENT In High Fidelity przyznaliśmy w listopadzie 2019 roku.

Od tamtego czasu minęły cztery lata i nagrodę otrzymało szesnaście produktów. Jak na standardy audio, także naszego magazynu, to bardzo mało. Dlatego też wyróżnione w ten sposób produkty są „wybranymi z wybranych” i przechodzą dość długą procedurę uzgodnień między obydwoma redakcjami.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Także i tym razem podczas wystawy AVS 2023 zostaną wręczone dwie kolejne:

    • J.Sikora KV12 MAX ZIRCONIUM SERIES ⸜ ramię gramofonowe; test → TUTAJ,
    • WestminsterLab QUEST & REI ⸜ przedwzmacniacz liniowy & wzmacniacz mocy (monobloki); test w HFS → TUTAJ, test w HF → TUTAJ.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do sal, w których zostaną pokazane – WestminsterLab w hotelu Sobieski, a J.Sikora na Narodowym.

Mam nadzieję, że uznają państwo tematy tegorocznych spotkań za ciekawe i się na nie wybierzecie – będę na was czekał. Do zobaczenia!

AUDIOSHOW.pl

tekst WOJCIECH PACUŁA

foto mat. prasowe, HIGH FIDELITY

«●»

Poprzednie

Następne