Fyne Audio Vintage i Vintage Classic. Dwie nowe serie kolumn

Brytyjska firma Fyne Audio wprowadza do swojej oferty dwie nowe linie kolumn głośnikowych: Vintage i Vintage Classic.

Obie zaprojektowane zostały przez dr. Paula Millsa, który doktoryzował się z problematyki związanej z audio. Kolumny, jak mówi polski dystrybutor, firma EIC, „nawiązują wyglądem do ikonicznych urządzeń królujących w latach 70.”, ale równocześnie „zawierają najnowsze technologie dostępne w świecie wytwarzania i przetwarzania dźwięku”.

W serii Fyne Vintage skorzystano z technik opracowanych po raz pierwszy przez dr. Paula Millsa na potrzeby serii Fyne Audio F1. Dwie nowe serie są pierwszym bezpośrednim odwołaniem Fyne Audio do kolumn firmy Tannoy, gdzie wcześniej pracowała większość jej inżynierów. Mamy tu zarówno współosiowy przetwornik, „vintage’owy” wygląd, jak i regulację barwy.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W serii Fyne Audio Vintage mamy trzy modele podłogowe: Ten, Twelve i Fifteen. Zastosowano w nich dwudrożny przetworniki współosiowe IsoFlare wykorzystujące karbowane zawieszenie FyneFlute o średnicy odpowiednio 10,12 i 15 cali. Z kolei w serii Fyne Audio Vintage Classic znajdziemy trzy modele podłogowe i jeden podstawkowy: Classic VIII, Classic X, Classic XII oraz Classic VIII BS. Obudowy kolumn z serii Vintage Classic mają, w odróżnieniu od przekroju trapezowego serii Vintage, przekrój bardziej tradycyjny – prostokątny.

W kolumnach obydwu serii zastosowano dwudrożne przetworniki współosiowe IsoFlare wykorzystujące karbowane zawieszenie FyneFlute, o średnicy – odpowiednio – 8, 10, 12 i ponownie 8 cali. Wewnątrz membran 10 i 12-calowych pracuje 3-calowa tytanowa kopułka, odcięta przy zaledwie 750 Hz i przetwarzająca sygnał do 26 kHz, natomiast w modelach wykorzystujących przetwornik 8-calowy – kopułka 1-calowa grająca aż do 34 kHz.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kolumny wykorzystują dookólny dyfuzor BassTrax Tractrix, schowany pod szarą tkaniną, który – jak czytamy w materiałach firmowych – zapewnia „swobodne odtwarzanie najniższych częstotliwości”. Kolumny z serii Vintage oraz Vintage Classic mają bardzo wysoką skuteczność, przez co nadają się do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi.

We wszystkich modelach serii istnieje możliwość dostrojenia brzmienia do pomieszczenia. Pokrętła umieszczone na froncie dają możliwość regulacji zwrotnicy w zakresie emisji energii bardzo wysokich tonów oraz poziomu ekspozycji dźwięków w średnim-górnym zakresie (2,5 kHz – 5 kHz). Gniazda przyłączeniowe są podwójne. Zwrotnice wykonane są „z elementów najwyższej klasy”, a połączenia wykonano posrebrzanymi kablami z miedzi beztlenowej.

www.FYNEAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne