Audiolab 9000N. Odtwarzacz plików audio

Audiolab poszerzył swoją ofertę w ramach serii „9000” o nowe urządzenie.

Pod koniec 2022 roku brytyjski producent zaprezentował modele 9000A i 9000CDT, wzmacniacz i transport CD, które zostały bardzo pozytywnie przyjęty na rynku (test w „High Fidelity” → TUTAJ). Jest to najwyższa seria w ofercie producenta. Jej najnowszy model 9000N dopełnia ten zestaw, dokładając do niego odtwarzanie plików.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

9000N wygląda podobnie, jak dwa poprzednie urządzenia z tej serii. Wyposażony jest on tylko w dwa pokrętła i jeden przycisk. Informacje o plikach odczytamy na kolorowym ekranie o przekątnej 4,3 cala, który można znaleźć w pozostałych urządzeniach z serii. Wyświetlacz ten oferuje pełne sterowanie menu, szereg opcji i ustawień, w tym wybór wielu języków i ogólne opcje wyświetlania. Ale również, co ważne, wyświetla okładkę albumu we wszystkich jej barwach.

Okładka albumu jest widoczna na domyślnym ekranie odtwarzania, ale można ją również rozszerzyć. Wyświetlacz można nawet ustawić tak, aby wyświetlał miernik VU w formie „analogowej” lub „cyfrowej”, pokazując poziomy decybeli w czasie rzeczywistym dla lewego i prawego kanału. W przypadku bardziej minimalistycznych opcji wyświetlacz można przyciemnić lub całkowicie wyłączyć, w celu dopasowania całości do preferencji użytkownika.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent informuje, że „oprogramowanie zostało opracowane w celu połączenia niezwykłej i równie stabilnej platformy do obsługi streamingu”. I dalej:

Zostało to połączone z cyfrowym know-how Audiolaba, implementacją DAC na najwyższym poziomie, a także intuicyjnym UI, które jest znane z pozostałych produktów z linii 9000. Wszystko to, by sprzęt zapewniał jak najlepsze wrażenia z użytkowania. Aplikacja Audiolab 9000N zapewnia dostęp do aplikacji Qobuz i Tidal, z pełnym dostępem do treści hi-res i MQA, a także Spotify, radia internetowego TuneIn i systemów serwerów muzycznych UPnP oraz cyfrowych plików audio przechowywanych na urządzeniach USB HDD.

Aplikacja oferuje funkcję wyszukiwania oraz pełny dostęp, kontrolę, a także tworzenie zdefiniowanych przez użytkownika list odtwarzania, folderów i funkcji grupowania albumów. Informacje o plikach, szczegóły utworów oraz funkcje wyszukiwania są łatwo dostępne w aplikacji. Użytkownicy Qobuz i Tidal będą zadowoleni z faktu, że w przeciwieństwie do niektórych innych aplikacji i platform, utwory w wysokiej rozdzielczości i Master Quality Authenticated (MQA) można łatwo zidentyfikować za pomocą ikon w samej aplikacji, bez konieczności przełączania między aplikacjami w celu znalezienia takich treści.

9000N zapewnia również pełne dekodowanie plików MQA. Oznacza to, że kompletny proces dekodowania „trzech rozpakowań” jest wykonywany wewnętrznie, w przeciwieństwie do tylko końcowego „renderowania” MQA.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

9000N oferuje bezprzewodowe odtwarzanie za pośrednictwem połączenia Wi-Fi, a także przewodowego (Ethernet). Nowy odtwarzacz oferuje również odtwarzanie przez Airplay 2, a także Tidal Connect i Spotify Connect dla tych, którzy wolą własną aplikację do przesyłania strumieniowego. I jest kompatybilny z Roon Ready.

W modelu 9000N zastosowano układ ES9038PRO – ośmiokanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy stanowiący szczytowy model obecnej serii Sabre firmy ESS Technology. Towarzyszą mu opatentowane obwody, które wykorzystują architekturę HyperStream II i technologię Time Domain Jitter Eliminator, zapewniając bezprecedensowy zakres dynamiki i bardzo niskie zniekształcenia, tak by ostateczna jakość dźwięku była jak najlepsza.

Audiolab mówi o sobie:

Żadna firma nie wie więcej o maksymalnym wykorzystaniu technologii Sabre DAC niż Audiolab. Wszystko to dzięki współpracy z nią od lat przez kilka generacji produktów. Chociaż te układy DAC są niezmiennie doskonałe pod względem technicznym, są one również trudne do implementacji w celu uzyskania najsolidniejszego efektu i muszą być starannie zintegrowane z resztą obwodu, tak aby wydobyć ich pełny potencjał dźwiękowy. Aktywny filtr po przetworniku cyfrowo-analogowym jest niesamowicie istotnym elementem, a Audiolab opracował nowy obwód, który jest idealnie dostosowany do pełnego wykorzystania możliwości ES9038 Pro.

Urządzenie oparte jest na mocnym, czterordzeniowym procesorze MCU Arm Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 GHz na rdzeń.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

9000N oferuje dwa rodzaje wyjść analogowych, XLR i RCA. Ma też wyjście cyfrowe i opcję MQA Pass Through. Jest to opcja dla użytkowników, którzy chcą skorzystać z zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego.

Dostępność i cena

Audiolab 9000N powinien pojawić się w Polsce w połowie października i będziemy go mogli zobaczyć i usłyszeć na targach Audio Video Show 2023. Cena – 12 499 zł.

www.AUDIOLAB.co.uk

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne