Canor w ofercie RAFKO Dystrybucja

Słowacka firma  CANOR dołącza do portfolio marek RAFKO Dystrybucja.

Jak pisze nowy dystrybutor, Słowacy dobrze grają w hokeja i mają smaczne piwo oraz wyższą część Tatr. Mają także dużą i nowoczesną fabrykę w Prešovie, blisko polskiej granicy, w której wytwarzają sprzęt audio wysokiej jakości. Słowacka marka CANOR, bo o niej mowa, już od prawie 30 lat projektuje, produkuje i zgłębia tajniki konstrukcji i technologii lampowych.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Jak to się zaczęło?

Grający syn muzyka i multiinstrumentalisty, Zdeněk Březovják, studiując elektrotechnikę, koncentrował na skrzypcach i saksofonie tenorowym się na elektronice radiowej. Doświadczenie zawodowe zdobył u producenta profesjonalnych wzmacniaczy, a następnie opracował swoje pierwsze autorskie monofoniczne wzmacniacze mocy, a także zasilany bateryjnie przedwzmacniacz. inżynierowie Jozef Čurlík oraz Ján Koščo Čurlík w tym czasie pracowali nad zintegrowanym wzmacniaczem lampowym TP101. W kwietniu 1995 roku na wystawie w Brnie (Czechy) już w trójkę zaprezentowali swój wspólny projekt – prototyp wzmacniacza lampowego CANOR TP101, na lampach EL34, a pięć lat później wspólnie oficjalnie zarejestrowali firmę EDGAR Ltd.

Pod koniec 2007 roku firma Edgar przeszła reorganizację i zmieniła nazwę na CANOR, co w łacinie oznacza pieśń, melodię, ton. Od początku wszystkie wzmacniacze, przedwzmacniacze, odtwarzacze CD, przedwzmacniacze gramofonowe, a także płytki drukowane powstawały i nadal powstają w słowackim Prešovie, gdzie tuż przy polskiej granicy znajduje się duża, nowoczesna fabryka CANOR. To także tam, jako podwykonawca w systemie OEM (Original Equipment Manufacturer), projektuje i produkuje on elektronikę m.in. dla austriacko-czeskich, niemieckich czy brytyjskich marek, takich jak Pro-Ject, Isotek czy Musical Fidelity. W związku z rozwojem firmy, a także rosnącą popularnością dostarczanych „boxów”, inżynier Zdeněk Březovják stanął na czele CANORA, a pozostali dwaj założyciele skupili się na działalności w zakresie OEM.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Z czasem, chociaż w centrum zainteresowania firmy CANOR nadal znajdują się lampy, do swojego portfolio wprowadzono wzmacniacze tranzystorowe. Aktualnie w portfolio CANOR znajdziemy także zintegrowany wzmacniacz lampowy AI 1.10, wzmacniacz tranzystorowy AI 1.20, hybrydowy wzmacniacz lampowy i zintegrowany w klasie D AI 2.10, dwa odtwarzacze CD 1.10 i 2.10 oraz dwa przedwzmacniacze gramofonowe PH 1.10 i PH 2.10. Wkrótce do oferty dołączą także dwa nowe urządzenia: przedwzmacniacz lampowy w klasie A z zerowym sprzężeniem zwrotnym CANOR Hyperion P1 oraz wzmacniacz mocy Virtus M1.

W „High Fidelity” testowaliśmy wiele produktów Edgara, a później Canora, na przykład odtwarzacz Compact Disc CD 1.10; test → TUTAJ.

www.CANOR-audio.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne