Bowers & Wilkins 801 D4 Signature & 805 D4 Signature. Nowe kolumny referencyjne

Brytyjski producent kolumn głośnikowych – firma Bowers & Wilkins – powiększył ofertę o dwa modele z serii 800 D4 Signature – podłogowy 801 D4 Signature i podstawkowy 805 D4 Signature.

Producent deklaruje, że są to udoskonalone konstrukcje i referencyjnych modeli z serii 800 Diamond. Jak czytamy w materiałach prasowych, „nowe kolumny głośnikowe oferują bezkompromisową poprawę jakości dźwięku”, a „ich stylowe wykończenie podkreśla wyjątkowość wersji Signature”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Signature jest najwyższą serią Bowers & Wilkins. Od czasu powstania marki w 1966 roku zaledwie 7 serii kolumn głośnikowych zostało wyróżnionych oznaczeniem „Signature”. Historia nowych kolumn sięga modelu Silver Signature z 1991 roku, który powstał w hołdzie założycielowi firmy, Johnowi Bowersowi. Nowe modele są jednocześnie udoskonalonymi wersjami konstrukcji należących do serii 800 D4 Diamond – kolumn 801 D4 i 805 D4. W wersjach sygnowanych jako „Signature” kolumny te mają nowe komponenty, w tym m.in. zwrotnicę głośnikową, a ponadto są dostępne w nowym, luksusowym wykończeniu.

Seria 800 Signature to rezultat wspólnego wysiłku wszystkich pracowników Bowers & Wilkins, od naszych kolegów z działu produkcji po światowej klasy zespoły inżynierów z działu badań i rozwoju, w dążeniu do wyprodukowania najlepszych głośników, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy. Jestem niesamowicie dumny ze zbiorowego wysiłku włożonego w produkcję nowych modeli z serii 800 Signature i nie mogę się doczekać, aby usłyszeć, co sądzą o nich zarówno recenzenci, jak i nasi klienci – powiedział Dave Sheen, Brand President Bowers & Wilkins.

801 D4 Signature

801 D4 Signature to 3-drożna podłogowa kolumna głośnikowa, w której zastosowano m.in. przetwornik wysokotonowy z diamentową kopułką, zamkniętą w litej obudowie (Solid Body) typu Tweeter-on-Top, a także średniotonowe przetworniki elektroakustyczne z membraną Continuum i dwa 10-calowe niskotonowe przetworniki z membranami Aerofoil z poprawionymi magnesami w porównaniu z pierwowzorem, czyli modelem 801 D4.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W 801 D4 Signature wykorzystano rozwiązanie nazwane przez producenta „Turbine Head”. W praktyce jest to oddzielna obudowa dla przetwornika średniotonowego. W nowej wersji z linii Signature aluminiowa płyta górna została poprawiona. Producent mówi, że zoptymalizowano ponadto strukturę szkieletową wewnątrz kolumny. Materiał tłumiący jest rozmieszczony tak, aby znacząco zredukować niepożądane rezonanse górnej części obudowy. Dzięki temu osiągnięto jeszcze większą przejrzystość i otwartość w zakresie środka pasma akustycznego. Zmieniono również wyjście portu bas-refleks. Ma ono nowy, sztywniejszy cokół z litego aluminium, co zapewnia – jak czytamy – „mniejszą podatność na szumy i większą kontrolę nad niepożądanymi rezonansami”

805 D4 Signature

Również w 805 D4 Signature zastosowano nową siatkę maskownicy oraz poprawioną zwrotnicę głośnikową z nowymi kondensatorami. W porównaniu z modelem 805 D4 poprawiona została także, mówi producent, jakość 6,5-calowego głośnika nisko-średniotonowego, co miało się przełożyć na „czystsze brzmienie w zakresie średnich tonów oraz bogatszy bas”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Kolorystyka

Zarówno model 801 D4 Signature, jak i 805 D4 Signature dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: California Burl Gloss i Midnight Blue Metallic.

Wersja California Burl Gloss wyróżnia się unikalnymi wzorami, które przypominają usłojenie drewna oraz luksusowym wykończeniem na wysoki połysk, a także czarną skórą Connolly na górnym panelu obudowy. Okleina stosowana w tym wariancie kolorystycznym pochodzi od włoskiego specjalisty, firmy ALPI. Całkowity czas wykończenia jednej kolumny 801 D4 Signature dla wersji California Burl Gloss – łącznie z wieloma procesami szlifowania i 14 warstwami lakieru – wynosi ponad 24 godz.

Z kolei wersja Midnight Blue Metallic pokryta jest w górnej części niebieskim odcieniem skóry Connolly. Co więcej, lakier Midnight Blue Metallic jest taki sam, jak ten oferowany w głośniku Nautilus. W tym wariancie stosuje się łącznie 11 warstw farby i lakieru, maszynowo polerowanych dla uzyskania lśniącego wykończenia. Nie licząc czasu utwardzania, sam proces nakładania farby w wypadku modelu 801 D4 Signature trwa łącznie ponad 18 godz.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

 

Dostępność

Kolumny głośnikowe Bowers & Wilkins 801 D4 Signature i 805 D4 Signature mają pojawić się w Polsce w trzecim kwartale 2023 roku. Cena – TBA.

www.BOWERSWILKINS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne