Triangle Borea BR10 ⸜ topowy model serii Borea

BR10 to najnowszy model, w dodatku flagowy, serii Borea firmy Triangle.

Kolumny wyposażone są w dwa 8-calowe przetworniki basowe, które – jak zapewnia producent – „poszerzają pasmo przenoszenia niskich częstotliwości” oraz „zwiększają możliwość przenoszenia mocy, jednocześnie zachowując jakość brzmienia, z której francuski producent jest znany”. Duża powierzchnia membran z włókna szklanego w połączeniu z potężnym napędem, mają dawać „potężny, szybki i kontrolowany” bas.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kolumny BR10 mają konstrukcję trójdrożną. To 25-milimetrowy głośnik wysokotonowy z technologią EFS (Efficient Flow System) i 6-calowy przetwornik średniotonowym z membraną z masy celulozowej oraz dwa 8-calowe przetworniki odpowiedzialne za niskie tony. Jak pisze producent, w modelu tym otrzymujemy „nową architekturę”, z oddzielnym systemem zwrotnicy i podwójnym terminalem głośnikowym do systemów bi-wiring lub bi-amp.
Konstrukcje te mają wysoką czułość wynoszącą 92 dB. Ich mocy maksymalna wynosi 200 W RMS i są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni większej niż 30 m2.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Przetworniki

W przeciwieństwie do innych modeli z serii Borea, BR10 wyposażony jest w przetworniki niskotonowe o średnicy 8 cali. Ich membrana wykonana jest z włókna szklanego. Nowością jest konstrukcja kosza, zaprojektowana pod kątem zoptymalizowania odprowadzania ciśnienia z tylnej strony membrany, co ma skutkować „możliwością przyjęcia wysokiej mocy poprzez odpowiednie chłodzenie cewki”.

Kolejną wprowadzoną nowością jest zmodyfikowane gumowe zawieszenie przetwornika, które „zapewnia utrzymywaną pod kontrolą odpowiedź impulsową”. I dalej:

Głośnik zapewnia mocne uderzenie basu, pozostawiając jednocześnie miejsce dla średnich tonów (w tym wokali), co nadaje brzmieniu przestrzenności i klarowności.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wysokie tony odtwarza 25 mm jedwabna kopułka z soczewką akustyczną i firmowym korektorem fazy. W materiałach firmowych czytamy:

System EFS redukuje efekt kierunkowości, co pozwala na stworzenie szerszego optymalnego pola akustycznego, tak aby wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogły czerpać jednakową przyjemność z odsłuchu. Cewka jest napędzana neodymowym magnesem z systemem chłodzenia, aby uzyskać większą stabilność przy wysokich poziomach głośności.

Głośnik średniotonowy został przeniesiony z droższej linii Esprit EZ. To nie wszystko, Triangle deklaruje, że został on poprawiony. Membrana to w dalszym ciągu naturalna celuloza bez lakierowania sztucznymi specyfikami. Czysta celuloza ma, jak czytamy, zapobiegać podkolorowaniom w kluczowym zakresie średnich tonów, na które ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone.

W ramach udoskonaleń poprawiono geometrię profilu membrany, aby poprawić poziom sztywności, co pozwoliło zwiększyć realne pasmo przenoszenia. Podobnie jak w Esprit głośnik średniotonowy wyposażono w zawieszenie o odwróconej fałdzie i krótkim skoku, które starannie modeluje ruch membrany, tak aby uniknąć jakichkolwiek zniekształceń przy odtwarzaniu ludzkiego głosu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Obudowa

Model BR10 wprowadza do serii Borea możliwość bi-wiringu i bi-ampingu, dzięki odpowiedniej konstrukcji zwrotnicy, oferującej różne opcje podłączania kabli i wzmacniaczy. Obwód pasma niskich częstotliwości jest całkowicie odizolowany od obwodu częstotliwości średnich i wysokich. BR10 są wyposażone w cztery gniazda głośnikowe, do których można podłączyć niekonfekcjonowane kable o przekroju do 4 mm2 lub kable konfekcjonowane zakończone standardowymi wtykami bananowymi.

DVAS (ang. Driver Vibration Absorption System) to autorska technologia wygaszania drgań firmy Triangle. Jest to system mechanicznie odsprzęgający przetworniki średnio- i niskotonowe od obudowy, za pomocą wewnętrznych wzmocnień kolumny umieszczonych zaraz za magnesami przetworników. Na system DVAS składają się wzmocnienia wewnątrz obudowy wykonane z płyt MDF.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena: 7695 zł (para)

www.TRIANGLEHIFI.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne