Astell&Kern SE300. Przenośny odtwarzacz plików

Koreański producent przenośnych odtwarzaczy audio proponuje czwarty model w swojej serii A&futura.

Jak informuje producent, SE300 „wprowadza niespotykane do tej pory rozwiązania w jednym odtwarzaczu”. To, między innymi, dyskretny DAC wykonany na drabince rezystorowej (R2R) i nowy wzmacniacz słuchawkowy, który może pracować zarówno w klasie AB, jak i w klasie A. Co więcej, sam przetwornik może też działać w trybie bez nadpróbkowania, co w połączeniu z jego architekturą sprawia, że „teraz możemy mieć to unikalne brzmienie zawsze ze sobą”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
  Przetwornik R2R

Zamiast często spotykanych, zwłaszcza w odtwarzaczach przenośnych, układów DAC o architekturze delta-sigma, w SE300 zastosowano przetwornik oparty o drabinkę rezystorową. Ten rodzaj przetwornika znany także, jako R2R jest niezwykle ceniony nie tylko za swój analogowy charakter brzmienia, ale także za naturalne oddanie dynamiki, barwy i atmosfery nagrania. Jednocześnie jest on rzadko stosowany ze względu na jego skomplikowaną implementację.

Na jego zaprojektowanie i odsłuchy poświęcono, jak informuje producent, kilka lat. Składa się on z 96 ultraprecyzyjnych rezystorów, które dobrane są w 48 par. Uzyskano dzięki temu realną rozdzielczość 24 bitów, której nie oferuje nawet wiele drogich stacjonarnych źródeł cyfrowych. W konstrukcji dyskretnego przetwornika wykorzystanego wSE300 zadbano też o zastosowanie rezystorów o specyfikacji TCR10, które nie zmieniają parametrów pod wpływem temperatury.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Układ FPGA oraz tryb NOS (Non-Over Sampling)

Specjalnie dla SE300 opracowano układ FPGA, który jest programowalnym układem logicznym i spełnia w tym odtwarzaczu szczególną funkcję. Dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów pracuje on jako filtr cyfrowy, umożliwiając nadpróbkowanie sygnałów o częstotliwości od 44,1 kHz do 352,8 kHz oraz od 48 kHz do 384 kHz. Układ ten umożliwia także odtwarzanie formatu DSD, oferując wsparcie aż do DSD256.

Jednocześnie, co jest kolejną unikalną cechą nowego odtwarzacza – Astell&Kern SE300 posiada także przełączalny tryb NOS (Non-Oversampling). W trybie tym filtr cyfrowy jest pomijany i sygnał trafia bezpośrednio do sekcji przetwornika, bez jakiejkolwiek ingerencji w domenie cyfrowej. Jak informuje producent, „przekłada się to na unikalny, analogowy charakter brzmienia, który jest tak pożądany i nieosiągalny dla układów o architekturze Delta-Sigma”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Astell&Kern SE300 daje użytkownikowi możliwość wyboru klasy, w której pracuje jego wzmacniacz słuchawkowy – A lub AB. Kompatybilność z różnymi słuchawkami mają zapewnić dwa tryby wzmocnienia – Normal i High-Gain. W SE300 zastosowano zaprojektowany od podstaw interfejs użytkownika. Odtwarzacz może się łączyć przez Bluetooth 5.0, a za pomocą funkcji AK File Drop i BT Sink można przesyłać pliki do odtwarzacza, ale także przesyłanie muzyki do niego w czasie rzeczywistym z różnych urządzeń. Dodatkowo odtwarzacz ten będzie wspierał nie tylko dekodowanie MQA, ale i pełną funkcjonalność Roon Ready.

Dostępność i cena

Astell&Kern SP300 dostępny jest już w sieci sklepów MP3Store/HiFiPRO a jego cena wynosi 10 300 złotych.

www.ASTELLNKERN.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne