Miłosz, Lewandowski i Wieliczka. Trzy nowe wpisy na blogu highend.pl

Na autorskim blogu Bartosza Pacuły, w całości poświęconym zagadnieniu high-endu, ukazały się trzy nowe artykuły.

˻ 1 ˺ Pierwszy z nich przybliża nowe, bibliofilskie wydanie poematu Świat (poema naiwne) Czesława Miłosza, które ukazało się staraniem Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. To wyjątkowe wydanie ukazuje się w nieprzypadkowym czasie, łącząc 80. rocznicę powstania (w dramatycznych okolicznościach) z obecną sytuacją w Ukrainie.

Więcej → TUTAJ
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

˻ 2 ˺ Drugi felieton stanowi próbę odpowiedzi na pytanie: co łączy Roberta Lewandowskiego z tematem high-endu? I dlaczego jedną z najważniejszych cech tego fenomenu jest długie trwanie, szczególnego rodzaju powtarzalność?

O tym → TUTAJ

˻ 3 ˺ Najnowszy z wyżej wspomnianej trójki artykułów powstał we współpracy z kuratorką Muzeum Żup Krakowskich, panią Klementyną Ochniak-Dudek. Jest ona odpowiedzialna za wystawę Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte, którą do 22 października tego roku można oglądać w Wieliczce.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Tekst dotyczy europejskiej porcelany rozumianej jako przykład umocowanego historycznie high-endu. Historia „białego złota” na Starym Kontynencie sięga początków XVIII wieku. Najbogatsi Europejczycy starali się wytwarzać i kolekcjonować wysokiej klasy porcelanę, która pod względem jakości miała rywalizować z towarami z Dalekiego Wschodu.

Świat porcelany, przede wszystkich miśnieńskiej – lecz nie tylko, można zgłębić → TUTAJ.

Przypominamy, że blog High-end stanowi rozwinięcie idei zaprezentowanych w debiutanckiej książce Bartosza Pacuły, High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości, która ukazała się 22 marca 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

«●»

Poprzednie

Następne