Bowers & Wilkins 600 S3. Nowa generacja kolumn głośnikowych z serii 600

Bowers & Wilkins, brytyjski producent kolumn głośnikowych, zaprezentował nową generację serii 600.

Nową serię tworzą cztery modele – podłogowy 603 S3, podstawkowe 606 S3 i 607 S3 oraz centralny HTM6 S3. Całości dopełnia FS-600 S3, czyli nowy stand pod głośniki. Jak pisze producent, „wspomniane konstrukcje wykorzystują jedne z najbardziej wszechstronnych ulepszeń, jakie seria 600 kiedykolwiek otrzymała”. I dalej:

Od swoich pierwszych wersji seria 600 odgrywa bardzo istotną rolę w ofercie Bowers & Wilkins. 600 S3 to najnowsza generacja jednej z najdłużej produkowanych, a jednocześnie odnoszących największe sukcesy serii kolumn głośnikowych brytyjskiego producenta. (…)
Po niemal 30 latach nieustannej ewolucji i doskonalenia, wierzymy, że najnowsza seria 600 S3 nadal wyznacza punkt odniesienia w swojej kategorii. Przeniesienie kluczowych rozwiązań technicznych z naszych highendowych serii kolumn głośnikowych oznacza, że każdy, kto doświadczy nowej serii 600, będzie cieszył się wydajnością, która spełnia naszą obietnicę brzmienia „True Sound”, przybliżającego słuchacza bardziej niż kiedykolwiek do zamysłów artysty – powiedział Dave Sheen, Brand President Bowers & Wilkins.

Część nowych komponentów, które zostały zamontowane w przeprojektowanych i poprawionych modelach, pochodzi z wprowadzonej na rynek w ubiegłym roku serii 700 S3.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

600 S3 to cztery konstrukcje, zróżnicowane m.in. pod względem gabarytów i wykorzystywanych przetworników elektroakustycznych. Każda kolumna głośnikowa, która pojawiła się w tej generacji serii 600 oferowana jest w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i dębowej (z białym frontem). Podstawka głośnikowa FS-600 S3, która uzupełnia tę linię produktową, jest kompatybilna z modelami 606 S3 i 607 S3 i dostępna jest w dwóch kolorach: czarnym lub srebrnym.

Jedną z kluczowych nowości w serii 600 S3 ma być nowy głośnik wysokotonowy Titanium Dome. Ma on dwuczęściową konstrukcję – jak mówi producent – z bardzo cienką, lekką, a jednocześnie charakteryzującą się dużą sztywnością kopułką główną o grubości 25 mikronów, wzmocnioną 30-mikronowym pierścieniem z tytanu. Elementy te zostały ulokowane w znacznie wydłużonej tubie, inspirowanej konstrukcją, która pojawiła się w modelach z serii 700 S3 Bowers & Wilkins: „Umożliwiło to zredukowanie rezonansów powstających za kopułką i pozwoliło uzyskać bardziej otwarte brzmienie, na które obudowa wpływa w znacznie mniejszym stopniu”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W nowej serii 600 S3 zastosowano przetworniki średniotonowe z opatentowanymi membranami Continuum. Dzięki swojej kompozytowej konstrukcji membrana „unika gwałtownych zmian w zachowaniu, a przez to zniekształceń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie konwencjonalnego przetwornika elektroakustycznego”.

Projektanci i inżynierowie Bowers & Wilkins postanowili ulepszyć także zwrotnice głośnikowe:

Mamy tutaj kolejną inspirację serią 700 S3, ponieważ w zwrotnicach zastosowano wysokiej klasy kondensatory obejściowe, znane właśnie z tej linii kolumn. To wszystko przełożyło się na bardziej rozdzielcze, otwarte i neutralne brzmienie, a tym samym poprawiło przejrzystość zarówno wokali, dialogów, głosu lektora, jak i instrumentów.

Z kolei głośniki niskotonowe z papierowymi membranami, zastosowane w podłogowym modelu 603 S3, są teraz wyposażone również w jednostki napędowe znane ze swojego odpowiednika z bardziej zaawansowanej serii brytyjskiego producenta, czyli kolumny Bowers & Wilkins 703 S3.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W nowej linii 600 S3 firmy Bowers & Wilkins poprawiono także obudowy, zarówno jeśli chodzi o wewnętrzne usztywnienia, jak i elementy widoczne gołym okiem. Przetworniki – w celu „poprawy integracji brzmienia oraz obrazowania stereo” – są teraz umieszczone bliżej siebie. Z kolei z tyłu kolumn zastosowano nowy moduł z terminalami głośnikowymi, zaczerpnięty z serii 700 S3. Podstawy w modelach 606 S3 i 607 S3 mają metalowe, gwintowane wkładki, które ułatwiają montaż tych kolumn do podstawek głośnikowych FS-600 S3.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

 

Dostępność i cena

Modele nowej generacji serii 600 firmy Bowers & Wilkins mają być dostępne we wrześniu 2023 roku. Ceny nie zostały jeszcze podane. Cena – TBA.

www.BOWERSWILKINS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne