ZYX Ultimate Exceed ⸜ seria wkładek gramofonowych

Japońscy specjaliści od wkładek gramofonowych, ZYX, zastępują serię Ultimate nowszą, o nazwie Ultimate Exceed.

Wkładka typu MC przetwarza energię, indukując prąd proporcjonalny do prędkości drgań cewki poruszającej się w stałym polu magnetycznym. Detekcja drgań następuje w płaszczyźnie prostopadłej do linii pola magnetycznego, w wyniku cewki poruszającej się w rowku płyty. W wyniku przetwarzania energii mechanicznej na elektryczną następuje transmisja sygnału dźwiękowego zapisanego na płycie, a wierność oryginałowi – jak czytamy  materiałach prasowych – jest tym większa, im bardziej jednolita jest gęstość strumienia magnetycznego dookoła cewki.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W większości wkładek MC rdzeń cewki wykonuje się z materiału o wysokiej przenikalności magnetycznej i dobrych charakterystykach w zakresie wysokich tonów, przez co – czytamy dalej – „jest on bardzo wrażliwy na wahania pola magnetycznego”. Cewki takie generują sygnał sześć razy silniejszy niż te z rdzeniem niemagnetycznym, dzięki czemu można ograniczyć liczbę zwojów, a tym samym masę układu drgającego, co „wydatnie poszerza górny zakres pasma przenoszenia”.

I dalej:

Drgająca cewka z rdzeniem magnetycznym może jednak zaburzać jednolitość strumienia pola magnetycznego, gdyż do reprodukcji stereo wykorzystuje się dwie cewki, których pola magnetyczne zakłócają się nawzajem. Aby wyeliminować to zjawisko, cewki lewego i prawego kanału są umieszczone tak, by ich zwoje były przesunięte o 45 stopni względem osi pionowej. Niestety, ich punkty masy zazwyczaj znajdują się w innych miejscach, wymuszonych wielkością cewek, w wyniku czego sygnały obydwu kanałów są i tak generowane w obrębie dwóch zakłócających się pól magnetycznych. By wyeliminować tę przypadłość, należy umieścić punkty masy w obrębie tego samego pola, co wydatnie redukuje zmienność pola i zakłócenia sygnału.

I właśnie w tym momencie na scenę wchodzi ZYX, jako pierwszy w świecie producent wkładek z topologią pojedynczego punktu masy dla sygnału stereofonicznego. Metoda taka ma się przekładać na „dużo lepszą spójność brzmienia” i na „stabilność obrazu stereo”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W dotychczasowych modelach wkładek z serii Ultimate producent proponował trzy różne rodzaje przewodu cewki: miedziany, srebrny lub złoty, natomiast w najnowszej Ultimate Exceed wybór jest pomiędzy dwoma: miedzią krystaliczną lub stopem złota ze srebrem. W tym drugim przypadku, mimo wzrostu rezystancji wynikającym z technologii obróbki stopu, słuchacz – czytamy – dostaje do dyspozycji wkładkę o „wyjątkowo gładkim i delikatnym, ale wyraźnie szerokopasmowym charakterze brzmienia”, oddającym „wszystkie zalety tych dwóch metali szlachetnych: analogową naturalność i emocjonalną dynamikę transjentów na deser ze spektakularną przestrzennością i precyzją lokalizacji źródeł dźwięku”.

Ceny: TBA

www.ZYX-audio.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne