Sennheiser HD 490 PRO. Nowe słuchawki studyjne

Firma Sennheiser zaprezentowała nowe referencyjne słuchawki studyjne HD 490 PRO o otwartej konstrukcji.

Zostały one, jak czytamy, stworzone z myślą o produkcji dźwięku, miksowaniu i masteringu. Słuchawki będą dostępne pod koniec stycznia w dwóch wersjach: HD 490 i HD 490 Plus (wraz z dodatkowymi akcesoriami). I dalej:

Wyjątkowa dokładność i szeroki zakres HD 490 PRO zapewniają przejrzystość, której producenci, inżynierowie, a także muzycy potrzebują przy podejmowaniu kluczowych decyzji podczas miksowania, masteringu oraz rozwiązywania wszelkich problemów z lokalizacją dźwięku.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

​Producent pisze, że jego inżynierowie wyposażyli HD 490 PRO lekkie cewki drgające „szybką i autentyczną reprodukcję dźwięku”. Nakładki nauszne z perforowaną maskownicą ujawniają architekturę otwartej konstrukcji Sennheisera, co ma minimalizować rezonanse i zniekształcenia. Aby poprawić lokalizację dźwięku na „scenie” przetworniki są ustawione pod niewielkim kątem, naśladując w ten sposób typową konfigurację głośników monitorowych:

Wszystkie te funkcje umożliwiają profesjonalistom muzycznym identyfikację i rozwiązywanie wszelkich problemów z rozmieszczeniem panoramy i kłopotliwymi niskimi częstotliwościami – zapewniając czyste miksy i doskonale wyrafinowane mastery. Słuchawki studyjne HD 490 PRO zapewniają pełną kontrolę nad każdym szczegółem – wyjaśnia Gunnar Dirks, menedżer produktu Sennheiser.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jimmy Landry, menedżer ds. rynku MI w firmie Sennheiser, mówi:

Jeśli porównać dzisiejsze produkcje muzyczne z produkcjami sprzed dziesięciu, dwudziestu lat, można zauważyć, jak ogromnie zwiększona moc obliczeniowa i złożona automatyzacja parametrów zmieniły sposób, w jaki powstaje muzyka. W każdym gatunku inżynierowie i twórcy muzyki nieustannie przekraczają granice, tworząc niezwykle złożone miksy, które mogą być podatne na tak zwane „martwe punkty audio”. Miksy mogą być zatłoczone i przeładowane, ze zbyt dużą liczbą instrumentów ustawionych w tej samej pozycji i z konkurującymi częstotliwościami. Inżynierowi lub muzykowi trudno jest wyraźnie usłyszeć każdy instrument lub głos. To pokazuje, jak ważna jest dobra para słuchawek studyjnych.

Sennheiser pisze, że przy HD 490 PRO wzięto pod uwagę wyniki ankiety przeprowadzonej wśrd użytkowników wcześniejszych modeli tego producenta. Postarano się więc tak, aby ich pałąk nie ugniata wrażliwych części głowy, a wokółuszne nauszniki posiadają opatentowaną przez firmę Sennheiser miękką strefę komfortu na zauszniki okularów, zapewniając jednocześnie dobre uszczelnienie.

Złożono również wniosek patentowy dotyczący specjalnej geometrii osi nauszników HD 490 PRO. Ich konstrukcja sprawia, że słuchawki optymalnie dopasowują się do głowy po założeniu i utrzymują równomierny nacisk niezależnie od kształtu głowy użytkownika.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Prace nad HD 490 PRO zostały poprzedzone największą ankietą dotyczącą słuchawek profesjonalnych, jaką kiedykolwiek Sennheiser przeprowadził, w której użytkownicy uznali za najważniejszą cechę neutralny i płaski dźwięk referencyjny:

Jednak gdy przyjrzeliśmy się danym rynkowym, odkryliśmy, że preferowano nieco cieplejszy dźwięk względem 100% neutralności. Dlatego postanowiliśmy dać naszym klientom dwie słuchawki w jednym produkcie, dostarczając dwa różne zestawy poduszek, które zostały starannie zaprojektowane, aby inaczej kształtować dźwięk – mówi Dirks Gunnar.

Poduszki przeznaczone do produkcji muzyki (welurowe) w HD 490 PRO zapewniają nieco cieplejszą charakterystykę. Z drugiej strony nauszniki do miksowania (materiałowe) pozwalają uzyskać bardzo płaski, neutralny dźwięk, który pomaga zagłębić się w szczegóły, gdy potrzebne jest referencyjne brzmienie do wykończenia miksu. Obydwa rodzaje poduszek można prać – jest to rozwiązanie zarówno higieniczne, jak i ekologiczne.

​HD 490 PRO zawierają bezpłatną licencję na plugin dearVR MIX-SE firmy Dear Reality. Wtyczka zamienia DAW w wirtualne środowisko miksowania, symulujące akustykę najlepszych studiów miksujących.

 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Projekt tego najwyższej klasy modelu studyjnego obejmuje również akcesoria. Na przykład kabel słuchawek można podłączyć do prawej lub lewej słuchawki HD 490 PRO, aby dostosować się do różnych ustawień i preferencji studia. Opatentowana konstrukcja kabla z odcinkiem spiralnym sprawia, że kabel słuchawek nie przenosi żadnych szumów, gdy uderza o biurko lub ociera się o ubranie. Oznaczenie lewa/prawa jest wyraźnie widoczne na wewnętrznych przeciwkurzowych osłonach przetworników, natomiast dla osób niedowidzących na widełkach pałąka znajdują się informacje w alfabecie Braille’a.

Model HD 490 PRO jest dostarczany w komplecie z dwoma różnymi zestawami nauszników (do miksowania i produkcji) oraz kablem słuchawkowym o długości 1,8 m i licencją DearVR MIX-SE. Model HD 490 PRO Plus zawiera dodatkowo 3-metrowy kabel, futerał transportowy i dodatkową materiałową poduszkę na pałąk, oprócz standardowej welurowej poduszki. 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena

​Cena modelu HD 490 PRO wynosi 1799 zł, a wersji „plus” 2149 zł. Wszystkie dodatki z wersji Plus są również dostępne jako osobne akcesoria. Symetryczny kabel słuchawkowy jest dostępny jako dodatkowe akcesorium.

SENNHEISER.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne