„Chopinowi Duda-Gracz”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim

W piątek 16 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż otwarcia wystawy czasowej, prezentującej ponad 100 prac, zarówno obrazów olejnych, akwareli jak i sztandarów, autorstwa Jerzego Dudy-Gracza.

Prezentowane eksponaty są impresjami na temat wszystkich utworów fryderyka Chopina, łącznie z tymi, których zapis nutowy zaginął i znane nam są jedynie z listów kompozytora. Córka artysty Agata Duda-Gracz, kuratorka wystawy zaznacza: Wystawa, którą prezentujemy w Muzeum Śląskim jest zawężona do trzonu kolekcji, czyli tych prac, które Jerzy Duda-Gracz uważał za najważniejsze.”

Konferencja prasowa – 16.06.2023 o godz. 12:00
Wernisaż wystawy – 16.06.2023 o godz. 18:00
Wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających 17 czerwca 2023 roku
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Organizator wystawy pisze:

Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi  jest dziełem wyjątkowym – jedynym na świecie przykładem tak monumentalnego malarskiego myślenia, niespotykanego w skali nie tylko sztuki polskiej, ale i światowej. To również wybitny przykład synestezji czyli “równoczesnego postrzegania”, w wyniku którego odbieranie wrażeń jednym zmysłem, automatycznie wywołuje odczucie  poprzez inny. Ten rozbudowany cykl obrazów to jedyna istniejąca plastyczna interpretacja nie tylko utworów znanych, ale również tych zaginionych.
To ponad 300 prac – pełnych rytmu, kolorów, dynamizmu, światła, czułości i szczególnej wrażliwości na naturę – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac (dokładnie 41) nawiązujących do utworów utraconych, znanych tylko ze wzmianek w korespondencji czy enigmatycznych opisów.

Proces malowania poprzedzony był dokładną kwerendą i przygotowaniem licznych szkiców, z których coraz śmielej wyłaniały się obrazy i opisy. Szkice będzie można oglądać pośród prezentowanych na wystawie prac.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Odwiedzającym wystawę, która potrwa do 3 marca 2024 roku, oprócz wrażeń estetycznych towarzyszyć będą wrażenia słuchowe. Dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie,  przestrzeń ekspozycji rozbrzmiewać będzie muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji światowej sławy pianisty Janusza Olejniczaka. To właśnie nagrań w jego wykonaniu namiętnie słuchał Jerzy Duda-Gracz podczas tworzenia monumentalnej kolekcji chopinowskiej. Kuratorami wystawy są: Agata Duda-Gracz oraz Andrzej Holeczko-Kiehl.

Wernisażowi wystawy „Chopinowi Duda-Gracz” towarzyszyć będzie koncert, który składać się będzie z 8 utworów F. Chopina – cztery w wykonaniu fortepianowym i co jest sensacją – cztery w transkrypcji na skrzypce. Program jest zwartą całością scenariuszową – zapowiedzi poszczególnych utworów łączą się z twórczością ich malarskiej interpretacji Jerzego Dudy-Gracza. Światowej sławy skrzypek Piotr Gładki specjalnie na jeden dzień przyjedzie z Wiednia, gdzie pracuje w Operze Wiedeńskiej, mając na uwadze swoje związki z Akademia Muzyczną w Katowicach i twórczością Jerzego Dudy-Gracza i da krótki koncert w towarzystwie pianistki z Akademii Muzycznej w Katowicach – Joanny Steczek.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

www.MUZEUMSLASKIE.pl

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe/ Rafał Wyrwich

 «●»

Poprzednie

Następne