Fyne Audio 702SP i F703SP ⸜ kolumny głośnikowe z technologiami z topowej serii „F1”

Firma Fyne Audio wprowadza do swojej oferty nowe modele podłogowych kolumn głośnikowych otwierających najnowszą linię F700SP (Special Production).

Jak informuje polski dystrybutor firmy, przy ich tworzeniu sięgnięto po rozwiązania techniczne i technologie obecne w topowej linii F1. Dwa modele F702SP i F703SP miały swoją premierę na właśnie zakończonej wystawie The Bristol Show 2024.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kolumny bazują na specjalnych, przygotowanych właśnie dla nich, wersjach przetworników IsoFlare (punktowe źródło dźwięku) i systemu portów BassTrax Tractrix, które stosowane były dotąd w modelach F1-8S i F1-10S. W modelu F702SP zastosowano przetwornik IsoFlare o średnicy 200 mm z 25 mm magnezową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych oraz górnym zawieszeniem FyneFlut. Przetwornik szerokopasmowy wspierany jest 200 mm głośnikiem niskotonowym z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut.

Natomiast w modelu F703SP zastosowano przetwornik IsoFlare o średnicy 250 mm z zawieszeniem FyneFlut, 75 mm tytanową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych. Na basie wspiera go 250 mm głośnik z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut.

Ważnym elementem budowy ma być również masywny aluminiowy cokół dający podparcie powiększonym (w stosunku do standardowych wersji) obudowom oraz modyfikacja i udoskonalenie zwrotnicy. Jak czytamy, „pozwoliło (to) uzyskać głębsze i precyzyjniejsze odtwarzanie najniższych częstotliwości”. Bas z dwukomorowej obudowy promieniowany jest w dół gdzie odbija się od stożka Tractrix i dzięki temu ma się rozchodzić równomiernie po pomieszczeniu, dając większą swobodę w ustawieniu kolumn.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zwrotnica, dzieląca dźwięk na pasma przeznaczone dla poszczególnych przetworników (konstrukcja 2,5-drożna), wykonana jest ręcznie i poddawana głębokiej obróbce kriogenicznej (DCT) w komorze należącej do Fyne Audio w Glasgow. Technologia ta polega na powolnym schładzaniu gotowego produktu w obecności ciekłego azotu do temperatury poniżej -153° i pozostawieniu go w komorze do osiągnięcia temperatury pokojowej. Dzięki temu, jak czytamy, uzyskuje się bardziej jednorodne połączenia, zmniejszenie wewnętrznych napięć i zwiększenie gęstości materiałów z których wykonane są elementy zwrotnicy. Efekt: „każdy niuans brzmienia jest doskonale słyszalny”.

Okablowanie wewnętrzne wykonano z kabli PC-OCC firmy Neotech, w zwrotnicy zastosowano kondensatory ClarityCap, a sygnał do kolumn dostarczany jest przez łącza WBT Nextgen 0703. Dostępne jest także uziemienie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dyrektor sprzedaży Fyne Audio, Max Maud mówi:

Nigdy nie wahaliśmy się tworzyć wyjątkowo wyglądających głośników, co widać w przypadku naszej flagowej serii F1, której estetyka z pewnością polaryzuje opinie. Nasi klienci prosili nas o kolumnę głośnikową Fyne klasy premium, która będzie wykorzystywała najlepsze nasze technologie zamknięte w bardziej współczesnych obudowach – takiej jak seria F700. Postanowiliśmy, aby nasz szef projektu, dr Paul Mills, połączył rozwiązania techniczne i technologię zawartą w F1 z obudowami podłogowymi z serii F700. W rezultacie uzyskano kolumny głośnikowe łączące najwyższą jakość reprodukcji znaną z modeli F1-8S i F1-10S z bardziej tradycyjnym, ale nadal oszałamiającym wyglądem.
Cena: TBA

www.FYNEAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne