Goldring Ethos SE ⸜ wkładka gramofonowa MC

Założona w 1906 roku brytyjska firma Goldring zaprezentowała nową wkładkę gramofonową.

Model Ethos SE jest specjalną edycją wkładki Ethos. Jak czytamy  materiałach prasowych, „zajmując najwyższe miejsce w gamie wkładek gramofonowych firmy Goldring, Ethos SE łączy bezkompromisowe podejście inżynieryjne z unikalnymi nowymi cechami, tworząc wkładkę charakteryzującą się doskonałymi możliwościami reprodukcji dźwięku”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cechy szczególne (wg producenta):
  • Nowe cewki z czystego srebra mają mniej uzwojeń i wyższą przewodność, co zmniejsza efektywną masę igły i wewnętrzną impedancję przetwornika, co zapewnia lepsze śledzenie i odtwarzanie transjentów.
  • Rdzeń krzyżowy o małej masie wykonany ze szwedzkiego żelaza poprawia separację kanałów i zapewnia bardziej realistyczną scenę dźwiękową.
  • Igła diamentowa o szlifie liniowym (Vital line-contact) ma wąskie zakończenie o małej masie i dużą powierzchnię styku, która poprawia charakterystykę wysokich częstotliwości i minimalizuje zniekształcenia i zabarwienia.
  • Nowe nabiegunniki o niskiej reluktancji zapewniają płynną i rozszerzoną charakterystykę częstotliwościową dzięki ekskluzywnemu procesowi.
  • Korpus z aluminium lotniczego o niskim rezonansie został wybrany ze względu na niską gęstość i doskonałą sztywność.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Spośród innych wkładek mają ją wyróżniać, jak podaje producent, cewki z czystego srebra, nabiegunniki o niskiej reluktancji oraz czarna anodowana obudowa z aluminium lotniczego. Dzięki nim:

Ethos SE ustanawia zupełnie nowe standardy pod względem wydobywania szczegółów, separacji kanałów i minimalizacji podbarwień, oferując słuchaczom wciągające wrażenia muzyczne.

Cewki modelu Ethos SE nawinięto z drutów z czystego srebra Ag 9999, dzięki czemu charakteryzują się one, jak czytamy, bardzo niskim oporem wewnętrznym i niższą masą, dzięki zastosowaniu mniejszej liczby zwojów. Armaturowy karkas, na którym została nawinięta, pozwala na „zachowanie bardzo niskiej masy własnej”. Armatura w kształcie krzyża a nie o konwencjonalnym kwadratowym kształcie ma poprawić separację kanałów i pomóc w wygenerowaniu „niezwykle realistycznej sceny dźwiękowej stereo”

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Sercem klasycznych wkładek Goldringa był niegdyś ręcznie budowany układ magnetyczny GOL-1, którego najważniejszym zadaniem ma być poszerzyć pasmo przenoszenia. Producent pisze:

GOL-1 powraca właśnie pod nową postacią – w formie idei, która pozwoliła na zbudowanie zupełnie nowej jakościowo wkładki – Goldring Ethos. Układ GOL-1 sprawia, że brzmienie Ethosa jest przykładem tego, jak prawdziwa wkładka klasy hi-end powinna grać – detalicznie, bez podkolorowań i niezwykle przyjemnie dla ucha. Wyłącznie w wersji SE  układ GOL-1 został poddany nowemu procesowi produkcji, który zwiększa przepuszczalność metalu, tworząc obwód magnetyczny o niższym oporze.

Ethos SE wyposażono w diamentową igły o wąskiej końcówce i niskiej masie oraz dużej powierzchni kontaktu. Igła jest połączona z rdzeniem krzyżowym za pomocą „sztywnej, a jednocześnie lekkiej” rurki. Generator GOL-1 jest umieszczony we frezowanym korpusie z aluminium lotniczego stopu 6082-T6. Materiał ten, jak mówi producent, został starannie wybrany ze względu na „niską gęstość i doskonałą sztywność – a dzięki swojej anodowanej, czarnej powłoce jest równie atrakcyjny, co trwały”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos SE kosztuje 7395 zł.

www.GOLDRING.co.uk

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne