Hegel Viking. Odtwarzacz Compact Disc

Norweska firma Hegel proponuje swój nowy odtwarzacz CD.

Producent mówi o nim „referencyjny” oraz, że został on „opracowany z myślą o zapewnieniu możliwie najwyższej jakości odtwarzania płyt kompaktowych”. Urządzenie zaprojektowano tak, aby „gwarantowało wierną reprodukcję sygnału audio”, co osiągnięto dzięki optymalizacji poszczególnych podzespołów.

Kilka lat temu Hegel musiał zaprzestać produkcji odtwarzacza CD Mohican, ponieważ kluczowe komponenty do tego modelu nie były już dostępne. Od tego czasu norweski producent pracował nad następcą tego urządzenia. Jak twierdzi Hegel, jest to najlepszy odtwarzacz CD, jaki kiedykolwiek stworzył.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hegel nazwał swoje nowe urządzenie Viking ze względu na konotacje historyczne. Kiedy rozpoczęła się era wikingów, łodzie istniały już od tysięcy lat. Mimo tego, wikingowie stale udoskonalali je, aby móc żeglować nie tylko blisko wybrzeży, ale również wypływać na dalekie wyprawy, przemierzać oceany. To zaprowadziło wikingów na nowe lądy, nowe kontynenty. Podobnie jest z formatem CD – choć ma on już swoje lata, to firma Hegel wierzy, że po udoskonaleniu jest nadal najlepszym dostępnym nośnikiem cyfrowym.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Viking na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieskomplikowanej konstrukcji. jak informuje producent, zastosowano w nim jednak wysokiej jakości podzespoły. Transport pracuje z zaprojektowanym dla niego laserem i szczelinowym napędem CD. Praca zastosowanych w Vikingu napędu i przetwornika C/A jest kontrolowana z wykorzystaniem systemu zegara głównego o – jak czytamy – unikatowej konstrukcji. Kryształ kwarcu o bardzo niskim szumie fazowym oraz opatentowana technika SoundEngine mają przyczyniać się do tego, że zniekształcenia jitter są redukowane „do absolutnego minimum”.

Specjalnie opracowany dla Vikinga stopień analogowy obejmuje zarówno analogowy filtr dolnoprzepustowy, jak i technikę Line Driver, gwarantując „w pełni zrównoważoną i pozbawioną szumów transmisję sygnału do wzmacniacza”. Co więcej, Viking został wyposażony w czytelny wyświetlacz OLED, który również został wybrany z uwagi na niski poziom generowanych szumów.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hegel Viking ma na tylnym panelu parę zbalansowanych wyjść XLR oraz parę wyjść RCA, a także 75-omowe cyfrowe wyjście BNC. CD ma też funkcję automatycznego przechodzenia w tryb czuwania. W zestawie znajduje się aluminiowy pilot Hegel RC8, który pozwala na obsługę nie tylko modelu Viking, ale też innych urządzeń tego norweskiego producenta.

Dostępność

Dostępność nowego odtwarzacza płyt CD u partnerów handlowych polskiego dystrybutora przewidziana jest na wrzesień 2023 roku. Wówczas poznamy też jego cenę.

www.HEGEL.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne