Matrix Audio Element S. Transport plików audio

Matrix Element S to transport plików audio z szeroką gamą wyjść takich, jak USB, I2S, AES/EBU, S/PDIF czy TosLink.

Jak informuje polski dystrybutor, urządzenie odtwarza „nie tylko wszystkie popularne platformy strumieniujące, ale i obsługuje najnowsze rozwiązania takie, jak Tidal Connect czy AirPlay 2”. Transport wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz i można nim sterować za pomocą aplikacji MA Remote. Jak czytamy w materiałach rasowych: „to dopracowane urządzenie, które będzie doskonałym partnerem dla najlepszych przetworników cyfrowo-analogowych”.  

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

jego układ został „pieczołowicie zaprojektowany i oferuje precyzyjny, czysty sygnał cyfrowy”. Wyślemy przez niego sygnały PCM 32 bity/768 kHz i DSD512. Zasilanie USB zapewnia niskoszumny zasilacz 5 V/1 A oparty na wielostopniowych regulatorach napięcia. W ten sposób możliwa jest współpraca z przetwornikami cyfrowo-analogowymi, które wymagają napięcia zasilającego na szynie USB.

Oprócz wyjścia USB do urządzenia prześlemy również sygnał przez wejście USB wspierające nie tylko USB Audio Class 2.0, ale także protokół HID („Human Interface Device”). Dzięki temu, kiedy podłączymy do Element S takie źródła plików, jak komputer lub smart fon, będziemy mogli sterować programowych odtwarzaczem z poziomu przycisków urządzenia. Wejście USB wspiera dodatkowo wszystkie gęste formaty i – podobnie, jak wyjście – oferuje wsparcie dla PCM do rozdzielczości 32 bity/768 kHz i dla DSD aż do DSD 512.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Sygnał z Matrix Element S można wysłać również przez wyjście I2S, który wspiera sygnał do 32 bitów/768 kHz dla PCM i do DSD512 dla Direct Stream Digital. Jednocześnie, aby uzyskać maksymalną kompatybilność z różnymi wyposażonymi w wejście I2S przetwornikami, umożliwiono aż cztery różne konfiguracje poszczególnych pinów na wyjściu oraz dwa tryby sygnału MCLK. Dla ułatwienia obsługi możemy przełączać pomiędzy tymi konfiguracjami z poziomu aplikacji MA Remote. Interfejs I2S w Element S jest też izolowany elektrycznie, także na linii masy, co zapobiega z kolei przenoszeniu szumów pomiędzy urządzeniami.

Element S wyposażono w „pieczołowicie zaprojektowany układ zegara”. Zastosowano tutaj dwa osobne oscylatory renomowanej firmy Accusilicon, o niezwykle niskim szumie fazowym mieszczącym się w femtosekundowym przedziale. Jeden odpowiada za częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i jej wielokrotnościom, drugi zaś za 48 kHz i wielokrotnościom. Dodatkowo zaimplementowano specjalnie zaprogramowany układ FPGA, który zarządza zegarem tak, aby „za każdym razem uzyskać nie tylko najlepsze możliwe parametry mierzalne, ale i doskonałe brzmienie”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nie zapomniano także o wsparciu dla szybkiej łączności sieciowej. Teraz do dyspozycji mamy szybki, 1-Gigabitowy port LAN do przesyłania strumieni audio wymagających szybszych prędkości transmisji. Zaimplementowano także dwuzakresowe (2,5 i 5 GHz) WiFi. A przy tym zastosowano również dyskretnie ukrytą antenę o odpowiednim zysku energetycznym, dzięki czemu Element S wygląda  estetycznie nie tracąc nic z walorów łączności bezprzewodowej.

Aplikacja sterująca odtwarzaniem MA Remote jest oferowana zarówno dla systemów iOS, jak i Android. I ma świetnie działać nie tylko na telefonach, ale i na tabletach. Oferuje ona także szerokie możliwości konfiguracji urządzenia oraz aktualizowania firmware. Oczywiście wspiera wszystkie popularne platformy strumieniujące takie, jak Tidal, Qobuz, HighResAudio oraz inne sposoby odtwarzania, takie jak strumieniowane z lokalnych zasobów.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dostępność i cena

Matrix Audio Element S dostępny będzie w sierpniu 2023 w cenie 8490 złotych.

www.MATRIX-DIGI.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne